Папата затяга финансовата дисциплина във Ватикана

ЕС и Свят 24.08.2022 12:03 Снимка: ДНЕС+

Папата затяга финансовата дисциплина във Ватикана

Във вторник папа Франциск предприе действия, за да елиминира забавянето или протакането от страна на ватиканските дикастерии (отдели) при налагането на по-строг финансов контрол, определяйки краен срок за закриване на инвестиционни портфейли в чуждестранни банки, включително в Италия, предава Ройтерс.

Папа Франциск издаде документ, известен като "рескриптум" или пренаписване, като изясни, че всички инвестиции от всички дикастерии ще трябва да минават през Банката на Ватикана съгласно новите правила, които влизат в сила на 1 септември.

По-голямата роля на Банката е ключова част от политиката за централизация, обявена миналия месец, която лишава всички дикастерии на Ватикана от възможността да инвестират средствата си независимо.

Именно тази практика позволи на Държавния секретариат да инвестира директно в сграда в Лондон, която е в центъра на процес за корупция. Провалената сделка доведе до загуба от 140 милиона евро. Всички обвиняеми отрекоха да са извършили нарушение.

Папският документ от вторник пояснява, че не се предвиждат изключения от правилото относно централната роля на Ватиканската банка, официално известна като Институт за религиозни дела (IOR), както е посочено в член от новата конституция на Ватикана, издаден на 19 март.

През юли Ватиканът въведе нова всеобхватна политика за инвестициите, за да гарантира, че те са етични, екологични, нискорискови и избягват оръжейни индустрии или здравни сектори, свързани с аборти, контрацепция или ембрионални стволови клетки.

Политиката нареди на дикастериите на Ватикана да затворят своите инвестиционни сметки или дялови участия в чуждестранни банки, включително в Италия, и да ги прехвърлят към IOR, който да бъде наблюдаван от отдел, наречен Администрация на наследството на Светия престол (APSA).

В документа от вторник папата постави краен срок до 1 октомври за завършване на трансферите, което показва, че някои дикастерии се бавят.

Финансовите инвестиции на Ватикана, без недвижимите имоти, се оценяват на малко под 2 милиарда евро.

През юни Ватиканът създаде комитет за надзор на инвестиционната етика. Той се състои от неиталианци: ирландско-американския кардинал Кевин Джоузеф Фарел, който е базиран във Ватикана, и четирима външни финансови експерти във Великобритания, Германия, Норвегия и Съединените щати.

Много финансови скандали във Ватикана в миналото са произтичали от голямото доверие във финансовите мениджъри, почти винаги италианци, които са били приятели на служители на Ватикана.

Обсъждайки финансите в ексклузивно интервю за Ройтерс миналия месец, папа Франциск даде пример със свещеници, които нямат финансов опит и които са помолени да управляват финансите на отдел и които добросъвестно са потърсили помощ от приятели от външния финансов сектор.

"Но понякога приятелите не бяха Благословената Имелда", каза папата, имайки предвид 11-годишно италианско момиче от 14-ти век, което е символ на детската чистота. Франциск обвини "безотговорността на структурата" за минали финансови скандали.

CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594