Агресия, интернет и лошо хранене застрашават децата ни

България 21.06.2017 19:56

За въвеждане на европейския минимум от тригодишно обучение по обща педиатрия настоя проф. Владимир Пилософ, председател на Българска педиатрична асоциация по време на конференция "Детско Здраве в ЕС и България", която се организира от Академия за Лидери.

Проф. Пилософ обясни, че Европейската академия по педиатрия има политическа тежест и работи пряко с Комисията по специалностите в Брюксел. Така преди две години комисията е постановила, че ако лекар ще работи с деца, то неговото обучение по обща педиатрия трябва да е най-малко три години.

Той обясни, че след 2006 г. специалностите у нас са били разбити. Така например детски кардиолог у нас учи четири години и получава само специалност детска кардиология, което не му дава възможност да е пластичен в практикуването на медицина. Така за осемте специалности в областта на педиатрията не се изпълнява това европейско изискване, което е и практично и разумно.

Българската педиатрична асоциация ще настоява или за една година удължаване на обучението, или възвръщане към модела на практиката първо обща педиатрия - после останалото.

"Това ще осигури на лекарите признаването на две специалности", посочи проф. Пилософ. Освен това той изтъкна още, че от 80-те години у нас е направена първата копка на детски здравен парк - скелето в двора на Александровска болница. Той постави въпроса за необходимостта на такава болница, припомняйки, че често, за да се реши здравен проблем на дете е необходимо, то да обиколи няколко болници, за да бъде правилно диагностицирано. Това е свързано с риска от загуба на време и забавяне на своевременната диагноза и лечение.

Друг проблем, който проф. Пилософ открои е комерсиализация на дейностите в зравеопазването. По думите му винаги се говори за болници, пари и печалба на болниците, които по закон са търговско дружество, което няма право на печалба. Пилософ коментира и факта, че у нас договор с НЗОК имат 380 болници, докато в една Швеция - 70. Така по думите му се създава омагьосан кръг от много болници и същевременно ниска използваемост на легловия фонд - между 50-65% в най-добрия случай. Така се налага изводът, че и малкото пари за здравеопазване се разходват нерационално.

Пилософ изтъкна, че в момента участници от 30 страни, сред които САЩ и Австралия, под ръководството на британски лекари се опитват да установят кой модел на детско здравеопазване е най-приложим в Европа.

Според него все още не са ясни ползите от прехвърляне на първичната здравна грижа, осъществявана от така наречените участъкови педиатри към общопрактикуващите лекари. Стои проблема и с дезинтегрирането на педиатричните специалисти. Така, например в Чехия педиатрите имат право да обслужват пациенти до 26 годишна възраст. Има голям въпрос за квалификацията на тези лекари, посочи Пилософ. Оказва, че само в България продължаващото медицинско обучение не е задължително за лекарите.

"След като получат дипломата си никой не може да ги задължи да се обучават допълнително", добави Пилософ. Затова на много места по света е въведена ресертификацията, при която трябва да докажеш, че си минал целенасочено обучение. "Това е изключително важен въпрос пряко свързан с качеството на медицинската помощ", отбеляза Пилософ. Той даде пример с 30-годишна пациентка, която 12 дни се разкарва по лекари и никой през това време не я диагностицирал, че е с варицела.

По време на конференцията Доц. Александър Жеков, почтен председател на Академията за лидери, награди Офелия Кънева, председател на Държавната агенция за закрила на детето, за нейния активен принос за създаване на качествено нова среда за развитие на децата в България, както и за проявени лидерски качества, борба със статуквото, инерцията и апатията.

Почтен гост бе Скендер Сила, ръководител на представителството на Световната здравна организация у нас. Той очерта основните рискови фактори за детското здраве - агресията, интернет, неправилната диета и свързаните с това заболявания. /news.bg
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911