Венцислав Младенов: Нивото на маратоните в България е все по-високо

Варна<+> 19.10.2017 14:31

Най-масовият маратон в България – Софийският, традиционно не мина без варненско участие. Един от завършилите надпреварата е директорът на Общинското предприятие "Спорт - Варна" Венцислав Младенов.

„Това бе моето четвърто участие на такъв род състезание – сподели Младенов. – Преди година участвах в надпреварата с Пловдив и София, а тази година в Стара Загора и отново София.

Имайки предвид, че рядко тренирам, времето, което постигнах, бе сравнително добро. Нямаше как да се подготвя по-добре заради естеството на работата ми и семейните ми ангажименти. Поради тази причина съм изключително доволен от представянето си, защото успях да съвместя и спорта, и работата.“

Според него състезанията в България вече се доближават все повече по качество до най-големите надпревари в света. „Организацията от състезание на състезание става все по-добра – коментира Младенов. – Много голямо беше международното участие тази година, конкретно в този маратон. Имаше представители от Япония, Китай, САЩ, Канада, Италия, Русия, Холандия, Испания и, естествено, от Кения. Направиха се четири обиколки по 10,5 км в сърцето на София. А трасето си беше трудно, защото не беше равно. Имаше изкачвания и спускания. По този начин няма как да се постигнат някакви високи времеви резултати. Маратонът бе изключително масов. На старт според мен се записаха над 4000 души в различните дисциплини – 3 км, 10, полумаратон 21 км и маратон 42,195 км. В най-дългата завършиха повече от 300 бегачи.“

Младенов е убеден, че градът ни ще спечели много, ако в следващото издание на Варненския маратон бъдат включени по-кратките дистанции. „Задължително трябва да фигурира полумаратонът. Наблюдава се в последните години, че това е най-масовата дисциплина. Статистиката потвърждава моите думи, защото участват поне два пъти повече хора на тази дистанция отколкото в класическата на 42,195 км. Все още Варненският маратон е в началото на своето съществуване и стъпка по стъпка ще се наложи, защото градът ни се нуждае от състезание от такъв голям форум.“

През годината Младенов се включи и в най-новото предизвикателство на българските ултрамаратони - "Grand Slam BG - Български трибагреник". Това е нов проект, който може да донесе на любителите на природата, планините и бягането три отличия, които в комбинация формират един сборен троен медал.

Участието и спечелването на трите големи ултрамаратона в България – „Трявна ултра“, „Персенк ултра“ и „Пирин ултра“, е условието за спечелване на тройния медал.

„Това не е надпревара за всеки – смята Младенов. – Тича се в пресечена местност, а и разстоянията са големи и със сериозна денивелация. Състезанията са получиха, защото има в страната много любители и добри организатори на такъв род състезания. Тези хора се обединиха и разработиха един атрактивен проект. Целта е да успееш да събереш един общ медал, като завърши през 2017, 2018 или 2019 година и трите бягания. Изпитанията са много трудни. Целта не е да победиш конкурента, а да победиш себе си. Всичките бягания са над 50 км. Най-тежкото състезание бе в Пирин. Наложи се организаторите дори да съкратят дългата дистанция – валя ни градушка и сняг. Много голяма част от състезателите не успяха да завършат.“

Следващото предизвикателство пред Младенов ще бъде горското състезание „Черноморски маратон“, което ще се проведе на 20 ноември край Варна. Организатор на проявата е I Run. Предвидени са 3 бегови разстояния - 7, 16,5 и 33 км. Трасето на надпреварата е уникално, защото това горско състезание съчетава гледки от две от най-красивите черноморски местности – Лиман и Ракитник, черни горски пътища, около 15% асфалтови отсечки, плажен пясък, катерене по каменист терен, затрудняващ каменист плажен терен и др.

АЛЕКСАНДЪР ГЪЛЪБОВ /chernomore.bg

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911