Мръсни тайни зад блясъка на спортни танци

България 04.05.2015 10:08

Възможно ли е в красив спорт като танците да има толкова мръсотия, че от очарованието му да не остане нищо?

Този въпрос бе предизвикан от писмо, получено в редакцията на “24 часа”. Като подател са посочени група майки на състезатели в популярния спорт. Те не назовават имената си заради опасения това да не навреди на конкретния клуб, към който тренират децата им.

“Ние искаме нашите деца да спортуват и чрез спорта да се възпитават. Но ситуацията в спортните танци днес може да ги възпитава само в интригантство, манипулации, несправедливост, меркантилност, псевдоморал”, пишат подателките.

Тъй като писмото поставя много важни въпроси, включително съдържа данни за прояви, които граничат с престъпление, екип на “24 часа” тръгна по стъпките му.

Недоволството в писмото на майките е свързано основно с едно име - Явор Вълчев, треньор и съдия.

Допреди повече от година той е треньор на тийнейджърите Иван и Надя от Несебър. 32-годишният Явор е много близък до семейството на Иван, често пътуват заедно на състезания. Така се случва и на 8 срещу 9 ноември, когато семейство Петрови и Явор Вълчев са настанени в общ апартамент в Стара Загора. По-точно Вълчев е поканен като съдия на състезание,

домакините му

осигуряват

апартамент и за

да спестят

средства, всички

се настаняват в

него

“Бяхме до късно в заведението, Явор се качи малко преди нас в апартамента, а ние минути по-късно. Към 3 ч се качихме с асансьора на етажа, на който се намираше апартаментът. Тръгнахме по коридора към него, когато

зад нас се появи

синът ми Иван,

който плачеше,

беше гол до

кръста,

с подуто лице, изподран и с кръв по лявата буза. Каза ми, че Явор се е побъркал и му е нанесъл побой. Попитах го къде е Никола (по-малкият син - б.а.), на което той ми отговори, че е в стаята.

Веднага бутнах вратата и влязох. Никола и Явор Вълчев бяха вътре. Жена ми остана до вратата, плачейки. Поисках обяснение от Явор за случилото се, но такова не получих. Казах на децата и съпругата ми да събират багажа, който почти не беше разопакован, и им казах, че приключваме със спортните танци и си тръгваме. Явор се опита да ни спре, говореше колко много е вложил в тази двойка (визираше Иван Петров и Надя Янева) и че не може да се отказваме. Бръщолевеше и други неща, които не разбрах. Беше доста пиян.

Тъй като бяхме пристигнали с организиран автобус и нямаше с какво друго да се приберем в Несебър, помолих на рецепцията да ни повикат такси и с него отпътувахме до Несебър.”

След този случай тийнейджърът разказал на родителите си, че от доста време е обект на особено отношение от страна на треньора. Той ги описва и в сведението, което дава на полицията, в резултат на образуваната проверка по жалба на родителите.

“Много исках да

му отказвам

такива контакти и

взаимоотношения,

но той постоянно

ме заплашваше,

че ако си разваля отношението с него, ще престане да ни тренира и ще ни съсипе като танцова двойка. Последните месеци преди инцидента започнах да се държа по-резервирано към него, защото усещах сексуален тормоз върху мен, но той се разгневяваше, удряше ме, след което гонеше партньорката ми от залата или извеждаше мен навън и с часове ми говореше как трябва да се отнасям към него, за да ми върви спортната кариера както трябва”, обяснява младият състезател.

Преписката в районната прокуратура в Стара Загора за извършване на предварителна проверка е образувана на 24 януари 2014 г. Жалбата е подадена на 22 януари. Това е около 2 месеца след инцидента. Но е в законно установения срок, уточнява Петров, който е адвокат по професия.

При разпита си в полицията Явор Вълчев представя съвършено различна картина на случая. Според него инцидентът възникнал заради това, че той заварил тийнейджърът да си играе с телефона въпрeки късния час и му направил забележка, понеже това може да се отрази на представянето му в турнира.

На 22 януари в РПУ в Несебър е издаден предупредителен протокол на Явор Вълчев да не отправя закани и заплахи към Иван Петров, а спорните въпроси между тях да се решат по законно установения ред. Към преписката има декларации на деца и родители, които тренират под ръководството на Вълчев. Те са в негова защита.

На 22 април м.г. районната прокуратура в Стара Загора излиза с постановление, с което се отказва от образуване на досъдебно производство. От него става ясно, че “макар и да са събрани данни за извършено престъпление, преписката следва да се прекрати”.

В конкретния случай не са събрани данни за престъпление от общ характер, а за деяние, при което наказателното преследване се извършва по тъжба на пострадалия, се казва в постановлението. На 28 май 2014 г. окръжната прокуратура в Стара Загора потвърждава постановеното от по-долната инстанция.

Все пак родителите пускат частна тъжба и срещу Вълчев е образувано дело, но то е прекратено, като съдът посочва изтичане на 6-месечния давностен срок.

“Никога не съм имал голямо доверие в българското правосъдие, но след това, което се случи в съда в Стара Загора, го изгубих напълно”, казва бащата. Според него съдът некоректно отброява 6-те месеца от датата на инцидента, а не от приключване на прокурорската проверка.

Междувременно тече проверка и в Несебър. Образувано е досъдебно производство, което се води срещу Явор Вълчев, но той не е привлечен като обвиняем и съответно не му е наложена мярка за неотклонение. С постановление от 20 януари 2014 г. Георги Русев, и.д. административен ръководител на районната прокуратура, прекратява образуваното досъдебно производство по случая “поради недоказаност”.

“Танцуването на треньора със състезателя не е нещо необичайно и е било продиктувано от желанието на Вълчев тренираната от него двойка да бъде подготвена на най-високо ниво”, смята прокурор Русев.

В постановлението не се коментират показанията на партньорката на Иван - Надя, според които

треньорът

многократно по

време на

тренировки

посягал към

интимните части

на танцьора Момичето потвърди това и пред репортер на “24 часа” в присъствието на баща си Иван Янев.

Всъщност след инцидента в Стара Загора единственият обвиняем е адвокат Иван Петров. Явор Вълчев завежда дело заради ударите, които получава в хотела, и в районния съд е образувано дело срещу Петров за нанасяне на лека телесна повреда. На първа инстанция то приключва с оправдателна присъда за Петров. Явор Вълчев обжалва решението пред окръжния съд в Стара Загора, като на тази инстанция делото още не е приключило. Отлага се многократно - по него Вълчев се явява с адвокат Станимир Ченалов.

Сега Иван и Надя тренират в бургаския клуб “Нефтохимик 78” под ръководството на Диана Мешкова.

“Не мога да коментирам конкретния случай, защото не съм бил свидетел.

Когато дойдоха

при мен, децата

бяха много

травмирани

Дори няколко месеца отказваха да танцуват стандартни танци”, казва Мешкова. Тя подава ръка на двойката, защото след инцидента в Стара Загора те са изправени пред дилема - да си намерят друг клуб или да се откажат от любимия си спорт.

В първите състезания им беше много трудно да свикнат с присъствието на Явор като съдия, според мен той искаше да ги откаже, допълва треньорката. Тя описва Вълчев като интелигентен, самоуверен, доста напорист.

Според нея в България са се наложили доста порочни практики, които са вредни за спорта - води се политика за лансиране на двойките, когато те все още са в ранен етап на подготовка, и това изтласква в периферията спортното начало. Докато в международните танцови среди това се прави за елитните двойки, когато е постигнато високо ниво. Когато се мине лимитът на търпение, се получават такива бури, обобщава треньорката. Мешкова е сред представителите на спортните танци, които са убедени, че проблеми и противоречия не бива да се премълчават.

Според Красимир Евтимов от клуб “Дъгатийм” в София във всеки спорт има противоречия и изкарването на такава дискусия извън рамките на танцовата общност

ще навреди

на престижа

на спорта,

който и без това е поставен в трудната ситуация да оцелява без дотации, а с много разходи. Според него в сигнала, изпратен до редакцията, има дребна злоба.

“Няма организация без проблеми, в нашата също има! Но не смятам, че са такива, които да налагат дискусия извън рамките на самата федерация”, казва и Пламен Балабанов, председател на съдийския съвет.

“Основният проблем е до болка познат - липса на финанси, а нашият спорт е доста скъп! Има и други чисто организационни, но в крайна сметка всички водят до липсата на средства”, допълва той.

Темата за съдийството и дали то може да се използва като лост за влияние е другият акцент в сигнала до “24 часа”.

В спортните танци е прието

треньорите да

имат възможност

да получават и

съдийски лиценз, което допълнително влияе върху субективността на оценките. При тази ситуация всичко е въпрос на морал и вътрешни граници, които всеки си определя, казва Диана Мешкова.

Заради съдийстването наскоро се появява още една опозиция в спорта. От едната страна отново е Явор Вълчев - а от другата - Йовита Пенчева от клуб “Туида Сливен”.

Пенчева е срещу размразяването на съдийския лиценз на Явор Вълчев, той има аналогичен лиценз от Албания и изрязява публично това становище. От друга страна пък, срещу нея е внесен сигнал от два клуба - “Несебър” с ръководител Вълчев и “Поморие” с ръководител Никола Абрашев, за тенденциозно съдийство спрямо състезателите им.

За известен период от време Абрашев е оглавявал и несебърския клуб. Уставът на БФСТ от 10 март 2013 г. обаче допуска това.

Въпросът действително се коментира на съдийски съвет, но до наказание не се стига. Съветът “обръща внимание и препоръчва на г-жа Пенчева да не се влияе от лични мотиви в бъдещата си работа и да защитава имиджа на съдията с висок професионализъм”.

От друга страна, Съдийският съвет е категоричен: “След като нямаме нито един доклад от главен съдия с констатирани нарушения в работата на съдия от съдийската листа (в това число и г-жа Йовита Пенчева), Съдийският съвет няма основания да наложи наказание на г-жа Пенчева само на базата на нейните оценки, каквито и да са те”.

Проверка на “24 часа” показа, че визираните проблеми на този етап са останали в рамките на федерацията и не са станали предмет на проверка от Министерството на младежта и спорта. То не е информирано за подадена жалба от родители срещу Явор Вълчев и за за инцидент по време на състезание по спортни танци в Стара Загора през 2013 г., се казва в отговор на наше запитване.

По отношение на съдийските права министерството отговаря, базирайки се на данни от федерацията: По информация на БФСТ

съдийските права

на Явор Вълчев са

отнети по негово

желание

поради съдийска ангажираност в Албания. По информация на БФСТ съдийските права на Вълчев са възстановени по негово желание след приключване на ангажиментите му в Албания.”

Явор Вълчев: Категорично е лъжа, че съм посягал на дете

- Г-н Вълчев, вие отричате да сте посягали по какъвто и да е начин на непълнолетен танцьор, който сте обучавали. Но как си обяснявате жалбата от него и родителите му?

- Всичко започна през 2013 г., когато родителите на този младеж поискаха да тренирам двойката. Понеже съм изключително амбициозен - не само като състезател, който е бил 8 пъти шампион на страната, но и като треньор, реших да направя от него най-добрия танцьор в България и заедно с партньорката му да станат най-добрата двойка.

Виждах в тях двамата страхотно желание за танци. С времето станах близък с родителите. Може би защото вече не живеех в Бургас, имах нужда от среда. Те бяха изключително настойчиви да бъдат близки с мен. Канеха ме да ходим заедно на почивки. В този момент имах сериозна връзка с едно момиче и те знаеха това, тъй като сме били заедно на много места.

Децата имаха изключително уважение към мен като треньор, но започнаха да ме приемат и като близък човек. Аз много разсъждавах след случилото се на 9 ноември 2013 г. Проблемът според мен е следният - най-голямата болка на двамата родители е, че детето им е имало по-голямо доверие на мен, отколкото на тях. Очевидно те са се засегнали от факта, че синът им споделя повече лични и житейски неща с треньора си, а тях ги игнорира.

В материалите по частното наказателно дело в Стара Загора, което е по моя тъжба срещу бащата, се съдържат доказателства за многобройните съобщения, които ми е писал Иван-младши, и тяхното съдържание, касаещи в голяма степен отношенията му с родителите му.

- Не ви ли притеснява фактът, че показанията на партньорката потвърждават жалбата на родителите?

- Категорично това, което тя твърди, е лъжа. По-късно във фейсбук ми написа, че за всичко е виновен партньорът и?. Кореспонденцията ни е приложена към делото, което се водеше в Стара Загора по моя жалба. Тя се обърна срещу мен, тъй като беше манипулирана от родителите на партньора си, казвайки и? постоянно: За вашите неуспехи е виновен Явор.

В продължение на 2 месеца и половина те на практика не тренираха, но продължаваха да идват в залата, в която съм аз. Ако е имало нещо с мен, вие бихте ли пуснали детето си да посещава залата? Аз не бих го пуснал. Седмица след случая те са отново на състезания, на които представляват моя клуб.

- Все пак това е клубът на Несебър, не вашият, а те, както казвате, са имали огромно желание да танцуват.

- Никога не съм твърдял, че това е моят клуб, аз съм треньор в него. После - в началото на декември 2013 г. заедно бяхме в Марибор. Майката дори седна до мен на една маса. Имаме снимка. В крайна сметка успяха да убедят момичето, че аз съм виновен да не се класират добре. И след този момент тя се обърна срещу мен.

- А вие можете ли да лансирате или да отрежете една двойка?

- В спортните танци има нечетен брой съдии, които, давайки своята оценка, застават със своето име. Аз не мога да повлияя например на 11 колеги.

- Защо да е невъзможно? Виждали сме го в спорт като художествената гимнастика.

- Аз говоря за себе си. Какво се случва в другите спортове и при другите колеги - не мога да кажа.

- Според вас как се развива в момента тази двойка?

- Не мога да кажа, съдийствал съм им последно на международния турнир в Албена, като съм ги поставил на 6-о място във финала и те се класираха на 6-о място.

- Самият факт, че група майки поставят въпроса за атмосферата в спортните танци, е сигнал, че нещо не е наред. Вие какво мислите?

- Според мен това е ответна реакция на мерките, които бяха взети на предходното общо събрание на федерацията. Тогава ние предоставихме документи на Съдийския съвет да се запознае с поведението на един съдия, който нарушава всички наредби на Българската федерация по спортни танци. Това е прецедент за нас.

- За кой съдия става въпрос?

- Йовита Пенчева.

- А за какви нарушения?

- За тенденциозно съдийстване спрямо двойките от клуб “Несебър” и КСТ “Поморие”. В продължение на 6-7 г. например, ако двойката е посочена като първа от всички съдии, този съдия дава само последни места. Не на една двойка от тези клубове. На всички двойки. Йовита Пенчева получи предупреждение от Съдийския съвет.

Йовита Пенчева, член на републиканския съдийски съвет: Бях против размразяване на съдийския лиценз на Вълчев и получих заплаха

- Г-жо Пенчева, имали ли сте конфликт с Явор Вълчев като треньор или съдия?


- Като член на републиканския съдийски съвет мога да кажа, че след като установихме, че Вълчев представлява Албания като съдия по спортни танци на международни състезания и това противоречи на правилника на съдийския съвет след няколко заседания се взе решение да се замрази българският съдийски лиценз на Явор Вълчев. След множество разговори се взе решение българският съдийски лиценз на Явор Вълчев да бъде размразен до предстоящото на 27 март 2015 г. събрание на Съдийската колегия, на което да се разгледа ситуацията с двойния съдийски лиценз на Вълчев.

До състезанието на 14 март 2015 г. не съм имала конфликт с Явор Вълчев, но на този ден преди началото на състезанието аз изявих явно несъгласие с размразяването на българския му лиценз и това беше повод за дискусия по темата в съдийската стая.

За това, че исках да се спазват правилниците, бях заплашена от Явор Вълчев със съд. След като излязох от стаята, ме заплаши: “Ще ти го върна на най-милото ти - дъщеря ти в международен план.”

За главен съдия на състезанието беше назначена Дойка Апостолова. Запознавайки се със ситуацията, тя отказа да бъде председател на съдийската комисия и по този начин изрази несъгласието си с нарушаване правилниците на БФСТ.

Следващият колега, назначен за съдия по ограниченията на фигурния материал, който трябваше да поеме председателството на комисията, беше Красимир Евтимов, който отказа със същите аргументи. За да не се провали състезанието, Гергана Жекова пое риска да бъде председател. За това какво е било поведението на Вълчев по време на състезанието на 14 март 2015 г. в Чирпан, имам видеозапис.

Колегите ми, визирани в сигнала до “24 часа” - Гергана Жекова, Светозар Жеков и Красимир Евтимов, по никакъв начин не могат да се сравняват с Явор Вълчев. Те са с над 25 г. стаж като треньори и притежават най-висок съдийски лиценз в България и Международен съдийски лиценз.

- Знаете ли за случаи, в които деца са били принудени да се откажат от занимания със спортни танци заради унизително или некоректно отношение към тях от страна на треньори?

- Да, знам за деца, които са се отказали от спортните танци, защото родителите им са преценили, че не трябва да бъдат възпитавани от този човек. Не мога да цитирам имена, защото не съм получила съгласието на родителите.

Искам да обърна внимание, че когато купуваме дреха или храна, предварително се информираме за качествата на определена марка, но в повечето случаи родителите не обръщат внимание на кого поверяват децата си. Имат ли тези хора нужната квалификация?

Бихте ли могли да проверите дали тези господа (Никола Абрашев и Явор Вълчев - б.а.) имат право да работят с деца? Имат ли нужната квалификация? Документът от НСА за следдипломна квалификация дава ли им право да са треньори в клуба, или само инструктори? Имат ли висше образование? Не трябва ли да се засили контрола за квалификацията на кадрите, които работят с деца?

(Редакцията е направила допълнително запитване по тези въпроси към Министерството на младежта и спорта.)


CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.26558
RON RON 10 3.93084
TRY TRY 100 5.65362
USD USD 1 1.83957