Ново хапче с инсулин слага край на инжекциите за диабетици

Наука 10.10.2019 09:04

Изследователи от Масачузетския технологичен институт са разработили лекарствена капсула, достатъчно силна, за да оцелее в стомашната киселина, съобщава Скай Нюз.

Революционното инсулиново хапче може да лиши милиони хора, живеещи с диабет тип 1, от необходимостта да си бият ежедневни инжекции, твърдят изследователите.

Когато хапчето се погълне и достигне до тънките черва, то се разпада до разтваряне на микроиглички, които се прикрепят към чревната стена, освобождавайки лекарството в кръвоносната система.

Предишните опити да се даде на пациентите инсулин под формата на хапчета се провалиха, тъй като те не могат да издържат на стомашната киселина и освобождават хормона твърде рано.

При тестове на свине, капсулата от 30 мм, заредена със същото количество инсулин като инжекция, успяла да достави инсулин в кръвообращението също толкова бързо.

„Ние я проектирахме така, че да има достатъчна сила да доставя инсулиновите микроиглички до стената на тънките черва, като се разтварят в рамките на няколко часа, за да предотвратят запушването на стомашно-чревния тракт“, казва водещият автор на изследването професор Естер Кафарел-Салвадор.

Хапчето е покрито с полимер, който може да оцелее в силно киселата среда на стомаха, преди да стигне до тънките черва, където трябва да се разтвори. Защитният слой, който е проектиран да се разтвори при pH по-голямо от 5,5, след това ще изчезне и капсулата ще се разгъне в триъгълна форма. Всеки от ъглите й е покрит с няколко „игли“ с дължина 1 мм, които изпомпват лекарството директно в кръвообращението, придържайки се към чревната стена и стартирайки процеса на понижаване на нивата на кръвната захар.

„Голяма част от нашата работа е мотивирана от становището, че както пациентите, така и здравните специалисти предпочитат оралния начин на приложение пред инжекционния,“ казва съавторът и гастроентеролог д-р Джовани Траверсо.

Новата капсула може да представлява важна стъпка към въвеждането на перорални доставки на протеинови лекарства, което е огромно предизвикателство от десетилетия.

Професор Робърт Лангър, един от авторите на изследването, заяви: „Наистина сме доволни от най-новите резултати на новото устройство за устно приложение“.

Той каза, че изследователският екип „с нетърпение очаква да види как то ще помогне на хора с диабет и други заболявания в бъдеще“.

Хората с диабет тип 1 не могат да произвеждат достатъчно инсулин, който контролира кръвната захар. Така нивото на глюкоза става твърде високо, в резултат на което те се нуждаят от ежедневни инжекции с инсулин, за да поддържат нивата на кръвната захар под контрол.

Тези с диабет тип 2 – който е свързан със затлъстяването – обикновено не се нуждаят от инсулин, тъй като телата им са в състояние да го произвеждат по естествен начин. /БГНЕС
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827