Африка може би стана свидетел на първата фалирала държава в настоящата криза

ЕС и Свят 27.10.2020 14:52 Снимка: ДНЕС+

Африка може би стана свидетел на първата фалирала държава в настоящата криза

След като Замбия пропусна лихвено плащане по дълга си, което технически я прави фалирала, консорциум от кредиторите на страната, държащи 40% от нейните еврооблигации, поиска от кабинета до 13 ноември да внесе яснота относно задълженията си и да реализира някакъв прогрес относно пакета помощи от МВФ, или ще фалира и наистина, предаде CNBC.

Една от ключовите сфери, относно която кредиторите искат да получат информация, е дългът към Китай, който остава твърде неясен. А докато чакат отговори, от S&P понижиха рейтинга на местната валута до "избирателен фалит". "Необслужването на задълженията показва, че Замбия ще остане в неплатежоспосбност поне за шест месеца, докато правителството преструктурира дълга си", посочиха от S&P.

"Но ако няма прогрес и по отношение на заема от МВФ, няма причина да се очаква, че собствениците на държавните ценни книжа на ще омекотят позицията си, което ще докара Замбия до фалит, когато крайният ѝ срок да даде отговори и да покаже развитие изтече на 13 ноември", каза старшият икономист в консултантската фирма за възникващите пазари Tellimer Патрик Куран. "Това ще е сигнал за тежко преструктуриране, през което страната ще трябва да премине."

Официалната причина страната да преустанови плащанията към външните си корпоративни кредитори беше ликвидните проблеми, в които тя се намира заради пандемията от коронавирус. Но след като не погаси лихвените си задължения на 13 февруари, ден по-късно тя пропусна и плащане на лихва по еврооблигациите си с падеж през 2024 г.

Проблемите на страната обаче разбира се започват далеч преди настоящата криза. Години наред властите в бедната държава прокарваха огромни бюджетни дефицити, което изстреля съотношението на дълга към брутния ѝ вътрешен продукт, след като той тъкмо беше понижен след Голямата рецесия.

Графика: Дълг към БВП на Замбия

По думите на Куран, харчовете на властите се влошават и от "изключително разхлабена" данъчна политика през последните пет години, откакто президентът Едгар Лунгу е на власт. От тогава досега средният размер на бюджетните дефицити е 8% от БВП годишно, основно насочени към китайски инфраструктурни проекти, посочва експертът.

"Заради деноминирания в долари дълг, бързото сриване на квачата влоши фискалните проблеми и изстреля дългът към БВП от 36% през 2014 г. до 92% през 2019 г.", каза Куран. А колкото до спасителния заем от МВФ, Замбия трябва да направи реформи за свиване на разходите, което не е ясно дали е възможно./money.bg

CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594