Д-р Гешанова: Масово българите подценяват рисковете от пушене

България 18.11.2021 13:34 Снимка: ДНЕС+

Д-р Гешанова: Масово българите подценяват рисковете от пушене

Масово българите подценяват рисковете от пушене. Българинът знае всичко, особено в областта на медицината, но има някаква психологическа бариера – той игнорира опасностите, той знае, че вреди, няма орган и клетка, които да не са увредени, но това се отнася за другия, а не за него лично.

Това заяви пред БГНЕС доктор Гергана Гешанова, която е председател на Коалицията за живот без тютюнев дим.

България е категорично на първо място в Европейския съюз по тютюнопушене. Основен проблем е тютюнопушенето сред подрастващи, смята д-р Гешанова.

„Децата са тези, които са най-уязвими, защото тяхната преценка още е крехка, слаба и неясна. На тях да им говориш за здраве е нещо илюзорно. Въпреки това с децата трябва да се работи, не може майката и бащата да пушат, около тях да има облаци от дим, и да кажат на детето си, че пушенето е лошо. Излиза нелогично. Трябва държавата да направи нещо – да има кампании, някой да каже, че не това е щастието. Други са нещата, които са стойностни в живота, а не цигарите“, каза тя.

Не е ясна точната бройка на непълнолетните граждани, които пушат, но тя не е ниска.

„10-15% от непълнолетните пушат, даже има по-големи цифри при момичетата на 15 години. И по този показател сме водещи в ЕС“, каза д-р Гешанова. Според нея трябва да има по-голямо наказание за търговците, които продават цигари на непълнолетни.

„Има предвидени наказание в закона, но колко се спазват е друг въпрос. В нашата държава закъсваме от гледна точка на контрол“, категорична тя.

Според нея вдигането на цената на цигарите е ключова мярка за справяне с масовото тютюнопушене.

„Това е световно доказан закон, че вдигнат ли се цените се намалява пушенето при младите и бедните. Младите няма да си тровят здравето, а бедните ще си купят хляб вместо цигари. Това е политика, която работи най-много. Трябва да бъде по-рязко вдигната цената, за да спадне бройката на пушачите“, заяви д-р Гешанова.

 

По повод Международния ден за борба с тютюнопушенето Сдружение “България без дим” и Коалицията за живот без тютюнев дим подеха една интересна кампания, която мотивира хората да се откажат от цигарите за един ден, а със спестените пари да направят дарение за благотворителна кауза. Още преди месец двете организации отправиха предизвикателството и към участниците в изборите – да заявят своята решимост за преодоляването на проблема с употребата на тютюневи изделия в България след като бъдат избрани.

„На тази кампания откликнаха най-много учениците. Имаше много трогателни моменти. Деца, които пушат събираха пари, спестени от цигари за детенце, което е болно от някое сериозно заболяване. Колкото по-големи стават, толкова по-замираща е реакцията. Ние разчитаме на младите хора“, заяви тя.

Според нея голяма част от лекарите също не реагират адекватно на проблема. „В България много лекари пушат, което е странно. Те виждат вредата от тютюнопушенето и продължават самите те да го практикуват”, каза д-р Гешанова и подчерта, че около 80% от раковите заболявания на панкреас, бял дроб, хранопровод, простата и пикочен мехур са свързани пряко или косвено с тютюнопушенето./БГНЕС

CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594