В Куба може да се създаде база за руски атомни подводници

Избрано 17.02.2020 15:06

Шестдневно посещение в Куба ще направи тази седмица главнокомандващият руския Военноморски флот (ВМФ) адмирал Николай Евменов. По време на визитата адмиралът "ще проведе срещи с ръководството на отбранителното ведомство на Република Куба, ще посети различни обекти и подразделения от Военноморските сили (ВМС)", съобщи говорителят на ВМФ Игор Дигало.

Експерти свързват визитата на Евменов не само с темата за възстановяване на кубинските ВМС, но и с въпроси, засягащи модернизацията на пристанищните обекти на острова, в които ще се отбиват за отдих и попълване на запасите вече и подводници от руския флот.

Правителството на Русия може да обмисли дали да бъде отворена "закритата руска база в Куба, ако проблемът бъде обсъден на фона на изострянето на обстановката около тази страна", намекна пред журналисти след посещение в Куба през октомври 2019 г. тогавашният премиер Дмитрий Медведев. "Строго погледнато, по съветско време нямахме база тук. Имаше бригада", каза премиерът и добави, че "в момента Русия и Куба обсъждат рай-различни сценарии на развитие на международните събития".

Руският посланик в Куба Андрей Гусков съобщи миналата седмица - почти веднага, след като външният министър Сергей Лавров посети острова на 19 февруари, - че Москва е готова да разгледа евентуални предложения от Хавана с цел укрепване на кубинския отбранителен потенциал. Москва може да отпусне на Хавана заем от над един милиард евро за икономически и военни проекти, каза той.

Знае се, че Революционните въоръжени сили на Куба до голяма степен са екипирани с въоръжения и военна техника съветско и руско производство, включително средства за противовъздушна отбрана и брегови ракетно-артилерийски комплекси. За да бъдат те поддържани в бойна готовност, трябва да им се осигури съответното обслужване и ремонт, да се доставят резервни части и комплектовъчни възли, да се решават и други съпътстващи задачи", каза Гусков.

Зам.-директорът на руската Федерална служба за военнотехническо сътрудничество Анатолий Пунчук твърдеше през май 2017 г., че Москва е готова да подпомогне Хавана в укрепването на нейния флот и "ще започне да модернизира отбранително-промишления й комплекс". През март 2018 г., след първото заседание на руско-кубинската комисия по морски транспорт, Обединената корабостроителна корпорация на Русия заяви: "Страните обсъдиха сътрудничеството в морския транспорт, включително възможността да се модернизира пристанищната инфраструктура на Куба и да се развиват кубинските пристанища и корабостроителници".

Има данни, че тази дейност вече е започнала и за целта ще се изразходва голяма част от предстоящия заем за кубинското правителство.

Още през юни 2014 г. президентът Владимир Путин заяви при посещение в Хавана, че Русия предлага да се разположи в Куба наземна станция от ГЛОНАСС и да бъде създаден на острова транспортен хъб. По думите на държавния глава проектът предвижда "модернизация на морското пристанище Мариел и изграждане на модерно летище с товарен терминал".

Както знаем, станция от ГЛОНАСС, а по-точно мобилен приемателно-предавателен комплекс от системата вече е изграден и тържествено бе пуснат в експлоатация при посещението на Медведев през октомври 2019 г. Според експерти работата му, освен с други комуникационни функции, ще бъде съчетана и с противодействие срещу американските планове за звездни войни (вж. "Независимая газета" от 11.10.2018 г.).

В подобни насоки вероятно ще се развива и усъвършенстването на военноморската инфраструктура в Куба. Както заяви пред "Независимая газета" председателят на ЦК на Общоруския профсъюз на военнослужещите капитан първи ранг Олег Шведков, служил преди време в подводните сили на ВМФ, "по времето на Съветския съюз нашите дизеларки и атомните подводници редовно се отбиваха в кубинското секретно пристанище Сиенфуегос за отдих и попълване на запасите, от което американците ги хващаше яд. Беше ги страх от нашите субмарини повече, отколкото от надводните кораби. Сега можем пак да го правим".

Според източници на нашия вестник от военнодипломатическите среди от известно време насам кубинското пристанище Сиенфуегос пак е обявено за закрита зона. То разполага с най-дълбоководния залив на острова (до 600 м дълбочина), където могат спокойно да се отбиват подводници от всички класове. Възможно е по време на посещението си адмирал Евменов първо да разгледа именно това кубинско пристанище.

Още не се знае дали руски подводници използват залива, но край острова вече се появяват кораби от ВМФ на федерацията. През юли 2019 г. на работно посещение в Куба пристигна руската фрегата "Адмирал Горшков", въоръжена с крилати ракети "Калибър". А командващият Втори флот от ВМС на САЩ вицеадмирал Андрю Луис заяви неотдавна, че "източното крайбрежие на САЩ не може вече да се разглежда като район, в който няма никаква заплаха". По думите му американските моряци вече не могат да се чувстват в безопасност, напускайки базата си в Норфък, а корабите на САЩ в Атлантика са лишени от предишната свобода за маневри. "Виждаме в Атлантика по-голям брой руски подводници, способни да прекарват дълго време в поход и оборудвани със смъртоносни оръжия", отбеляза той.

"Източното крайбрежие на САЩ, както и западното, никога не е било и няма да бъде безопасно убежище за американските подводници", посочи на свой ред бившият началник на Главния щаб на руския ВМФ адмирал Виктор Кравченко. По думите му днес в бойния състав на флота се включват най-нови атомни подводници от модернизирани проекти като "Ясен-М" и стратегически "Борей-А", военните моряци получават нови ракети тип "Калибър", приключват тестовете на хиперзвуковите ракети "Циркон" и дроновете "Посейдон". /БТА
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911