Мали отрича за наемници от "Вагнер" и иска доказателства от европейски държави и Канада

ЕС и Свят 25.12.2021 11:43 Снимка: ДНЕС+

Мали отрича за наемници от "Вагнер" и иска доказателства от европейски държави и Канада

Правителството на Мали отхвърля обвиненията от няколко европейски държави и Канада за предполагаемо разполагане на части на частна военна компания ЧВК (Вагнер) в тази африканска държава, се казва в изявление, публикувано в събота от правителството, съобщава ТАСС. 

В четвъртък френското външно министерство публикува съвместно изявление на външните министри на 12 страни от ЕС, Великобритания, Норвегия и Канада, че решението на малийските власти да сключат договор с "Вагнер" е жалко и може само да влоши ситуацията със сигурността в регионът.

Според изявлението правителството на Република Мали "официално е отхвърлило тези неоснователни твърдения и настоява да му бъдат предоставени доказателства от независими източници".

Правителството на страната коментира, че "участва само в междудържавно партньорство с Русия, исторически партньор" на Мали и поиска "да се съди по действия, а не по слуховете". В същото време "Вагнер" не се споменава директно в това изявление.

Руският външен министър Сергей Лавров на 25 септември, на пресконференция след пътуване до Ню Йорк за 76-ата сесия на Общото събрание на ООН, каза, че властите в Мали са помолили "Вагнер" за помощ в борбата с тероризма. В същото време той подчерта, че Москва няма нищо общо с тази сделка.

Полковник Паскал Яни, официален представител на Генералния щаб на френските въоръжени сили, каза в началото на октомври, че френските специални части, участващи в антитерористична операция "Бархан" в зоната на Сахел, не са открили никакви признаци за присъствие на "Вагнер" в Мали.

Яни отбелязва също, че "не знае дали властите в Мали са сключили споразумение с Вагнер или не".

Мали преживя два военни преврата от август 2020 г. По време на първия, на 18 август 2020 г., президентът Ибрахим Бубакар Кейта бе отстранен от власт. Военна група, водена от полковник Асими Гойта, назначи Ба Ндао за временен президент на Мали. На 26 май обаче той бе свален от същата военна група, докато вицепрезидентът Гойта бе назначен за държавен глава за преходен период с решение на Конституционния съд на Мали./news.bg

Още по темата

CHF CHF 1 2.01114
GBP GBP 1 2.29006
RON RON 10 3.93195
TRY TRY 100 5.66429
USD USD 1 1.83543