25% от всички публикации в "Туитър" за климатичната криза са генерирани от ботове

Избрано 21.02.2020 19:05

Анализ на милиони публикации в "Туитър" от времето, когато Доналд Тръмп обяви, че САЩ ще се оттеглят от Парижкото споразумение за климата, е установил, че ботовете са склонни да аплодират американския президент за неговите действия и да разпространяват дезинформация за науката.

Проучването на ботовете в "Туитър" и климата е предприето от Университета Браун и тепърва предстои да бъде публикувано. Ботовете са вид софуер, който може да бъде насочван да туитва, да ретуитва, да харесва публикации или да изпраща директно съобщение в "Туитър", под прикритието на профил на реален човек.

"Тези констатации предполагат значително въздействие на механизираните ботове при увеличаването на отричащите климатичните промени съобщения, включително подкрепа за оттеглянето на Тръмп от Парижкото споразумение за климата", се казва във все още непубликуваното проучване, видяно от "Гардиън".

В един средностатистически ден през изследвания период 25% от всички публикации в "Туитър" за климатичната криза са направени от ботове. Тази пропорция е била по-висока в определени теми - ботовете са отговорни за 38% от туитовете за "фалшивата наука" и 28% от всички туитове за американския петролен гигант ExxonMobil.

Обратно, сред туитовете, които биха могли да бъдат категоризирани като онлайн активизъм за подкрепа на действията срещу климатичната криза, има много малко на ботове, като те са около 5 на сто от всички. Констатациите предполагат, че "ботовете не са само широко разпространени, а непропорционално преобладават в теми, които са в подкрепа на действията на Тръмп или са скептични към климатологията и действията за климата", се посочва в анализа.

Томас Марлоу, който е ръководител на изследването, заяви, че изследването е било направено, тъй като той и колегите му "винаги са се чудили защо има постоянни равнища на отричане на нещо, за което науката е повече или по-малко категорична".

Изследователите са проучили 6,5 милиона публикации в "Туитър", публикувани в дните, предхождащи обявлението на Тръмп за излизането на САЩ от Парижкото споразумение на 1 юни 2017 г., както и месец и след това. Марлоу каза, че е изненадан, че ботовете са отговорни за една четвърт от публикациите за климата средно на ден. "Бях шашардисан, това изглежда наистина много", каза той.

Тръмп последователно разпространява дезинформация за климатичната криза, като най-известните му реплики по този повод са "глупости" и "измама", въпреки че наскоро президентът на САЩ заяви, че приема науката, че светът се нагрява. Независимо от това, администрацията му прекрати всяка важна политика, насочена към намаляване на затоплящите планетата парникови газове, включително стандартите за автомобилни емисии и ограниченията върху въглищните електроцентрали. /news.bg
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027