България успя да наложи темата за Западните Балкани като приоритет на целия ЕС

България 07.12.2019 18:06

България успя да наложи темата за Западните Балкани като приоритет на целия Европейски съюз (ЕС). Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева по време на конференцията „Западни Балкани“ в НДК“. Тя отбеляза, че почти не минава седмица, в която някъде из Европа да не се организира форум или конференция, свързани с темата за интеграция на Западните Балкани и европейската им перспектива.

„Това се случи в последните 2 години. Няма да бъда скромна. За това не малка заслуга има България. 15 години минаха от Солун 2003 г. Едва по време на Българското председателство през 2018 г. беше организиран вторият форум на върха по отношение на европейската перспектива на Западните Балкани. За 15 години се случиха много неща. България, Румъния, Хърватска станаха членове на ЕС. Част от страните от Западните Балкани станаха съюзници в НАТО. През тези 15 години все още 6 от държавите в нашия регион като че ли се препъват по пътя на ясното бъдеще“, добави вицепремиерът, цитирана от Фокус.

По думите й вината за незапочване на преговори за членство на Албания и Северна Македония в ЕС не пада само върху Съюза.

„Не считам, че вината за това е само на Европейския съюз. Голяма отговорност и много голяма роля трябва да играят и страните от Западните Балкани. Когато искаш да бъдеш част от най-демократичния и успешен проект, трябва да изпълняваш критериите за това. Разбирам, че част от тези реформи са трудни, болезнени и скъпи, минали сме през този процес не чак толкова отдавна. Тогава, когато през тези години част от реформите в тези държави са били само на думи, по-скоро действия са предприемани в обратна посока: влошаване на добросъседски отношения, неприсъединяване към общата политика за сигурност и отбрана на ЕС“, допълни Захариева.

Вицепремиерът припомни, че вече съществува всеобхватна стратегия на Европейската комисия, която дава ясна перспектива за всички 6 държави от региона на Западните Балкани.

„Имаме придвижване напред на болезнени отворени двустранни въпроси. Почти 30 години тези въпроси стояха отворени. България направи страшно много и си спомням, когато преди започването на нашето председателство, представяхме идеите си и като основен външнополитически приоритет и приоритетът, с който нашето председателство ще остане в историята. Страшно много министри, комисари и експерти някак си се опитваха да охладят нашия ентусиазъм и ни даваха съвети, че това е трудна тема, че настроенията за разширяване в ЕС не са ентусиазирани. И че ако България иска успешно председателство, по-добре да избере по-удобна тема по отношение на външнополитическите приоритети“, допълни още тя.

„Има много позитивно и голямо развитие в част от отворените теми. Имаме Договора за добросъседство, решение на спора с името на Република Северна Македония, отворени повече преговорни глави за Сърбия и Черна гора. Но имаме блокиране на диалога между Белград и Прищина, невъзможност за формиране на правителство в Босна и Херцеговина. За съжаление срещаме поне от българска гледна точка недостатъчно добро темпо за изпълнение на Договора за приятелство и добросъседство, особено в частта на работата на историческата комисия. Забавяне на реформи, свързани с върховенството на правото, правата на хората в част от тези държави. За нас нещата никога не са само черни или бели“, каза още Екатерина Захариева.

Вицепремиерът напомни, че темата за Западните Балкани ще залегне като основна и по време на започващото от 1 януари 2020 Хърватско председателство на Съвета на Европа.

„Това е основен приоритет и на Хърватското председателство. България успя да наложи темата за Западните Балкани като тема на целия ЕС“, посочи тя.

Екатерина Захариева обърна внимание и на предстоящото ни председателство на Берлинския процес, което ще бъде съпредседателствано от Северна Македония.

„Идея на България беше да имаме съпредседателство с една от страните от Западните Балкани. Много позитивен напредък има през тези 2 години. Много се надявам през следващите 6 месеца все пак да дадем шанс Европейският съвет да даде шанс на тези две държави. Разбира се, че и ние имаме условия. Имаме ясни условия към Северна Македония и Албания, но започването на преговори за членство не е краят за преговори за членство“, добави още вицепремиерът.

Много говорим за европейска перспектива, много говорим за сътрудничество в НАТО, но в същото време виждате, че европейската перспектива се бави. Много говорим и за влиянието на други държави, не само на Русия. Не е тайна, че не само Русия има геостратегически интерес към Балканите. Имат и страни от Близкия Изток, има и Китай, има и Турция. И в същото време като че ли Европейският съюз (ЕС), все още не всички държави от него са готови да започнат преговори с Република Северна Македония и Република Албания. Това каза пред журналисти вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева по време на конференция „Западни Балкани“ в НДК.

Захариева напомни, че решението за започване на преговори за членство в ЕС на двете страни се отлага вече три пъти.

„Тогава да не се учудваме, няма вакуум в международните отношения. Тогава, когато ЕС не е много видимо представен, макар че според мен това не е точно така, а по-скоро е много пропагандата в обратната посока, тогава разбира се големи други играчи се намесват в региона. Всеки се бори за геополитическо влияние“, добави тя.

По думите на външния министър българската позиция относно европейската перспектива на Западните Балкани неслучайно винаги е била много ясна и непроменена.

„Ние считаме, че от интерес на България, а и от интерес на Европейския съюз страните от Западните Балкани трябва да вървят по пътя на демократичните реформи, промени, добросъседство, просперитет и икономическо развитие, така че всичко да бъде добре. Ние сме директни съседи на две от шестте, така че ще продължим подкрепата и да се опитваме с аргументи да убедим все още скептичните държави, че това е ситуация от интерес и на Западните Балкани, и на ЕС“, допълни Екатерина Захариева. /24chasa.bg
CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.26558
RON RON 10 3.93084
TRY TRY 100 5.65362
USD USD 1 1.83957