Защо Pokеmon Go кара хората да правят глупави неща?

Любопитно 22.07.2016 12:33

През последните няколко седмици, това за което всички говорят е играта за мобилни устройства Pokеmon Go. Това не е първата, нито единствената игра, която смесва реалния с виртуалния свят посредством добавена реалност (AR), като засича местоположението с GPS и добавя виртуални изображения на покемони в реалния свят видян през камерата на мобилни устройства.

Първо е добре играча да промени външния вид на своя Треньор (Trainer), който другите играчи ще виждат докато обикаля из картите на играта и представя профила на всеки играч, както да избере и някои от аксесоарите, за да бъде героят му уникален.
Целта на играта е да трупате нива, като колкото по-високи нива преминава играча като Trainer, толкова по-силни покемони може да улавя запълвайки своя Pokedex и получава достъп до по-мощни предмети, като Great Balls предоставящи по-добра стрелба по покемони за улавянето им.

Има и други начини играча да добави Покемон към своя Pokedex хващайки един вид Покемон достатъчно много пъти той еволюира, като дори има дърво на еволюцията на покемоните. Докато играещия се разхожда из реалния свят може да открие яйца на покемони на така наречените PokeStops, които се появяват след извървяването на определена дистанция.

В определен момент от играта и на определени места, играещия може да се присъедини към един от трите отбора. След като се присъедини към един от отборите, играча получава възможността да избере един от покеномите, които е уловил на отворено Gym място или на Gym, където член на отбора е поставил свои Покемон. Подобно на PokeStops, Gym може да бъдат намерен на реални места по света. Всеки играч може да постави само една Покемон в определен Gym, така трябва да се работи заедно с други членове на отбора, за да се изгради силна защита.

Ако противников отбор поиска да завладее Gym, може играчите да се борят с помощта на Покемон, който са уловили. Битките са предизвикателни и забавни, като може да се избере кой от покемоните да се включи в битката.

Всеки покемон има две атаки и също може да избягва атаките на защитаващия покемон, като се отмества вляво или вдясно. Когато атакуващия Покемон спечели битката, тогава показателя за Gym Prestige намалява. Когато Gym Prestige спадне до нула, защитаващия се отбор губи контрол над Gym-а и победилият отбор може да поеме контрола, като определи Покемон който да го защитава.

След като даден отбор има контрол над някой Gym, членовете му могат да увеличат Gym Prestige, като се борят със защитаващия покемон. Тези тренировъчни битки срещу собствения отбор помагат за покачването на нивото на покемоните. Когато даден Gym стигне до по-високо ниво, контролиращия го отбор може да определи повече покемони, които да го защитават.

Отборите също така може да се обединяват за да превземат по-бързо Gym от по-високо ниво.
Играта предлага и голямо разнообразие от предизвикателства в различни категории, като например улавянето на Покемон и проучването му. Справяйки се с тези предизвикателства, играчите отклюват медали, които се появяват в профила на играча.
В допълнение има и преносимо устройство приличащо на умен часовник, наречено Pokemon GO Plus позволява на играещите Pokemon GO да се насладят на играта, дори когато не гледат в смартфоните си. Устройството се свързва към смартфона чрез Bluetooth и уведомява играча за събития в играта, като например появата на покемон наблизо, с помощта на LED свтлина и вибрации. В допълнение, играчите могат да уловят Покемон или да изпълняват други прости действия, чрез натискането на бутона на устройството.

Смесването на реалния свят с добавена реалност при Pokemon Go накара хората да излязат навън и да се движат взирайки се в смартфоните си помагайки им да разберат повече за града, като играта предоставя информация за туристическите забележителности около играча и помага на тези със социална апатия да се социализират. Вероятно играта може и да доведе до пристрастяване и загубата на реална представа от играещите за случващото се около тях, водещо до правенето глупави неща. Един от първите примери е, когато шофьор на Uber в САЩ, търсещ покемони пусна видео във Youtube, как изхвърлят тялото на мъртвец от автомобил в град Бюмонт, щата Тексас, но полицията сметна, че видеото е манипулирано.

При друг случай в Мисури, полицията разкри, че четирима мъже са използвали играта за да открият местоположението на деветима играчи, които в последствие обрали, използвайки пистолет. Доказателство за това е и случая с шофьор играещ Pokemon Go, който се блъсна в спряла патрулна кола в Балтимор, като катастрофата му бе заснета от камерата на униформата на един от полицаите стоящи на тротоара.

Има съмнения, че битката за така наречените Gym е довела до наръгването с нож на 21 годишния Майкъл Бейкър от Орегон, САЩ, който дори отказал медицинска помощ за да продължи да играе, но също така може и да е причината за нападенията над тийнейджъри случили се наскоро в София. В София се забелязват и групи от тийнейджъри играещи играта, карайки колела и със смартфон в ръцете си, което е доста опасно и рисковано./monitor.bg

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027