Акад. Воденичаров: Между българи и македонци няма проблеми, политиците да последват учените

България 20.10.2016 13:42

Ние препоръчваме на българските политици отношенията ни с Република Македония да стават все по-близки и това, което гражданите на двете държави чувстват помежду си, да бъде реализирано на политическо ниво.
Това заяви в интервю за БГНЕС академик Стефан Воденичаров, председател на БАН. Повод за неговото интервю е призивът за диалог и приятелство на директора на Държавния архив на Република Македония Филип Петровски.
„Между гражданите на България и Република Македония няма никакви проблеми, те са на друго ниво“, каза академик Воденичаров и продължи: „Нека политиците да седнат и те да говорят също, както говорят учените на двете държави. Разговорите между нас текат съвсем спокойно, приятелски и колегиално. Ние си поставяме цели, които са полезни за двете държави. И държавните институции трябва да подпомогнат нашето сътрудничество“.
Българската академия на науките /БАН/ и Македонската академия на науките и изкуствата /МАНИ/ отдавна работят за приятелството между двете страни.
„Диалогът между двете академии започна преди 3-4 години. Учените от двете страни приеха, че трябва да седнем на една маса и да видим нещата, които ни сближават, а нещата, които ни разделят, по какъв начин да бъдат разрешени. Тук искам да подчертая, че що се отнася до различията, които се натрупаха през последните 100 години, те не са привнесени от нас, а отвън. Всичко това, което е сторено пак отвън, пречи на отношенията между самите хора и между двете държави“, заяви председателят на БАН.

Той посочи, че преди месец учените от двете академии са се събрали в България, където са отчели резултатите от общата работа – около 30 проекта, а също така са набелязали да продължат работата заедно през следващите 3 години. „Не става дума само за наука, а за пълния спектър от теми, включително икономиката на България и Република Македония и представянето ни пред Европа“, разказа академик Воденичаров.

Българската и македонската науки помагат за опазването на националната сигурност на двете страни. „Ние имаме общи проблеми“, каза председателят на БАН, който е всепризнат експерт в областта на отбранителната промишленост.
Един от институтите на академията вече е подписал договор с предприятие от ВПК в Прилеп. „България и Македония могат да работят заедно по много съвместни проекти в отбранителната област. Можем да подпомогнем като цяло укрепването на съответните структури в двете страни. И в момента българската отбранителна индустрия ползва няколко предприятия в Македония като поддоставчици за някои изделия. Също така ние можем да излезем с общ продукт на трети пазари. От моите колеги в Македония знам, че има разбиране за едно такова сътрудничество в бъдеще“, заяви академик Воденичаров. /БГНЕС
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827