Решението за Морската градина днес – копи пейст от вчера

Варна<+> 18.01.2018 15:35

Съветниците от всички комисии към общинския съвет днес отхвърлиха провеждането на местен референдум за Морската градина и крайбрежната зона. В протокола беше записан само един глас против и 3-ма въздържали се. Напрактика с това гласуване беше потвърден отказа на правната комисия да се проведе допитването, тъй като в подписката на инициативния комитет не е достигнат минималният праг от 15 185 подписа.

Както „Днес +” съобщи, според Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, предложението за референдум е валидно, ако е събрало подкрепа на 1/20 от имащите право на глас, т.е. минимум 15 175 души при 303 706 избиратели във Варненския избирателен район. През 2013 г. са събрани 33 хил. подписа, но при проверка на ГРАО над 17 хил. се оказват невалидни – поради несъответствие на име и ЕГН, на постоянен адрес, засечени са подписи на непълнолетни и дори на покойници. Реално коректните записи са 14 856, с около 300 под минималния праг.

Другият мотив за отхвърляне на предложението за местен референдум бе, че не са законосъобразни поставените от инициативния комитет два въпроса: „Да достига ли паркът Морска градина до морето, като включва и зоната от ската до морския бряг?“ и „Да бъде ли крайбрежната зона на Варна паркова зона за отдих с обекти за хранене, спорт, атракции и развлечения, но без жилища, ателиета, офиси, молове, хотели, казина, конгресни центрове и яхтени пристанища?“.

Пак според закона местен референдум се провежда по въпроси от местно значение, които са от компетентността на органите на местно самоуправление. Във Варненския случай въпроси са от местно значение, но не са от компетентността на Общинския съвет, тъй като е приет Общ устройствен план и промяната му не може да става след допитване. По тях местният парламент не може да се произнесе, което е „непреодолима пречка за провеждане на допитването“, се посочва още в мотивите.

Съвместното заседание днес спази същия сценарий, по който протече вчера дебатът в правната комисия. Първо, председателят на инициативния комитет Юлиян Чолаков повтори тезата на съмишлениците си – че протоколът на ГРАО бил документ с невярно съдържание, че макар и незаконосъобразен, референдумът трябва да бъде проведен.

На свой ред представители на хотелиери, ресторантьори и хора от туристическия бранш отново настояха да не се слагат пречки пред бизнеса и пред развитието на Варна като туристическа столица. Дебатите бяха прекъснати от председателстващия заседанието Димитър Карбов, след като активистите вече трудно поделяха микрофона.

В понеделник Общинският съвет на Варна се събира извънредно за окончателно решение дали да бъде проведен референдум за Морската градина във Варна.

Гинка Христова


CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027