Синдиците на КТБ атакуват цесии за 234 млн. лв. за “Петрол”

България 24.11.2015 23:46

Цесии за рекордната сума от 234 млн. лева атакуват в съда синдиците на КТБ. Това стана ясно от последния им седмичен отчет. В него не е посочено името на компаниите, които са направили сделките. По неофициална, но потвърдена от няколко източника информация, това са цесии за кредити, отпуснати от КТБ на няколко фирми, с които те купиха “Петрол”.

През 2013 г. дистрибуторът на горива

стана собственост

на банкера беглец

Цветан Василев

по известната

схема с

фирми бушони,

кредитирани от КТБ. 230 млн. лв. бяха предоставени на “Алфа кепитъл”, “Юлинор”, “Вип пропъртис” и “Корект фарм”, които се оказаха собственици на “Петрол”.

След като КТБ бе затворена през 2014 г., нито една от компаниите не направи опит да върне взетите заеми. Вместо това стартира схема с цесии, чрез които се оказа, че собствениците на “Петрол” не дължат нито лев на КТБ.
Гриша Ганчев се оказа и на входа, и на изхода при схемата, чрез която активи на "петрол" бяха прехвърлени на трети компании. СНИМКА: 24 часа

Най-ценното - 197 бензиностанции на “Петрол” и петролните бази, са концентрирани в дъщерните дружества “Елит Петрол” и “Елит Петрол - Ловеч”. Първата фирма имаше задължения от 62 млн. лева към КТБ. След поредица от цесии и частично рефинансиране квесторите на КТБ Станимир Лютов и Елена Костадинчев признаха дълга за заличен и дори вдигнаха запора върху активите, учреден в полза на КТБ.

От съобщение на “Петрол” до фондовата борса стана ясно, че “Елит Петрол” има договор с “Кристъл асет мениджмънт” да поеме дълговете по два договора за кредити към КТБ и към ЦКБ на обща стойност близо 70 млн. долара. В замяна на това цялото дружество

“Елит Петрол” е

заложено в полза

на “Кристъл асет

мениджмънт”

Фирмата по силата на този залог започва да продава бензиностанции на “Прима консулт индъстри”. Компанията с капитал от 1000 лева се води собственост на 68-годишния Чавдар Йорданов. В “Прима консулт индъстри” се оказаха и всички търговски марки на “Петрол”, както и собствеността върху петролната база във Варна. В крайна сметка активите на “Петрол” се оказват без тежести и прехвърлени на други фирми, а за КТБ не остава нищо.

Твърди се, че зад схемата с цесиите и прехвърлянето на бензиностанции стои тандемът Цветан Василев-Гриша Ганчев. Ганчев юридически не е свързан със собствеността на нито една от фирмите, участващи в схемата. Но има косвени връзки - например фигурира в “Петрол” АД като председател на управителния съвет. Освен това седалището на дружеството и на дъщерните му компании бе преместено в Ловеч на адреса на хотела на Ганчев.

Чавдар Йорданов пък е баща на Росица Йорданова - дясна ръка на Гриша Ганчев в цялата му група “Литекс” - тя е изпълнителен директор и управител на 12 от фирмите на Ганчев.

На 2 ноември е заявен за вписване договор за особен залог върху “Прима консулт индъстри”. Според него фирмата е получила за придобиването на бензиностанциите и петролната база заеми от “Литекс” и “Литекс комерс” за общо 67 млн. лв. Така след неколкократни прехвърляния на активи през различни фирми

Гриша Ганчев се

оказва на входа

и на изхода

А междувременно ловешкият бизнесмен бил изолирал Цветан Василев от схемата за овладяването на “Петрол” и се разпореждал еднолично с активите, твърдят запознати.

През август пък тръгна делото срещу Гриша Ганчев и още деветима души по обвинение за укриване на 711 000 лв. Ганчев е обвинен и за ръководител на престъпната група, и за закана за убийство към бившия шеф на НАП Красимир Стефанов.

Сега синдиците на КТБ се опитват чрез иска в съда да обезсилят цесиите на стойност 243 млн. лева. Ако съдът се произнесе в тяхна полза, ще могат да претендират фирмите бушони да върнат взетите кредити от КТБ. Ако не са в състояние да го направят, то ще могат

да осребрят

имуществото,

което е било

заложено

пред банката

По искане на синдиците съдът вече наложи запор върху акциите на “Елит Петрол - Ловеч”. С книжата на дружеството е обезпечен иск на КТБ към фирмите “Арвен”, “Елит Петрол” и “Нафтекс Петрол” за близо 53 млн. долара.

Отделно има дела за несъстоятелност на “Корект фарм” и “Алфа кепитъл”, към които КТБ се е присъединила като кредитор. Двете компании държат 47% от “Петрол”. Ако съдът ги обяви в несъстоятелност, синдиците на КТБ ще могат да назначат синдик в тези компании. Така те ще

могат да имат

контрол над 47%

от акциите в

“Петрол”,

а отделно се разпореждат с над 5%, директна собственост на банката.

Остава обаче въпросът дали “Петрол” няма да бъде източен, докато текат съдебните дела.

Вече стана ясно, че горива за 52 млн. долара, заложени в полза на КТБ, са били продадени от петролната база в Пловдив, а парите не са постъпили в банката. Не е ясно и как ще се процедира с бензиностанциите, които са прехвърлени към трети фирми и дали те ще могат да бъдат върнати на “Петрол”. И дали няма да се наложи воденето на допълнителни дела срещу фирмите, които са го придобили и които могат да претендират, че се добросъвестни купувачи.

Ако стигне до продажбата на дружеството като цяло, също не е ясно каква цена може да се получи. На борсата оценката на компанията се срина за една година над 4 пъти и вече е около 100 млн. лева./24chasa.bg

CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594