Как Тръмп избра Ричард Гренел да оглави националното разузнаване на САЩ?

Избрано 20.02.2020 15:20

Президентът Доналд Тръмп вчера обяви, че посланикът на САЩ в Германия Ричард Гренел ще стане и.д. директор на националното разузнаване. С този ход един предан съюзник на Тръмп оглавява 17-те национални разузнавателни служби на страната, към които президентът не изпитва особено топли чувства.

"Рик представлява нашата страна извънредно добре и очаквам с нетърпение да работя с него", написа Тръмп в Туитър.

Гренел поема поста от Джоузеф Магуайър, който е и.д. директор на националното разузнаване от август. Не е ясно дали Магуайър ще се върне в Националния антитерористичен център. "Искам да благодаря на Джо Магуайър за чудесната работа, която свърши и очакваме с нетърпение да работим тясно с него, може би на друга длъжност в Администрацията!", туитна Тръмп.

Гренел е лоялен и гласовит поддръжник на Тръмп. Той е посланик в Германия от 2018 г. Преди това е бил говорител на САЩ в ООН при управлението на Джордж Буш, когато постоянен представител беше Джон Болтън.

Новината за новото му назначение бързо беше разкритикувана от хора, според които тази длъжност трябва да се заема от човек с богат опит в разузнаването. Тръмп назначи Гренел за и.д. директор на националното разузнаване, което означава, че не се налага той да бъде утвърден от Сената.

Най-високопоставеният демократ в сенатската комисия за разузнаването сенатор Марк Уорнър от Вирджиния заяви, че Тръмп "е избрал лице без никакъв опит в разузнаването за ръководител на националната разузнавателна общност като изпълняващ длъжността".
Уорнър обвини президента, че се опитва да заобиколи конституционното правомощие на Сената да дава становище и съгласие за критично важни за националната сигурност длъжности.

"Разузнавателната общност заслужава стабилност и опитен човек, който да я води във време на големи предизвикателства за националната и световната сигурност. Сега повече от всякога нашата страна се нуждае от утвърден от Сената директор на разузнаването, който ще осигури най-добрата разузнавателна информация и анализ, без значение дали това е изгодно за президента, който го е назначил", се казва в изявление на Уорнър.

Законът за реформа на разузнаването и превенция на тероризма от 2004 г. беше подписан от президента Джордж Буш след атаките от 11 септември 2001 г., за да се подобри споделянето на информация между разузнавателните служби. Законът гласи, че президентът назначава директор на националното разузнаване след консултации със и съгласие от Сената. В него се казва също: "Всяко лице, номинирано за длъжността Директор на националното разузнаване ще притежава богати познания в националната сигурност."

"Това би трябвало да ви уплаши. Това не е просто безсрамно политизиране на разузнаването, а и поставяне на напълно некомпетентен човек на важна длъжност в областта на сигурността. Предпазните бариери са премахнати", написа в Туитър Сюзан Хенеси, научен сътрудник за националната сигурност в Института Брукингс и бивш адвокат в Агенцията за национална сигурност.

Тръмп номинира Магуайър на тази длъжност, след като конгресменът републиканец от Тексас Джон Ратклиф си направи отвод пет дни след споменаването на кандидатурата му заради критики, че му липсват разузнавателен опит и квалификация за този пост.

Магуайър стана и.д. директор в деня, когато влезе в сила оставката на бившия директор на националното разузнаване Дан Коутс. В същия ден напусна и заместник-директорът на националното разузнаване Сю Гордън. Демократите разкритикуваха кадровите промени в Службата на директора на националното разузнаване и обвиниха Тръмп, че гони двама отдадени професионалисти от разузнаването.
CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147