Как действат репелентите

Любопитно 06.06.2018 17:39

За последните 50 години не е открито вещество, което да отблъсква мухи, комари и кърлежи по-ефективно от т.нар. DEET или N,N-диетил-m-толуамид.

Това е и причината повечето репеленти да съдържат именно него в качеството му на активно вещество.

DEET отблъсква насекомите в продължение на няколко часа след нанасяне върху кожата, като е по-добре това да става чрез напръскване, а не втриване, за да се намали проникването му в организма.

Разбира се, има и натуралните репеленти като етерични масла и цитронела или лимонена трева. Проблемът с тях обаче е, че са изключително нетрайни и трябва да бъдат нанасяни на всеки 20-30 минути, тъй като бързо се изпаряват от кожата и действието им се прекратява.

Въпреки че за ефективността на DEET в борбата с досадниците се знае отдавна, учените дълго време не успяваха да разберат на какво точно се дължи тя и какво се случва с насекомите, когато се доближат до веществото - дали губят обонянието си, дали получават сигнал за опасност, или е нещо съвсем различно.

През 2011 г. изследователи от Института по химична екология Макс Планк и Рокфелеровия университет най-сетне успяха да надникнат зад завесата.

Обонятелният орган на насекомите са техните антенки и обонятелните нерви, свързани с тях. Невроните пък са покрити с обонятелни рецептори.

Ароматите, които насекомото възприема, са предизвикани от свързването между молекула от "подушваното" вещество и обонятелния рецептор, което пък води до активиране на едни нерви и потискане на други.

След поредица от експерименти, учените открили, че DEET обърква възприятието на миризмите. Под действие на веществото, насекомите усещат ароматите, но не разбират какво означават те и подминават потенциалната си жертва объркани и гладни. /lifestyle.bg

CHF CHF 1 2.06922
GBP GBP 1 2.34433
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.13312
USD USD 1 1.75332