Камера на ревера на катаджията пази да не взема подкуп

България 11.09.2020 16:41 Снимка: ДНЕС+

Камера на ревера на катаджията пази да не взема подкуп

Като мярка срещу корупцията въвеждат и една глоба за нарушения на пътя, вместо да има горна и долна граница

Няма да има корупция на пътя, когато един катаджия издава фиш и в същото време налага глоба, защото униформените имат камери на реверите, които записват звук и картина. Всеки, който би се изкушил да вземе предложения му рушвет, ще се откаже, тъй като знае, че ще бъде записан.

Така неофициално от МВР коментираха една от критиките на антикорупционната комисия за предложените промени в Закона за движение по пътищата. Според институцията, ръководена от Сотир Цацаров, така се концентрира много власт у един човек и има предпоставки за рушвети. При сега действащия закон актът се издава от пътен полицай, но размерът на санкцията се определя с издаването на наказателното постановление от негов началник. За разлика от фиша, който е с твърда санкция, при акта сумата варира, отнемат се и контролни точки. Колко точно ще е глобата, човек разбира един месец по-късно, когато отиде в КАТ или оттам го търсят на домашния му адрес.

В предложения от правителството законопроект актът отпада и остава само фишът

Ако промените бъдат приети, всички санкции ще са с фиш 2 в 1 - за установяване на нарушението и определяне на санкцията. Причината за предложението е, че сега при издаването на акт много шофьори се укриват и не може да им се връчи наказателно постановление. Така те не се водят санкционирани и нямат висящи задължения към Пътна полиция. От вътрешното ведомство посочиха, че промяната е в интерес и на хората, които са съвестни.

“Като се спести да ходиш няколко пъти в Пътна полиция, и за теб е по-добре”, обясниха експерти от вносителите - Държавната агенция за безопасно движение по пътищата и МВР.

Оттам посочиха и че най-вероятно, ако промените бъдат гласувани, ще бъдат въведени вътрешни правила срещу корупцията. Така полицаят ще е длъжен да наложи най-ниската предвидена в закона санкция. Нарушителят има 14 дни, в които да плати с 30% отстъпка

След това може да се издължи в пълен размер през следващите 30 дни, без да се води неизряден платец. В първите 2 седмици човек може и да обжалва, но ако загуби делото, ще дължи санкцията в пълен размер.

Друга промяна е отпадането на синия талон. Ако предложенията бъдат приети, новите шофьори няма да получават такъв. Тези, които вече го имат, няма да са длъжни да го носят. Мнозина се запитаха какво се случва с хората, които имат златен талон, защото в последните 5 г. нямат нарушения. “В таблетите на служителите се вижда кой е бил изряден водач и кой не, така веднага ще разбираме, че срещу нас е водач, който е спазвал правилата”, обясниха от Пътна полиция.

От държавната агенция за “Безопасност на движението по пътищата” коментират, че предложените промени не променят съществено начина на съставяне на актове за установяване на нарушения, но облекчават в пъти административната процедура. Процесът по съставянето на фишове ще бъде максимално автоматизиран с минимални възможности за субективна преценка от пътния полицай за размера и тежестта на наложеното наказание. От институцията на Малина Крумова съобщават, че и към момента минимална част от установените с актове нарушения се преразглеждат от административно наказващия орган при издаване на наказателните постановления. С предложения нов модел ще се облекчи процедурата, като се запази правото за обжалване от гражданите.

Продължава работата по изцяло нов Закон за движение по пътищата. В него ще се промени подходът при налагане на глобите. Те няма да са в диапазон от - до. За всяко нарушение ще има точно установена санкция. Още преди да бъде приет новият закон, както “24 часа” вече писа, МВР с указания ще разпореди на пътните полицаи да се прилага долното ниво на санкцията за нарушение.

Обмисля се и да се разшири съставът от полицаи, които да са оборудвани с камери, записващи звук и картина. Така освен катаджиите контрол на пътя ще може да се осъществява и от охранителните полицаи, съобщиха експерти по пътна безопасност.

С фиша ще може да се отнемат книжка и контролни точки за отчет на извършените нарушения.

При неправилно паркиране фишът може да се издаде и в отсъствие на нарушителя. В този случай санкцията се издава на собственика (физическо или юридическо лице), а когато има вписан в свидетелството за регистрация ползвател на моторното превозно средство – на ползвателя. Създава се възможност за налагане на имуществена санкция в случаите, когато моторното превозно средство е собственост на юридически лица.

Съставеният фиш ще може да бъде обжалван в 14-дневен срок. Дава се възможност на нарушителя в 14-дневен срок от връчването на фиша да заплати наложената глоба/имуществена санкция с намаление: в размер 70 на сто от предвидената стойност. След изтичане на този срок се предвижда 1 месец, в който санкцията трябва да се заплати в пълен размер. Ако в този период не се събере наложената глоба, тя ще бъде изпращана в НАП за принудително събиране.

Създава се нов ред за съобщаване и връчване на издадените фишове, с което се улеснява процедурата. Предвижда се фишовете да се връчват по един от следните начини: присъствено, при съставянето им; с препоръчано писмо с обратна разписка; чрез служители на МВР; чрез длъжностни лица на административни органи, при осъществяване на административно обслужване, по реда на чл. 26 от Закона за електронното управление.

Проектозаконът казва и как се действа при неявяване на нарушител, след като е поканен. Фишът се издава в негово отсъствие, като съобщаването се извършва чрез поставяне на таблото за обявления и в интернет страницата на съответната структура за срок, не по-кратък от 7 дни. След изтичането му фишът се смята за връчен. 

Създава се възможност за електронно връчване, като гражданите ще могат да заявяват доброволно електронен адрес за кореспонденция.

Въвежда се изискване за водачите, повторно управлявали автомобил с концентрация на алкохол в кръвта, както и водачи, лишени от правоуправление по съдебен ред, освен на психологическо изследване, да се явяват и на проверочен изпит.

“Все още не сме видели законопроекта, той не е разпределен по комисии. Не сме се запознали с мотивите на вносителя, както и със становищата на МВР, КПКОНПИ, министерството на транспорта, на НАП и на другите институции. Това заяви председателят на транспортната комисия в парламента Халил Летифов, след като “24 часа” го попита за коментар по повод несъгласията на антикорупционната комисия с единния фиш и с други. След като видят законопроекта и становищата на институциите, би се ангажирал с коментар на законопроекта. Той смята, че това ще стане следващата седмица./24 часа

CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594