Русия, Иран и Турция преговарят за състава на сирийската конституционна комисия

ЕС и Свят 18.12.2018 18:04

Русия, Иран и Турция се доближават до споразумение по състава на сирийската конституционна комисия, предаде Ройтерс, като се позова на дипломати.

Министрите на външните работи на трите страни, които подкрепят различни враждуващи лагери в продължаващия близо осем години конфликт в Сирия, започнаха преговори в Женева, за да излязат със свое окончателно общо предложение за състава на комисията и да търсят след това одобрението на ООН, предаде БТА.

Създаването на комисията може да проправи пътя за нова конституция и организирането на избори в Сирия след опустошителната гражданска война, отбелязва Ройтерс.

На пристигане в Женева иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф изрази надежда да постигне споразумение с руския и турския си колега, Сергей Лавров и Мевлют Чавушоглу.

Специалният пратеник на ООН за Сирия Стафан де Мистура, който на 31 януари ще се оттегли от поста, се опитва от началото на тази година да постигне споразумение за попълване на състава на 150-членната комисия, за да бъде реанимиран забуксувалият мирен процес.

Правителството на президента Башар Асад и опозицията са изпратили свои списъци с по 50 имена. Русия, Иран и Турция обаче преговарят помежду си за останалите 50 - представители на гражданското общество и "независими фигур, казаха дипломати.

"Трите страни ще излязат с предложение по третия списък, който е в основата на проблема", заяви пред Ройтерс дипломат, който следи внимателно преговорите.

Турция и други страни биха обмислили възможността да работят с Асад, ако той спечели демократични избори, каза в неделя Чавушоглу.

Турция подкрепя бунтовниците, които контролират част от Северозападна Сирия. Преди година турският президент Реджеп Тайип Ердоган определи сирийския си колега като терорист и заяви, че е невъзможно усилията за постигане на мир в Сирия да продължат с негово участие.

Асад, чиито сили с помощта на Русия и Иран си върнаха по-голямата част от Сирия, с изключение на северозападната провинция Идлиб, по време на целия конфликт досега не се отказа от властта и много хора смятат, че той няма желание да я отстъпва и след края му, отбелязва Ройтерс.

Преди правителството в Дамаск отхвърляше опитите под егидата на ООН да бъде съставена конституционна комисия.

В цитирано вчера от сирийските държавни медии изявление министърът на външните работи Уалид Муалем посочи, че "е рано да се говори за" започване на работа на конституционна комисия. Виновни за това да бъде забавено съставянето й са "намесата" на западните държави и "пречките", създавани от Турция, каза Муалем.

Досега сирийските власти са дали сигнал, че са готови единствено на "поправки" в съществуващата конституция, при това с уговорката, че те трябва да бъдат поставени за гласуване на референдум.

В края на миналата седмица Де Мистура заяви, че конституционната комисия може да бъде отправна точка за постигане на политически напредък.

"Тя, например, засяга въпроса за президентските правомощия, тя може и трябва да засяга въпроса за това как да протекат изборите, за разделението на властите, с други думи това е голяма тема", каза той.
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027