Ценни спътници заработиха на околоземна орбита

Наука 25.05.2018 12:59

Частната космическа компания "Спейс Екс" (SpaceX) качи на орбита във вторник два сателита с мисия да измерват с непостигната досега точност промените на агрегатното състояние на водата на Земята през следващите пет години. Изследванията трябва да установят колко лед се топи в Арктика и колко влиза в океаните.

Ракетата за многократна употреба "Фалкон" 9 излетя без проблеми от военната база Вандербърг в Калифорния със скъпоценния товар от два сателита, плод на партньорството между Германия и американската космическа агенция НАСА. На борда имаше и пет сателита от комуникационната мрежа "Иридиум" ( Iridium).

След 11 минути полет ракетата остави на орбита първо двата сателита от мисията GRACE-FO. След това идва ред на сателитите "Иридиум" - след около час полет.

Спътниците поемат щафетата от мисията GRACE, която от 2002 до миналата година летяха над Земята, за да бъде изготвяна ежемесечна карта на промените в количеството на водата.

Как сателитите биха могли да "видят" или "претеглят" водата на планетата от околоземното космическо пространство? Като използват гравитацията.

Двата сателита, всеки с големина на автомобил, ще летят на около 220 км височина един до друг. Най-малките промени в масата под тях (планина, езеро, лед, порести скали...)

предизвиква микропромяна в гравитацията като променя за момент разстоянието между двата сателита, измервано в микрони.

С непрекъснато регистриране на промените в разстоянието се разчитат вариациите в масата на Земята под или на повърхността.

Натрупването на информацията за промените с времето обозначава промяната на количеството вода: ледът, който се топи и отива в окените, водата, която се изпарява, дъждът, който зарежда подпочвения воден слой.

Методът работи прекрасно и учените от предишната мисия GRACE изработиха карти с които описаха количеството стопен лед в Гренландия (280 милиарда тона годишно от 2002 до 2016) и колко допълнителни количества вода в делтата на Окаванго в Ботсуана се поглъщат обратно (29 милиарда тона годишно).

Мисията, която продължава предишната, сега GRACE-FO с Follow On (продължение), ще проследи тенденциите с времето.

За "Спейс Екс" тези изстрелвания на спътници станаха рутинни. Това е десетият старт за годината, а първата степен на ракетата бе вече използвана през януари. Този път няма да има възстановяване. /АФП
CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594