Преглед на печата

България 06.11.2015 07:06

Протестите на полицаите са водеща тема за петъчните вестници.

„Масови уволнения и наказания на полицаи и военни, които участват в незаконни протести и затваряне на кръстовища и републикански пътища, ще има до дни, научи „Труд".
Премиерът Бойко Борисов е бил неприятно изненадан, че хората от сектор „Сигурност" не са приели предложението му намаляването на заплатите при пенсиониране да се въведе само за новопостъпилите. Само часове след това полицаите отново окупираха Орлов мост. Блокади имаше и в провинцията.
Борисов се е заканил, ако хората от системата не оценят усилията на кабинета да намали напрежението, но и да стартира реформа в администрацията, като върне старото предложение на Владислав Горанов - всички да получават до 10 заплати при обезщетение и намаляване на парите за храна.
Вътрешният министър Румяна Бъчварова заповяда всички, които са подали рапорти за напускане до 10 ч на 4 ноември, да бъдат освободени до 17 ч на същата дата. Тепърва ще има дисциплинарни наказания и за участващите в незаконните протести.
Сред протестиращите има представители на „Вътрешна сигурност", снима ги оператор на МВР. До дирекциите в страната е изпратено окръжно, с което се нарежда началниците на сектори да проверят подчинените си - ако протестират, да ги наказват.
Министърът на отбраната Николай Ненчев също предупреди, че ще има наказания за военни, които участват в протест. В сряда полицаите в Пловдив бяха подкрепени от поделенията в Крумово, Асеновград и Граф Игнатиево. Командирът на ВВС ген.-майор Румен Радев спря полетите на всички изтребители, хеликоптери и транспортна авиация.
В МО били шокирани от този акт, който не е познат до момента в историята на армията ни и би трябвало да бъде наказан..." - в. „Труд".

„Бойко: Олигарси подклаждат протестите
Хората, работещи контрабанда, корупция, и олигарсите разпалват полицейското недоволство от началото на седмицата, заяви премиерът Бойко Борисов. Той призова униформените да участват в диалог, а не да пречат на обществото, което по закон трябва да пазят.
Полицаите са подстрекавани да протестират по улиците от икономически кръгове, имащи интерес да пресекат борбата на правителството с корупцията и контрабандата. Това става ясно от думите на премиера Бойко Борисов в интервю за агенция ПИК. "Много от тези хора от олигархията и тези, които вършеха контрабанда в сферата на петрола, горивата, алкохола, цигарите, месата, шоколадовите изделия, считам, че ако има подстрекатели, то това са точно те", коментира Борисов. Той бе категоричен, че има стабилност и твърда решимост на държавата и прокуратурата да работят за събирането на парите от сивия сектор в бюджета. "От какво са недоволни полицаите - че няма да почиват по 30-40 дена? Ще почиват по 20 дена, за другото време взимат пари за извънреден труд", посочи премиерът. Той изрази притесненията си от факта, че служителите на МВР не спазват закона и въпреки компромисите към тях, продължават да блокират ключови улици и основни пътни артерии в страната. "Но това, което ме притеснява истински, виждайки част от хората, които протестират, е страхът на хората от това какви хора ни охраняват. Това е нещото, което ме притеснява", отбеляза Борисов. И подчерта, че е необходимо разходите да се оптимизират, защото сегашното положение е непоносимо за финансовите и пенсионните системи на държавата.
"Освен това несправянето с кражбите, с битовата престъпност, ако щете и с техните преки задължения, означава, че там трябва да се направи реформа и качеството на работата да бъде такова, каквото хората очакват", каза още Борисов. По отношение на упреците, че отказва диалог с протестиращите полицаи, Борисов бе категоричен, че такъв не им е отказван. "Никой не им е отказал диалог нито за момент, за да се държат част от тях като хулигани. Вчера гледах клипове във фейсбук и социалните мрежи, в които част от тях не се различават от феновете на футболните агитки. Неслучайно и журналисти, и граждани се възмутиха на поведението им", посочи Борисов. Той подчерта, че МВР шефът Румяна Бъчварова има пълната му и категорична подкрепа, защото "тя е разумна и балансирана жена"..." - в. „Стандарт".

„Орязаната полицейска реформа е на кантар в парламента
Столичният Орлов мост беше блокиран около два часа в сряда вечерта и това сериозно разстрои трафика в града.
ГЕРБ, РБ и БДЦ са готови да подкрепят орязването на полицейските привилегии, но само в смекчения им вариант, анонсиран в сряда от премиера Бойко Борисов, показа проверка на "Сега". ДПС, БСП и АБВ обявиха, че са за запазване на социалните придобивки на полицаите и не одобряват дори смекчения вариант на реформата. От НФСБ заявиха, че щели да коментират едва когато видят предложенията на Борисов черно на бяло, но са против тези на Горанов. "Атака" отказа да съобщи позицията си. Това означава, че реформата, дори орязана, е на кантар в парламента.
Полицейските протести принудиха кабинета да ревизира значително идеите си за орязване на обезщетенията, които се полагат на работещите в сектор "Сигурност" при напускане и пенсиониране. Намаляването им наполовина ще важи само за бъдещите назначения, обяви Борисов. В преходните и заключителните разпоредби на проектозакона за бюджета за 2016 г., където финансовият министър Владислав Горанов прокарва реформата, се предвижда орязването да важи за всички още от 1 януари.
Ясни становища по въпроса ще има следващата седмица, когато вътрешната комисия ще изслуша МВР шефа Румяна Бъчварова. Пред Нова телевизия бившият вътрешен министър Цветан Цветанов отправи критики към нея, като обяви, че в МВР нямало диалог. Точно Цветанов беше министърът, срещу когото избухнаха предишните масови полицейски протести. Той обаче твърди, че доверието в полицията се е сринало след неговия мандат и определи като интерпретации твърденията, че чрез протестите някой иска да постави динена кора на Бъчварова." - в. „Сега".

„Протестите на полицаи и военни може да стигнат до преврат, затова трябва да бъдат спрени, предупредиха представители на бизнеса...
"Никъде по света не е нормално полиция и армия да протестират и заради това да се случват безредици. Където се случват такива неща, се стига до преврати", заяви председателят на КРИБ Кирил Домусчиев. Заедно с останалите три работодателски организации застана изцяло зад предложените от правителството реформи в МВР със специална декларация:
"Дълбоко уважаваме труда на почтените полицаи и си даваме сметка за свързаните с него трудности, стрес и проблеми на съчетаване на професионалния и личния живот. Не можем обаче да не отбележим, че има много други икономически дейности и професии, където отговорността и стресовите ситуации не са по-малки, но работещите съвсем не се ползват от одобен "социален пакет". Никои други трудещи се в България нямат подобни привилегии при пенсиониране, нито подобни "социални пакети" и подобни надбавки за прослужено време. По тези показатели служителите в сектор "Сигурност" могат да бъдат определени като "галеници на обществото", респективно - на властта. Ето защо изразяваме твърдата си подкрепа за желанието на правителството да започне реформи в сектор "Сигурност"..." - в. „24 часа".

Трусовете в парламента също са сред актуалните теми на всекидневниците.

„Народното събрание свали имунитета на депутатите Волен Сидеров и Десислав Чуколов по искането на главния прокурор за образуване на наказателно постановление.
144 от депутатите бяха „за" свалянето на имунитета на Сидеров, 11 гласуваха „против" и 1 гласува „въздържал се". За свалянето на имунитета гласуваха представители на всички парламентарни групи, против бяха членовете на „Атака" и от „БСП лява България" имаше „въздържал се".
За свалянето на имунитета на Десислав Чуколов гласуваха 148 „за" 11 гласуваха „против" и нито един "въздържал се".
Така депутатите одобриха проекти за решения по исканията на главния прокурор на България за даване на разрешения за възбуждане на наказателни преследвания срещу Волен Николов Сидеров и Десислав Славов Чуколов за хулиганство.
Преди гласуването Сидеров обвини прокуратурата в манипулация.
„Днес ще гласувате свалянето на имунитета ми и на колегата Чуколов за нещо, което предстои да бъде изяснявано. Мога да кажа, че днес е много хубав ден за българската наркомафия, тъй като със свалянето на имунитета ни тя ни нанася тежък удар с тежката ръка на държавната машина с участие на прокуратура, МВР, правителство и парламент, заради факта, че посочихме как в центъра на София се продават свободно наркотици. Полицията това не го преследва, напротив, закриля го. Знам, че в тази зала има хора, които имат лична трагедия, защото децата им са наркозависими. Другата голяма трагедия е, че в България близо 1 млн. души са наркозависими...
Защо, ако съм хулиганствал, аз бях хванат с извити ръце, линчуван и закаран в полицейско управление? Значи никакъв имунитет не ги е спирал. Отговорът е елементарен - това означава, че никакъв имунитет не съм имал тогава..." - в. „Сега".

„Депутатите отхвърлиха ветото на президента Росен Плевнелиев на промените в Закона за военното разузнаване, предаде Фокус...
В подкрепа на оригиналния текст бяха 159 депутати, 15 гласуваха „против" и 2 „въздържал се", с което беше отхвърлено ветото..." - в. „Труд".

„Депутатите отхвърлиха ветото на президента Росен Плевнелиев на промените в Закона за военното разузнаване.
До ветото на президента Росен Плевлениев се стигна, след като в промените на закона беше заложено, че цивилен не може да оглавява Служба „Военна информация", което не позволява на досегашния директор Йордан Бакалов да продължи да оглавява службата. Тогава след гласуване в пленарна зала ветото беше отхвърлено. По време на дебатите ген. Михо Михов от ПГ на АБВ каза, че не бива да се допуска партизиране на службата и че тя трябва да се оглавява от военен, който за да има по-добра координация между тях, както и заради това да не се отнема мотивацията на военните за йерархично изкачване.
Ангел Найденов от ПГ на БСП лява България пък коментира, че дебатът по ветото на президента, е сведен до персоналното назначение за директор на служба „Военна информация" и, че мотивите на президента звучат несериозно и обидно за военнослужещите. Методи Андреев от ПГ на ГЕРБ, каза че подкрепя ветото на президента за текстовете на закона." - в. „Стандарт".

Вестниците отделят място и на прогнозата на ЕК за икономическото развитие на България.

„Българският държавен дълг ще расте, а инвестициите ще намаляват, очаква Еврокомисията
Брутният вътрешен продукт на България ще порасне с 1.7% през 2015 г, след което ще има забавяне до 1.5% през 2016 г и нов ръст до 2% през 2017 г, сочи Есенната икономическа прогноза на Европейската комисия, която беше представена днес Брюксел от европейския комисар по финансовите въпроси Пиер Московиси. Това означава, че България през 2016 г. ще очаква забавяне до стойностите от 2014 г.
Докладът се разминава с прогнозите на българското Министерство на финансите, което разчете бюджета за догодина при растеж от 2.1% и очаква ускорение до 2.5% през 2017 г...
Инвестициите в България ще останат почти без промяна за 2015 г - ръст с 0.2%, докато прогнозата за 2016 г е мрачна - спад в инвестиционната дейност с -2.4%...
Брюксел прогнозира и постепенен ръст на държавния дълг на България през следващите две години - от 31.8% през 2015 г, дългът ще нарасне до 32.8% и 33.6% съответно през 2016 и 2017 г..." - в. „Дневник".

„Европейската комисия (ЕК) повиши очакванията си за икономическия растеж на България през тази година до 1,7%. Това е записано в актуалната есенна икономическа прогноза на институцията, съобщи investor.bg.
Предишната прогноза беше за ръст на българския брутен вътрешен продукт (БВП) от 1%.
За 2016 г. Брюксел очаква икономиката на България леко да забави растежа си до 1,5%, а през 2017 г. да запише повишение от 2%...
Брюксел очаква да продължи плавният спад на безработицата в България. През тази година нивото и? ще достигне 10,1% от 11,4% през миналата, а през следващите две години да се понижи съответно до 9,4% и 8,8%.
Очаква се и плавно нарастване на държавния дълг - до 31,8% от БВП за 2015 г., 32,8% за 2016 г. и 33,6% за 2017 г.
За бюджетния дефицит се очаква да се понижи до 2,8% през тази година и 2,7% през следващата, като ще се задържи на същото ниво през 2017 г.
Прогнозата на Еврокомисията за българската икономика е малко по-песимистична в сравнение с очакванията на Министерството на финансите...
Прогнозите на различни компании и институции за БВП на България през тази и следващата година варират в относително тесни граници, сочат данните на Bloomberg. В частния сектор най-песимистично настроени са анализаторите на Moody's и Fitch Ratings, които очакват българската икономика да нарасне с 1,2% през 2015 г., докато най-оптимистични са от Unicredit с прогноза за ръст от 2,1%.
За следващата година най-ниската прогноза е на Fitch Ratings и Capital Economic, които очакват повишение от 1,5 на сто, а най-високата е за 2,7 на сто и е на IHS Economics..." - в. „24 часа".

Скандалите около изборите продължават да заемат подобаващо място на страниците на всекидневниците.

„Организационните нарушения на местните избори се увеличават драстично в сравнение с предишните кметски избори през 2011 г. Това се твърди в доклад на неправителствената организация "Прозрачност без граници". Ръстът на нарушенията е с около 25% спрямо преди четири години, изчисляват наблюдателите й. В сряда министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова призна за почти двойно увеличение на сигналите за нарушения на изборния процес и каза, че МВР е отчело общо 4580. Около 16% от тях са за контролиран или купен вот, изчислиха от "Прозрачност без граници". Други 74% са свързани с организационни нарушения, а около 11% е делът на незаконната агитация.
Контролираният вот продължава да е голям проблем - 2.53% от сигналите за нарушения са за купени гласове, а 13.13% - за контролиран вот. През 2013 г. данните за купен и контролиран вот са достигнали 32% от всички сигнали за изборни злоупотреби, като контролираният е бил над 20% от тях...
Продължат да пристигат искания за касиране на изборите. В София резултатът е обжалван рекордните 27 пъти, съобщи Медиапул, позововайки се на информация от Общинската избирателна комисия. По-голямата част от тях са срещу решението за избор на общински съвет. Срещу избора на Йорданка Фандъкова са внесени три жалби. Реформаторският блок и БСП оспорват изборите за кметове на районите "Студентски", "Оборище", "Овча купел", "Възраждане", "Триадица" и "Младост". Отделно БСП е направила искане за спиране на встъпването в длъжност на Фандъкова и на новия общински съвет, докато делата срещу тях се разгледат по същество." - в. „Сега".

„Факт е, че в Изборния кодекс не пише, че трябва да се затварят хора в спортни зали. Това каза пред журналисти в Бургас националният омбудсман Мая Манолова, съобщи Фокус.
„Упражняват се хора да критикуват и атакуват Изборния кодекс и мен персонално, без дори да са прочели. Факт е, че в Изборния кодекс не пише, че трябва да се затварят хора в спортни зали и стадиони. Не пише, че трябва да се отварят чували, да се преправят протоколи. Не пише, че трябва да се крадат гласове от една на друга партия. Не пише, че не трябва да се снабдяват с тонери, принтери и хартия и всичко необходимо застъпниците, за да имат информация за реалните резултати.
В кодекса пише, че тези 19 души в софийската ОИК могат да бъда удвоени, което е било отхвърлено от ЦИК", коментира Манолова.
По нейните думи, няма съвършен закон и винаги може да се търси нещо по-добро.
„Аз съм наясно, че на много политически субекти не им харесва съществуването на преференцията в изборното законодателство.
Признавам си, че на места тя дава своите дефекти, но в сегашното си качество на омбудсман съм още по-длъжна да защитавам правото на гражданите да избират. Според мен това, че могат да избират освен партийна листа и конкретен кандидат е плюс за демокрацията", категорична бе Манолова..." - в. „24 часа".

„Местан: Ако кюстендилският кмет е на Реформаторите, то резултатът на ГЕРБ е на БСП
Лидерът на ДПС Лютви Местан нападна реформаторите, че тежестта на една партия се проявява на вота, не след изборите и не със присвояването на кметове. Много ми е любопитен случая с кюстендилския кмет Петър Паунов, каза той и попита чий е този кмет.
Петър Паунов спечели четвърти мандат като кандидат на коалиция "Кюстендил", в която влизат ГЕРБ и Реформаторският блок и други.
"В нощта след изборите го (Петър Паунов - бел. ред.) видях до дясното рамо на Бойко Борисов, в редица публикации, включително и на авторитетни агенции и български медии, отчитате 4 областни центрове, кои са те? Кюстендил е техен? Защо? Защото Паунов някога е бил от СДС? Извинете, но по тази логика вие може да припишете целия резултат на ГЕРБ към БСП, на много места, включително и този на ДПС оможе да пришиите към една от партиите в Реформаторския блок, защото всеизвестен факт е, че май и председателят на ДПС някога е бил в СДС, макар и за кратко", коментира Местан." - в. „Дневник"./news.bg

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027