Д-р Михайлов: Не бързайте да сваляте температурата, тя лекува

България 30.01.2015 20:33

Не бързайте да сваляте високата температура - тя лекува, а понижаването й с лекарства удължава боледуването, съветва д-р Атанас Михайлов в разгара на грипния сезон. В ефира на Дарик д-р Михайлов, който е специалист по вътрешни болести и природолечител, поясни, че повишаването на градусите вдига бойната готовност на организма срещу вирусите. Той препоръчва свалянето на температурата с природни средства, защото част от медикаменти, които често ползваме за целта, имат вредни ефекти върху организма.

Д-р Михайлов съветва да не се страхуваме от температурата, защото при 38 градуса в имунната система настъпва качествено преобразуване и тялото осигурява 20 пъти повече фагоцити. Това са клетките "бойци" срещу вируси и бактерии, обяснява д-р Михайлов. Градус, градус и половина отгоре /около 39,5 градуса/ според него е границата, до която температурата е добре да не се сваля.

Понижаването на градусите с лекарства удължава боледуването

„Свалянето, премахването на симптомите, може да удължи боледуването с 30 процента. В тази връзка искам отново да бия камбаната специално за парацетамола, който най-често се продава и ползва при температура, защото в сайта на СNN хората могат да видят препоръката на FDA / Food and Drug Administration/, чието предупреждение е в една таблетка да няма повече от 325 мг. парацетамол, заради увреждащите му свойства на черния дроб", коментира той.

Освен водното охлаждане чрез увиването с мокър чаршаф, а за малките - ваничка с телесна температура на водата и постепенното й охлаждане, при температура д-р Атанас Михайлов препоръчва и природни средства. Билките, които свалят температурата са трицветна теменуга, листа от малина или кора от върба. Използват се запарките от тях. Малиновият сироп също сваля температура.

Малинов сок, запарка от кора на върба и сминдух свалят температурата

В друга препоръчвана от него рецепта за температура се използва сминдух - за целта чаена лъжичка сминдух се вари пет минути в 250 мл. вода. Отварата се прецежда и се взима по една супена лъжица през 15 минути.

При кашлица най-важното е да се втечнят секретите, като първата стъпка е приемането на достатъчно вода. Кромид луд, най-добре червен, се настъргва, смесва се с мед и тази сладка каша се взима пред 1-2 часа за втечняване на секретите.

Черната ряпа помага при кашлица, но и за болки в бъбреците при уроинфекции, обясни д-р Атанас Михайлов. Капачето на ряпата се реже и се издълбава около супена лъжица от вътрешността й, поръсва се с пудра захар или мед - за няколко часа се образува сок, който се изпива, след това отново се зарежда с мед или захар и така докато ряпата пуска течност.

Компрес от извара - при пневмонии и ангини

След като преди 30 години е излекувал пневмонията си само с изварен компрес, д-р Михайлов вече го прилага при доста възпаления. Един пръст трябва да бъде дебел слоят на изварата, която се слага върху тензух или хасе и покрива мястото на възпалението. Отгоре се завива с фолио, станиол или по-дебела хартия. При обикновена гнойна ангина се налага на гърлото, при пневмония - върху гърдите, а при възпаление на яйчниците - долу ниско на корема.

Убеден е, че на една ръка разстояние от нас има неща, които могат да свършат при болест това, която няма да постигнат голяма част от лекарствата. Д-р Михайлов смята, че всеки има право на избор, но съветва пациентите да четат за страничните ефекти на лекарствата.

Не воювам с антибиотиците, а с глупостта и невежеството, казва лекарят

Не отрича мястото на антибиотиците там, където те спасяват човешки живот, казва, че не воюва с тях, а с глупостта и невежеството да бъдат изписвани и приемани без нужда. Родните пробиотици и гулията като природно средство д-р Михайлов препоръчва за изчистването на организма след приема на антибиотиците.

Представителите на академичната медицина у нас не искат и да знаят за природните средства. Клиниката по фитотерапия, която съществуваше до 1988 г., беше закрита уж за ремонт и до ден-днешен така и не е открита, коментира лекарят. Той даде за пример университетска клиника във Фрайбург, открита горе-долу по това време, със съвременни технологии и сегмент „Природолечение".

„Тъжно е да оставяме с чувството, че сме едно село, една провинция, като можехме ние да даваме тон за новите методи за лекуване. „Нови" в смисъл добре забравените стари, които обаче не са все още така популярни както в Индия и Китай, където официалната научна академична медицина върви ръка за ръка с традиционната медицина", отбелязва със съжаление д-р Атанас Михайлов. /Дарик радио

CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827