Медузите, климатичните промени, замърсяването с пластмаса и защо броят им нараства

Любопитно 30.09.2019 09:32

В момента планетата ни има толкова много проблеми, че направо не знаем откъде да започнем с изброяването им. Климатичните промени и замърсяването с пластмаса са може би тези, за които се говори най-много.

В резултат и на двата проблема страдаме както ние, така и всички животински видове. Тоновете пластмаса, които се озовават в океаните, убиват стотици водни обитатели ежедневно.

Оказва се обаче, че въпреки всички проблеми със замърсяване и свръх улов, популацията на медузи процъфтява. Според Daily Mail, гореизброените проблеми, както и затоплянето на океанските води, вместо да вредят на медузите, както това се случва с повечето риби, са благодатни за тях.

Медузите са вид безгръбначни животни, които обитават моретата и океаните от над 600 милиона години. Според някои учени, популацията им в световен мащаб расте толкова стремглаво, че те се опасяват, че могат да завладеят солените води.

Основният виновник е свръх уловът, благодарение на който естествените им врагове, каквито са рибата тон, рибите, които се хранят предимно с планктон, и костенурките, са със сериозно намалена численост. И така се стига до ситуацията, в която хем естествените им врагове с по-малобройни, хем за медузите дори има и повече храна (планктон).

Оказва се, че дори пластмасата, с която задръстваме океаните, е добре дошла за тях. Според френският учен Фабиен Ломбар, медузите се възползват от пластмасата, за да се размножават.

През жизнения си цикъл те се възпроизвеждат през определен период от време. В Средиземно море например е един път на 12 години. Заради всички гореизброени фактори обаче в момента възпроизвеждането им се случва... всяка година. /lifestyle.bg
CHF CHF 1 2.10939
GBP GBP 1 2.35062
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.43683
USD USD 1 1.87844