Няма сигнали за тероризъм в страната и натиск по границата, успокоява служебният вицепремиер Стефан

България 23.03.2017 14:12

Сигналите за купуване на гласове били по-малко в сравнение с други избори

"Случилото се в сряда в Лондон, както и навсякъде по света, където се случва такъв акт, е сигнал, че има нужда от постоянна бдителност. Такава бдителност имаме и в България. Направени са всички необходими превантивни мероприятия и мерки това да не се случва. Разбира се, ние знаем, че 100-процентова защита и гаранция няма, но добрата новина е, че към момента всички служби, които работят по темата, нямат непосредствени сигнали за заплаха от този тип на наша територия.

На този етап бихме могли да успокоим нашите граждани, че службите и правоохранителните органи работят превантивно и нямаме основание да се притесняваме". Това каза пред журналисти днес в Стара Загора вицепремиерът в служебното правителство и министър на отбраната Стефан Янев.

Заедно с началника на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев той посрещна 32-ия български контингент, който се завърна в страната след успешна 6-месечна мисия в Афганистан в рамките на операцията на НАТО "Решителна подкрепа". В азиатската страна българските военни са патрулирали, като едновременно с охраната са изпълнявали задачи по подготовката и тренировките на подразделения на афганистанската армия.

Стефан Янев посочи още, в момента ситуацията на българската граница е нормала и няма миграционен натиск. "Има отделни елементи, които се опитват да преминат нелегално - вчера е заловена една такава група от 28 нелегални емигранти, но няма никакви сигнали за увеличен миграционен натиск", посочи служебният вицепремиер.

Като отговорник в кабинате за предстоящите в неделя избори, той допълни: "Можем да кажем, че всички усилия за организацията на изборите са направени. Вчера имахме последното координационно заседание на междуинституционалния механизъм за взаимодействие при подготовка на избирите - представителите на изпълнителната и съдебната власт ръка за ръка работят за цялостната организация, нямаме никакви проблемни полета до този момент. Така че очакваме едно нормално протичане на изборния процес.

Колкото до купуването на гласове - да, такива сигнали има много, статистиката се променя всеки ден, но координационният механизъм работи усилено по всички направления, опитите за нерагламентирани влияния се потушават намясто. Общият извод е, че в сравнение с други години в тези дни преди избори, тези явления са сравнително по-малко".

Вицепремиерът препоръча да не се коментира дейността на ДАНС спрямо изгонените от страната в последните дни турски граждани.

"Бих препоръчал да не коментираме дейността на ДАНС и да търсим някаква връзка между време, пространство, място, действие и всичко останало, което е необходимо. Тяхната мотивация може да видите в нормативните актове - в интерес на националната сигурност. За този интерес кога и как е преценен ние не можем да разсъждаваме, защото материята е специфична и нека приемем нещата такива, каквито са", настоя генерал Янев.

Колкото до обтегнатите отношения на България със съседна Турция и очакваните автобуси с гласоподаватели от там, той изтъкна: "Темата действително е важна за нашето общество, в крайна сметка това сме го виждали и преди. Но в момента трябва да отчетем по-засиленото политическо говорене и от двете страни на границата впредвид факта, че както ние сме в предизборна ситуация, така и Турция е в предизборна ситуация заради предстоящия там референдум.

В този смисъл всяко едно такова говорена на лица, които са овластени от турската държава в някакъв смисъл съгласно техните задължения и ангажименти, е по-скоро говорене в интерес на техния предизборен дебат за референдума. Но от друга страна, българската държава е взела всички мерки и тези сигнали, които сме имали за намеса на турската власт и държава по отношение на българските избори, са пресечени категорично.

Колкото до автобусите - от наша страна нямаме никаква специална организация, освен тази границите да работят с нормалния си капацитет. Принципът тук е, че ние, като страна, членка на ЕС, сме длъжни да поддържаме нормален вътрешен ред и нормално работа на границата, от гледна точка на икономическите потоци, на свободното движение на хора и товари. Работим в тази посока и не виждам никакъв проблем.

Дали искаме изборен туризъм на хора с двойно гражданство, дали трябва да се промени българското законодателство - това е въпрос, който бихме могли всички ние, като граждани, да го зададем на представителите на политическите партии.

Те или са били в парламента, или са кандидати за законодателната власт и в този смисъл тяхна отговорност е да отговорят на този въпрос - дали те са поставили въпроса, дали искат за сменят законодателството, дали ще предприемат мерки за смяна на законодателството, и тогава след съответния дебат да се произнесе законодателната власт. Това не е въпрос, който може да го реши едно служебно правителство". /24chasa.bg

CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594