Как учат децата по света

Любопитно 15.09.2018 18:15

Броени дни остават до първия училищен звънец. Това е и поводът да се впуснем в едно любопитно пътешествие из различни кътчета на света, да надзърнем в класните стаи на всяко едно от тях и да се запознаем с традиционните или иновативни методи на обучение, кой от кой по-разнообразни, находчиви и уникални.

Япония

Няма да повярвате! Тук учениците нямат изпити преди 4 клас. Единствено малки тестове. През първите 3 години те се учат как да се отнасят едни към други, как да си помагат и подкрепят. Учат се да уважават останалите и да се грижат за животните и природата. Учебната година в Япония започва на 1 април. Тази дата често съвпада с едно от най-красивите природни явления – цъфтенето на вишневите дръвчета – сакура. Сред основните предмети, които се изучават в японските училища, са калиграфия и поезия. Почти всички ученици носят училищна униформа. Целта е да се премахнат социалните бариери и да се създаде уютна за всяко едно дете учебна атмосфера. Обядът се приготвя по стандартизирано меню, разработено от квалифицирани готвачи и медицински специалисти. В началния курс всеки малчуган е под опеката на ученик от по-горните класове. Храненето се извършва в класните стаи. Децата сами почистват класните си стаи, а в някои училища дори и тоалетните. В Япония няма родителски срещи. Учителят има приемни часове, в които родителите могат да се информират за детето си, времето за всеки от тях е строго регламентирано – 15 минути.

Великобритания

В някои училища във Великобритания учениците, които са закъснели или са извършили друго провинение, трябва да остават след часовете. На места са забранени и телефоните. Ако някой ученик изостава по даден предмет, му назначават безплатно индивидуален учител. На Острова е наложен традиция децата сами да съставят учебните си планове. Няма общ регламент с колко часа да се изучава даден предмет, няма общи изисквания какви учебници и методи на преподаване да ползват учителите. В последните години Англия преработи програмите си за 3-ти (12-14 години) и 4-ти етап (14-16 години), като промените са в посока на намаляване на количеството на съдържанието, повече възможности за междупредметни връзки и социалните взаимоотношения. Задължителни учебници има само в горните етапи по определени предмети като литературата, които попадат в националната система за изпитване.

Финландия

През последните десетилетия Финландия неизменно е в челните места според международните изследвания за грамотност PISA. Едно от най-впечатляващите неща е, че във Финландия няма лоши училища и че начинът, по който мотивират и учениците, както и учителите да бъдат успешни е изумителен. Тук няма елитни или посредствени училища - всички имат еднакво оборудване и пропорционално финансиране. Без задължения и наказания, без много домашни и изпити. От 1-ви до 3-ти клас няма никакви оценки, но до 7-ми клас се прилага десетобална система - 10 - "почти недостижим" 4 - "по-лошо от всякога". Има и оценка за поведението - оценява се способността да се работи в колектив и самостоятелно, маниери, желание да се влияе на другите за добро. Няма класни и контролни, само при завършване на средното образование има стандартизиран тест. А когато някой има проблем или изостава, училището не го изключва, нито го оставя да повтаря, а му назначава индивидуален преподавател, който посещава с него часовете по проблемните предмети и му помага да навакса пропуските и да настигне останалите. Частните уроци са забранени. Държавата гарантира 100% безплатно образование. Това включва обучение, учебници, тетрадки, пособия, храна и транспорт до училище.

Освен самото обучение, безплатни са обяд, закуска, екскурзии, посещения на музеи и всички извънкласни дейности. Ако училището е по-далеч от 2 км, училищен автобус взема и връща детето. Учебниците, всички канцеларски принадлежности, калкулатори и дори лаптопи и таблети са абсолютно безплатни. Всякакво събиране на допълнителни средства от родителите за каквито и да са цели, са забранени. Децата не са длъжни да седят на чинове, а могат да седят на пода (върху килим). Някои училища, класните стаи са обзаведени с дивани, кресла. В началните училища са постлани с мокет и килими. Няма униформи и каквито и да са изисквания за облеклото

Русия

По време на лятната ваканция учениците от някои училища участват в ремонтите и боядисването на сградата. Наличието на камери във всяко едно училище е задължително. Посегателството срещу учители е криминализирано. Дори има случаи с ученици, които са пратени в трудововъзпитателен лагер, след като са били заснети да се гаврят със свои учители. Интересното е, че в Русия в началото на учебната година има негласна традиция учителите да подготвят танц, с който поздравяват децата и родителите им.

В Русия обръщението към учител не съдържа никакви титли. Нито барышня/товарищ, нито учительница. Просто име и бащино име на учителя – например Настася Петровна. Друго, което има възпитателен ефект, без да е пряко свързано с учебната дейност, е влизането в училище - не можеш да влезеш без униформа, но и без обувки за преобуване. За това следят дежурни ученици. С обувките за преобуване се ходи само в самата сграда на училището. Преобуването става веднага след входа. След това обувките, с които си дошъл и връхната дреха задължително отиват на закачалка в обща съблекалня, където също стоят дежурни ученици, за да няма изкушения за присвояване или спречквания без свидетели. Всеки ден след часовете, дежурна двойка ученици остава, за да се погрижи за класната стая. Задължително почистват чиновете, черната дъска и пода, а също и поливат цветята в стаята, ако има нужда. Не че няма чистачки. Те имат грижа за общите пространства - коридори, тоалетни, физкултурен салон, както и поддръжка на зелените площи на територията на училището.

Учебната година започва на 1-ви септември и завършва в края на май. Учебните дни в седмицата са пет – от понеделник до петък, а не както беше в миналото – и събота. Оценява се по петобалната система. има задължително избираеми и свободно избираеми предмети, макар и формулирани по различен начин. Занималнята е платена. Униформите все още са задължителен елемент, часовете са по 45 минути, освен в начален курс. Учебната година може се дели освен на четири срока и на три триместъра. Обучението до 9 клас е задължително за всички.

САЩ

В Америка учебната година започва през август-септември и завършва в края на месец май или през юни. Тя се разделя на два или три срока в зависимост от училището и включва ваканции около Коледа, през пролетта и през лятото. На разположение на гимназистите има лични ръководители, които им помагат да изготвят своя индивидуален учебен план. Учебната програма зависи от конкретното училище, но обикновено включва: два задължителни предмета: английски и американска история или социална наука; четири или пет предмета по избор: математика, музика, изкуство, наука, компютри, танци, театър. Изпитите се оценяват по система А-F, като А е най-високата постижима оценка, а F – най-ниската.

Франция

Средното образование във Франция продължава общо седем години и е разделено на два цикъла. Първият или т.нар. колеж (от шести до трети клас) обхваща децата между 11 и 15 години и завършва с получаването на национална диплома, Brevet. След това учениците могат да изберат да продължат обучението си в три вида лицеи – с обща насоченост, технически или професионални.

Вторият цикъл е тригодишен – втори, първи клас и терминал. През първата година учениците се профилират. В лицея с обща насоченост, гимназистите могат да избират между литературен, научен и икономически и социален профил. В лицеите с техническа и професионална насоченост обучението се специализира в конкретна икономическа дейност.
Учебната програма във всички френски училища е разработена така, че учениците задължително изучават френски език, история, география, 2 чужди езика, философия, математика и наука, физкултура и по желание един или два свободно избираеми предмета. В допълнение, всяка профилираща програма поставя акцент върху група дисциплини, които се усвояват по-задълбочено и съответно получават по-висок коефициент при формирането на общия резултат на финалната матура.

Учениците в лицея полагат по 2-3 матуритетни изпита в края на първи клас – обикновено по фрески език, история и география, математика или наука. Останалата част от матурата се държи в края на последната година – терминал, като има 6-7 задължителни дисциплини в зависимост от профила и 2-3 избираеми. /woman.bg

CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827