23-те най-добри университета в България за 2017 г. получиха своите отличия

България 12.01.2018 18:59

„Рейтинговата система, макар и мислена да ориентира младите, даде много повече. Даде ни основа за преструктуриране на приема във висшето образование. Това е крайъгълен камък в развитието на системата на висшето образование. С нея се промениха стратегиите и моделът за развитие на университетите и те обвързаха развитието си с пазара на труда. Виждаме, че се подобряват показателите и за научна дейност, и за професионална реализация. От рейтинговата система зависи финансирането на университетите и благодарение на тази система беше приета стратегията за развитията на висшето образование. Награждаваме първите, най-добрите, но има много повече, които заслужават награда, защото подобряват себе си, полагат усилия. Искаме да насърчим всички висши училища, които добавят стойност. Първите трябва да знаят, че няма дългосрочно рентиерство. Ако не полагат усилия, ще бъдат задминати. Останалите трябва да знаят, че ние ще оценим техните усилия.“

Това каза министърът на образованието Красимир Вълчев на откриването на церемонията по връчването на наградите на най-добрите университети в България, която „24 часа“ организира с помощта на „Дънди прешъс металс“, „Уникредит Булбанк“ и „Каолин“. Отличията за университетите са на база рейтинга на висшите училища, който е направен от Министерството на образованието.

„Искам от все сърце да благодаря, че с това събитие показваме, че за нас в България образованието е традиция и ценност. За нас е ценност да работим за запазването на традициите. Стремежът към знанието е нещо, в което сме възпитани от най-ранна възраст. Рейтинговата система пък е пътеводител в новите хоризонти за преподавателите, студентите и младото поколение. В България се отделя все по-голямо внимание на цифровите технологии. Бъдещето е цифрово и тези умения позволяват да се дава полза на обществото. Трябва всички заедно да продължим усилията. Радвам се, че на европейско ниво има истинско признание на постиженията на българските учени и млади хора. Цифровата революция ще има най-силното въздействие върху живота ни в сравнение с всички останали индустриални промени. Трябва да направим така, че тази революция трябва да донесе по-голям позитив за България и Европа. България е регионален лидер, когато говорим за нови технологии. Преди ден в ЕК анонсирахме създаването на европейски суперкомпютър и България е част от тази инициатива“, обърна се към ректорите пък еврокомисарят по цифровите технологии и цифровото общество Мария Габриел.

Министър Вълчев връчи отличието на ректора на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Анастас Герджиков. Университетът е на първо място според рейтинговата система в 23 професионални направления - Администрация и управление, Биологически науки, Биотехнологии, Здравни грижи, Информатика и компютърни науки, Икономика, История и археология, Математика, Науки за земята, Обществени комуникации и информационни науки, Педагогика, Педагогика на обучението по..., Политически науки, Право, Психология, Религия и теология, Социални дейности, Социология, антропология и науки за културата, Туризъм, Физически науки, Филология, Философия и Химически науки.

„За мен е чест да съм ректор на университета, който традиционно е първи в най-голям брой професионални направления. През годините бяха положени много усилия за национално признаване на рейтинговата система. Сега тя става все по-съвършена. „24 часа“ има заслуга, защото самата идея за рейтинговата система бе съвместна с вестника и СУ“, каза проф. Герджиков, след като получи наградата си.

Еврокомисарят по цифровото общество и цифровата икономика Мария Габриел пък връчи отличието на ректора на Тухническия университет в София проф. Георги Михов. Техническият университет е класиран в рейтингите на висшето образование като първи в 6 направления - Електротехника, електроника и автоматика, Енергетика, Комуникационна и компютърна техника, Машинно инженерство, Общо инженерство, Транспорт, корабоплаване и авиация.

„Когато се каже техническо образование, се разбира Техническият университет“, каза проф. Михов, след като получи наградата си.

Ректорът на Военната академия „Г.С. Раковски“ ген. Груди Ангелов пък бе отличен от вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов. Академията е класирана на първо място в професионалното направление Военно дело.

„За втора поредна година Военна академия е отличена. Това е първото висше военно училище в България. Усилията на целия академичен състав са неимоверни, защото трябваше да се нагодим съм системата на висшето образование, извън която бяхме до 2002 г.“, каза ген. Ангелов.

Три възлови университета пък отличи земеделският министър Румен Порожанов – Лесотехническият в София, първи в направленията Ветеринарна медицина и Горско стопанство, Аграрният университет в Пловдив (първи в Животновъдство, Растениевъдство, Растителна защита) и университета по хранителни технологии.

Проф. Иван Илиев, ректор на лесотехническия университет, благодари на всички министерства, които ползват кадрите на висшето училище.

Тази награда ни задължава да постигнем още по-високи резултати, каза пък Христина Янчева, ректор на Аграрния университет.

За нас това отличие е много важно. За един не много голям ВУЗ като нашия това е изключителен успех, благодари Николай Ненков, първи зам.-ректор на Университета за хранителни технологии

Председателят на БАН акад. Юлиян Ревалски пък връчи наградата на зам.-ректорката на Медицинския университет в София проф. Тихомира Златанова за първите места в направленията Медицина, Обществено здраве, Стоматология и Фармация .

Хмикотехнологичният и металургичен университет пък бе отличен за първите си места в професионалните направления Материали и материалознание, Металургия , Химични технологии . Ректорът проф. Митко Георгиев получи отличието от представителя на „Кварцверке“ за България г-н Волф Харлфингер и изпълнителния директор на „Каолин“ г-н Радомир Чолаков.

„Това не ни е за първи път. Надяваме се, че ще продължим. Специално искам да благодаря на екипа на министерството, които цяла година работят, за да направят обективно този рейтинг. Рейтингът не е за национална консумация, благодарение на него получихме френска акредитация за шест години“, каза проф. Митко Георгиев.

Бившият служебен премиер и председател на Народното събрание проф. Огнян Герджиков пък връчи отличието на президента на Американския университет в България за първите места в професионалните направления Администрация и управление, Политически науки.

Стивън Съливан благодари, че млад университет като АУБ е отличен. Опитваме се да развием в нашите студенти умения, за да се справят с истинските предизвикателства в света, каза още Съливан.

Йорданка Фандъкова, кмет на София пък награди ректора на УАСГ проф. Иван Марков. Университетът е първи в професионалното направление Архитектура, строителство и геодезия.

„Удоволствие да получа за 15 наградата за професионалното направление. 90% от заобикалящата ни действителност е проектирана, организирана, ръководена от възпитаниците на УАСГ“, каза в словото си проф. Иван Марков.

Георги Ангелов, икономист от „Отворено общество“ пък представи данни за икономическите ефекти от висшето образование. Около 3 пъти е разликата в заетостта на хората с начално образование към тези с висше. И на Европейско ниво българското висше образование е доста конкурентно и ние сме сред водещите в ЕС, каза Ангелов.

Само 5% от българите с висше образование са заплашени от живот в бедност, а при ромите с висше този процент е 0. Това е най-добрият интеграционен модел, допълни икономистът.

Георги Стойчев от „Отворено общество“ връчи отличието на медицинския университет в Плевен за направлението „Здравни грижи“.

Господин Йовчев, директор „Правни и бизнес отношения“ в Би Ти Ви Медиа груп пък връчи отличието на зам.-ректора на Пловдивския университет проф. Христо Крушков.

Председателят на комисията по култура на Народното събрание Вежди Рашидов пък връчи отличието на трите художествени университета – Националната художествена академия, музикалната академия и НАТФИЗ. За да ги получат на сцената в тържествената зала на Военния клуб излязоха ректорите проф. Николай Драчев, проф. Димитър Цанев и проф. Станислав Семерджиев.

Проф. Семерджиев обяви при връчването на наградата, че подготвя реформи в НАТФИЗ. И помоли да се направи изследване какви са вредите от висшето образование в сивата икономика.

„Честито на всички. Животът е кратък, изкуството е вечно, да сте живи и здрави“, обърна се към ректорите Вежди Рашидов.

Главният редактор на „168 часа“ Слави Ангелов връчи отличието на ректора на Академията на вътрешното министерство доц. Неделчо Стойчев за първото място в направление национална сигурност.

Академията на МВР не е обикновено висше училище и тази награда ни дава основание да смятаме, че и догодина ще постигнем тази награда, каза доц. Стойчев.

Шефът на съюза на ректорите и ректор на Минногеоложкият университет проф. Любен Тотев пък получи отличието на своето учебно заведение от ръцете на д-р Илия Гърков, изпълнителен директор на „Дънди прешъс металс“.

Най-титулуваната българска спортистка, 2-кратна олимпийска шампионка и 5-кратна медалстка от Олимпиади Мария Гроздева пък награди ректора на спортната академия проф. Пенчо Гешев.

„Ако в условията на конкуренция се подържа качество, още по-турдно е това при липсата на конкуренция“, каза проф. Гешев.

Отличието на Нов Български университет получи ректорът проф. Пламен Бочков от главния редактор на „168 часа“ Слави Ангелов.

„Тази система става достояние на цялото общество благодарение на „24 часа“, тя претегля мястото на всеки университет“, каза проф. Бочков при получаването на наградата.

УНСС е университетът с най-висока оценка за учебния процес в професионално направление икономика и бе отличен от директора в „Уникредит Булбанк“ Федерико Бедини.

В края на церемонията образователният министър Красимир Вълчев даде и наградите на ректора на Тракийския университет проф. Иван Въшин и на преподавателя в Медицинския университет и директор на Майчин дом в София доц. Иван Костов.

„Надявам се следващата година да сменя на първото място колегата от Лесотехническия университет“, каза проф. Въшин.

„За съжаление над 60% от студентите по медицина намират своето бъдеще извън България. Нашето медицинско образование е на много високо ниво и политиците трябва да помислят как да задържат българските лекари в България“, обърна се към залата доц. Костов.

Проф. Христо Бонджолов, ректор на Великотърновския университет пък взе отличието за най-добро класиране на извъстоличен ВУЗ в направление „Филология“. Тя му бе връчена от генералния директор на БНТ Константин Каменаров.

„Огромни комплименти за рейтинговата система, тя е фантастична. Тук става въпрос не само за информирания избор на младите хора, а въобще за смисъла. Образованието може да реши много от проблемите, с които ние, малко или много не се справяме. Имаше една тенденция, че да се учи в България не е престижно и не е добре. Тази тенденция се преобърна“, обърна се към залата Константин Каменаров. /24chasa.bg
CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.2902
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.65181
USD USD 1 1.83853