1 тон и 200 кг лютеница в центъра на София

България 16.09.2017 16:42

Спомнете си каква храна е давала баба ви, попитайте майка си какво й е давала нейната баба и от там нататък е лесно. Това заяви в интервю за БГНЕС Ангел Ангелов, председател на фондация „Национален тръст за съхранение на историческото наследство в България” и създател на Академия „Кулинарен историк”.

Шеф Ангелов е човекът, който стои зад инициативата за направата на 1,2 тона лютеница. От сутринта в огромен казан тя се вари в центъра на София – пред Паметника на Съветската армия.

Ангел Ангелов е на мнение, че най-добрата рецепта, за да стане хубава лютеницата, е „нашата”. „Казвам нашата, защото всеки има „нашата” рецепта. Всеки има своята рецепта за лютеница. Например в една част на България чушките се отглеждат трудно, но има повече моркови. В Добруджа, пък има повече чушки, така че там слагат повече от тях и по-малко домати. В зависимост от географски район съдържание на зеленчуците също е различно”, посочи той.

Лютеницата, която той и помощниците му варят днес има една особеност. Тя не е пържена и се вари по-продължително време. „В момента няма капчица олио и само 4 кг сол на 1,2 тона. Слагаме черен пипер и чесън, които компенсират усещането за сол. Не я правим със захар, не я пържим. Тя е с минимално съдържание на мазнина”, обясни шеф Ангелов.

Едно от големите достойнства на лютеницата е, че тя може да се консумира и от хора с язва и други стомашни заболявания. Шеф Ангелов даде пример от миналата година. Тогава един човек му споделил, че много обича лютеница, но има язва и не е ял от 30 години. Все пак взел едно бурканче и се върнал на другия ден с думите: „Срам ме е, отворих го и го изядох, не дадох на децата, но не съм хапвал лютеница от 30 години заради язвата и киселините“.

Част от доматените продукти, които се продават в търговската мрежа под названието лютеница, са много далеч от този любим на българите специалитет, категоричен е Ангелов. Според него те не само нямат добри вкусови качества, но са и опасни за здравето, защото съдържат захар. „Ние не слагаме захар, а малко повече морков, за да поддържаме ниско PH и всеки да е доволен. Спомнете си какво ви е давала баба ви, попитайте майка си какво й е давала нейната баба и от там нататък е лесно”, посъветва той всички, които обичат истинска лютеница. /БГНЕС
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827