Все повече българи пътуват до Крим, но не искат да се шуми за това

Избрано 13.09.2016 18:18

Ярослав Иванченко пред Георги Коларов, news.bg

Как мина бизнес-форумът в Руския културно-информационен център в София, където беше официалната презентация на Република Крим?

Форумът мина много добре. Основно внимание беше отделено на българската диаспора в Крим. Не се занимавахме с политика, а само с деловите връзки, за да не провокираме украинското посолство и да поставяме домакините в неудобно положение. Срещнаха се бизнес-кръгове. Проведохме кръгла маса на тема: „Развитие и перспектива на кримско – българските делови връзки“. Запознахме домакините с възможностите за инвестиции в Република Крим. Форумът беше посетен от 50-60 сериозни български бизнесмени. Открихме и фотоизложба „Българите в Крим“. Закриването беше в голямата зала на РКИЦ, с концертна програма, последвана от „кримско чаепитие“. Естествено, че на него пихме кримски коняци, вина и шампанско. Освен за бизнес, говорихме много и за култура. Посетихме не само предприятия, но и културни паметници, училища. Част от колегите успяха да посетят и културни обекти в провинцията.

Как се чувства българското кримско малцинство в състава на Руската Федерация?
Кримският полуостров е уникален с това, че на него живеят представители на над 150 националности. По големите, като българи, татари, немци, вече си имат национална автономия, каквато в Украйна нямаха. Българите са около 3500 души. Техен лидер е Иван Иванович Абажер. Отделят специално внимание на българите, които посещават Крим.

Много ли граждани на Република България посещават Крим
Да, особено в последно време. Но част от тях искат това да не се раздухва от българските медии.

Успешно се справяте със западните санкции?
За съжаление, не е съвсем така. Ние сме учредители на фондацията „Ялтенски международен икономически форум“. Тази година се събраха над 90 участници от над 30 страни. Независимо от натиска, който упражняват някои западни държави, техните бизнесмени дойдоха и видяха, че пропагандата срещу нас не отговаря на истината. Не видяха никъде танкове, глад, видяха мир и спокойствие в Крим. Някои останаха учудени.
Санкциите разбира се нанасят вреда, но не могат да ни изолират от света. Те не са единственият проблем. Терористичните актове, организирани от Украйна са по-големият. Спряха ни водата от Днепър и нанесоха големи загуби на селското стопанство. Спряха ни и тока, въпреки че Украйна сама получава много ток от Русия. Много предприятия, училища, частни домове минаха на режим на тока. Затворената граница увеличава себестойността на продукцията, която идва до нас от материковата част на Русия. Ние обаче повишаваме заплатите, които са в пъти по-големи от украинските.
И пак ще ви кажа: най-важното е, че в Крим цари мир и спокойствие, независимо от заловените украински диверсанти, които се бяха подготвили да извършат терористични актове. Украинските нацисти, дошли на власт, правят всичко възможно да посеят раздори и вражда сред кримските народи, но не успяват. Всички народи у нас имат равни права, каквито в Украйна нямаха. Аз мога да посоча примера с кримските татари - те имат национална културна автономия, изповядват спокойно своя вариант на исляма Откакто Крим се присъедини към Русия, са построени много нови джамии. И в огромното си мнозинство те са доволни, че са руски граждани и не съжаляват за избора, който направиха.

Какви са перспективите за развитие на отношенията между Крим и България?

Крим и България са естествени партньори, имаме обща история. Ние сме заедно на брега на Черно море. Ще дойде време и в двете посоки ще тръгнат хора, кораби, фериботи. В София ние почетохме паметта и на войниците от Крим, загинали за свободата на България, както за освобождението от турско робство, така и от фашизма. Затова сме кръвно свързани завинаги. /news.bg
CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594