Пясъчният часовник започна да работи

ЕС и Свят 17.06.2019 14:16

От момента, в който датата за доставки на ракетите С-400 в Турция от Русия, съвпадна с изтичането на срока, който САЩ дадоха на Турция, за да направи стъпки назад и да се откаже от покупката, "започна да работи пясъчният часовник".

Едно от последните изявления за С-400 бе направено от генералния директор на руската държавна корпорация Ростех Сергей Чемезов. Той отбеляза: "Всичко е наред. Мисля, че след два месеца ще започнем да доставяме ракетите. Авансовото плащане е направено, оформен е кредит. Парите по кредита са похарчени, техниката е произведена. Плюс това сме приключили с обучението".

От това изявление следва, че първата доставка на руски ракети ще бъде в началото на август.

На практика по същото време бе съобщено, че САЩ дават на Турция краен срок до 31 юли, за да се откаже от системите С-400. Заместник-министърът на отбраната на САЩ Елън Лорд заяви, че ако Турция не промени решението си, тя ще бъде изключена от програмата за изтребителите Ф-35, турските военнослужещи, които се обучават в САЩ в рамките на програмата, ще бъдат експулсирани и турските компании няма да могат да участват в програмата.

Освен това изпълняващият длъжността министър на отбраната на САЩ Патрик Шанахан написа писмо с подобно съдържание до турския военен министър Хулуси Акар, в което предупреди Анкара, че купуването на С-400 ще направи Турция прекалено зависима от Русия от стратегическа и икономическа гледна точка.

По този начин заявената дата за доставките на ракетите и крайният срок, определен за отказ от тях, бяха съобщени на практика по едно и също време.

След като несъгласието на САЩ да продадат ракети "Пейтриът" на Турция се насложи върху гнева й заради опита за държавен преврат на 15 юли 2016 г., Анкара ускори сближаването с Москва и взе решение да купи от руснаците системи за противовъздушна отбрана (според турските власти зад провалилия се пуч стои живеещият в САЩ мюсюлмански проповедник Фетхуллах Гюлен; Турция настоява за екстрадирането на Гюлен от САЩ - бел. ред.). В края на 2017 г. между Турция и Русия бе подписано споразумение за сума от 2,5 милиарда долара и Турция направи авансово плащане.

И от тогава САЩ опитват да оказват натиск върху Турция, за да я накарат да се откаже от купуването на С-400, като използват заплахи и шантаж. Първоначално Вашингтон запали жълта светлина за продажбата на "Пейтриът" вместо червена, но след като не успя да получи желания резултат от този ход, Вашингтон постави на масата коз под формата на изключване на Турция от програмата за изтребители Ф-35.

Ф-35 не са единственият коз на САЩ. През 2017 г, бе приет законът за противодействие на противници на Америка чрез санкции (CAATSA), предвиждащ налагане на санкции на физически и юридически лица, които имат нещо общо с разузнаването или с отбранителната индустрия на Русия. Законът предвижда налагане на санкции на всяка страна, която купува значително количество оръжия от Русия. Освен оръжейно ембарго санкциите може да включват и икономически мерки.

САЩ твърдят, че ако системите С-400 бъдат разположени в Турция, секретните технологии на Ф-35 и конфиденциалните данни, свързани с тях, може да попаднат в ръцете на Русия.

Главната причина (за недоволството на САЩ) обаче е следната: купуването на руските ракети се оценява като промяна на стратегическата ориентация на Турция.

При тези условия Турция в рамките на около два месеца ще трябва да вземе изключително важно решение. Или тя няма да се откаже от споразумението за ракетите и ще рискува кризата със САЩ да се задълбочи, или ще направи стъпки назад, но този път ще трябва да се сблъска с реакцията на Русия, с която тясно си сътрудничи в много сфери.

Що се отнася до опитите за намиране на "златна среда" като купуване на С-400 без използването им или изпращане на С-400 в друга страна, засега е неизвестно как САЩ или Русия ще се отнесат към това.

Има още един слабо вероятен вариант: Русия може да хвърли на Турция "спасителен пояс", като отложи или отмени доставката на ракетите, но разбира се да го направи при условие, че бъде платена много висока цена. /БТА
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911