2014: Сбогувахме се с Валери Петров. Напуснаха ни Никола Гюзелев и Джоко Росич

България 22.12.2014 19:02

2014 година не беше милостива към българските писатели, поети, артисти, художници, журналисти, музиканти, певци, политици и дипломати. Сбогувахме се с над 100 човека, допринесли много за нашата култура, както и с хора, достойно и полезно изживели живота си, оставили след себе си добро. Някои си отидоха много рано... Други се бориха упорито.

Кристалина Георгиева - еврокомисар и зам.-председател на Европейската комисия, изпрати майка си Моника Георгиева.
Оперетата и публиката се простиха с чаровната партньорка на Видин Даскалов- певицата Лиляна Кисьова, с когото бяха неотразими в "Царицата на чардаша". Тя угасна тихо в самота.

Историкът проф. Дойно Дойнов си отиде на 84 г. - един от най-големите познавачи на делото на Васил Левски и Априлското въстание, 10 г. отговарял за архивите към Министерския съвет.
Тончо Токмакчиев се прости с баща си - прекрасния художник маринист Ненко Токмакчиев.
Бойко Драганов - човекът, който водеше артполитиката на "Мултигруп" и подтикваше да се дават пари за култура, си отиде през януари.

Проф. Спас Райкин - ръководител на български политически организации на съпротивителното движение против комунизма, почина на 91 г. в Пенсилвания.
През февруари си отидоха сценаристът Валентин Бранев ("Записки по българските въстания", "Хотел "Централ"), Георги Юруков - дипломат, бивш посланик в Сърбия, диригентът Камен Големинов - син на маестро Марин Големинов, създател на оркестър "Симфониета", дълги години живял в Португалия.

Уви, напусна ни и Веселин Стоянов - писател и журналист, дългогодишен автор на "24 часа". Може би вече са заедно на небето Мария Дубарова - майката на рано отишлата си от живота поетеса Петя Дубарова, която се посвети на нейната памет и я опази. Създаде музей.

Между нас не са вече Портокал Портокалов - най-известният жител на 15-хилядния ромски квартал "Надежда" в Сливен, собственик на магазин за хранителни стоки. Бизнесменът стана за пример в цялата страна, защото не дължеше нищо на държавата или общината, редовно плащаше всичките си данъци и сметки.
Само на 31 години ни напусна изпълнителният директор на Българския медиен съюз Гриша Камбуров. Той беше моторът на всички инициативи на БМС, имаше огромна лична заслуга за обединението на медиите, както и за приемането на Етичния кодекс на най-големия медиен съюз у нас.

Почина и проф. Ирина Червенкова - дъщеря на политика Вълко Червенков, изтъкнат учен с международен авторитет, посветила 44 години на създаването на лингвистична школа и вдъхновила много свои студенти, докторанти, млади учени и колеги да продължат нейното дело.
За два дни угасна животът на една от най-даровитите ни поетеси Станка Пенчева. Тя почина от сърдечна недостатъчност на 84 г. Но все още забавлява деца и възрастни с историите на своя любим дакел.

Простихме се със сценариста и режисьор Владислав Икономов през юни - отиде си на 76 г. Във филмографията му са ленти като "Произшествие на сляпата улица", "Петимата от РМС", "24 часа дъжд". През този летен месец се сбогувахме с колегата от БНР Чавдар Киселенчиев, с журналиста международник Горан Готев, със свещеник Димитър Амбарев - внук на съратник на Левски, отстоявал до последните си сили антикомунистическата борба у нас.

През август си отиде Хафизе - майката на лидера на ДПС Лютви Местан.
Почина и народният лечител Иван Качов, помогнал на мнозина с препарат - негов патент, срещу високия холестерол.
Траур имаше и в дома на футболната легенда Христо Стоичков - той изпрати баща си Стоичко Стоичков.

На 42 години си отиде дъщерята на барда Бисер Киров Венциноса фон Койдел. "Никой не заслужава детето му да си отиде преди него", хлипат възрастни родопчанки на погребението в с. Чокманово.

Напусна ни и проф. Магдалина Станчева - дълги години главен археолог на София.
Известният журналист международник Боян Трайков - дългогодишен главен редактор на БНР и БНТ, син на политика земеделец Георги Трайков, почина на 16.10. Като главен директор на БТА, той организира и ръководи акция за спасяването на Сергей Антонов, станал жертва в процеса срещу Али Агджа по повод покушението над папа Йоан Павел Втори.

Ден след него си отиде от света проф. Енчо Халачев - режисьор, чиито постановки в Народния театър са легендарни.
Хачик Румян беше сред фоторепортерите, създали славата на професията като на хора - истински професионалисти, а не папараци.
Няма ги вече между нас Мария Кушлева - народна певица, писателят Георги Стоянов-Бигор, д-р Стефан Москов - баща на режисьора Теди Москов.


Валери Петров
Големият поет, преводач, сценарист, драматург Валери Петров ни напусна на 94 години след тежък инсулт, който го прати в няколкодневна кома. Дъщеря му Бояна, която видяла баща си малко преди кончината му, разказа: "Лицето му беше спокойно, омиротворено. Знам, че си отиваше, но знам, че и не се мъчи. Не усети полъха на смъртта. Просто отлетя... Като своите хвърчащи хора..." "Изпратихме физическото тяло на Валери. Душата му остава при нас, защото я раздаде приживе. Отгледа едно цвете - как да го наречем - валериевче ли, петровче ли, и то пръсна семена и поникна във всеки български дом. Вижте библиотеките си, вижте лавиците в читалищата. Там е Валери Петров. Моят призив е от три думи: "Четете Валери Петров", каза акад. Антон Дончев. Книгите са като пеперуди. Размахват страници, политат, но и лесно умират, ако не се разгръщат. Затова - да четем Валери Петров!

Никола Гюзелев
"Сърцето му не издържа", това каза за "24 часа" съпругата на световноизвестния български оперен певец Никола Гюзелев Анна Мария Гюзелева. Той си отиде на 77 години.
"Никола беше един от тримата най-велики българските баси на световната оперна сцена. България беше велика с тях. Уви, вече свършиха. Исторически фигури като Борис Христов, като Гяуров, а сега и Гюзелев вече ги няма. Говоря с носталгия, но това са фактите - и тримата вече ги няма", каза Райна Кабаиванска от Модена.
Световноизвестният бас имаше сериозни здравословни проблеми. Претърпя сърдечна операция - сложиха му няколко байпаса. Последва лошо падане, което го обездвижи. Оказа се, че страда и от паркинсон, което допълнително усложни лечението му. Семейството му: синовете Ясен и Чавдар - и двамата наложили се художници - единият илюстратор с международен успех, другият - сценограф, дъщеря му Адриана и съпругата му Анна Мария, положиха всички възможни грижи той да се възстанови. Но Гюзелев си отиде 2 дни преди честването на 100-годишнината на Борис Христов, роден на 18 май, забелязва оперният познавач и историк Марин Бончев. Гюзелев беше и великолепен художник.

Мария Данаилова
"Мария? Къде е Мария? Няма я Мария... Няма я..." Само това успял да промълви Стефан Данаилов, когато научил, че съпругата му си е отишла от живота. Тя не се чувствала добре, но го поощрила да отиде на репетиция: "Върви, върви, да не падне спактакълът..." Ламбо щеше да се върне (след тежката диагноза за онкозаболяване) в една от любимите си роли на сцената на Народния театър - играе Дулитъл в постановката "Пигмалион". И Стефан отива. А Мария спешно е откарана в болница с диагноза остра сърдечна и бъбречна недостатъчност. Завесата не се вдига. Мария си отива.

Композиторът Борис Карадимчев
почина на 81 години. Автор е на някои от вечните хитове на българската музика - над 300 популярни песни, сред които заглавия като "Бяла тишина", "Хора и улици", "Нашият град" и др. Композира и музиката за над 40 игрални филма като "Сватбите на Йоан Асен", "Момчето си отива", "Селянинът с колелото", "Матриархат", "Оркестър без име".
Известната преводачка Жени Божилова
бе неотменно до писателя Николай Хайтов над 40 години. Тя е основен редактор на неговите книги, може да се каже, че го е мотивирала да напише повечето от тях. Самата тя е излязла от сянката на Хайтов - има блестяща биография на преводач от английски. Нейно дело са достъпните ни днес книги на най-известните британски и американски автори.

Таня Масалитинова
"За нищо не съжалявам, имах интересен живот." Това често повтаряше голямата актриса Таня Масалитинова. Тя си отиде на 92 г. Беше положена до баща си - прочутия руски режисьор Николай Масалитинов. Починала е с книга в ръка - "Война и мир". Знаковите роли на Масалитинова в театъра са участията спектаклите "Варвари", "В полите на Витоша", "А може би на покрива има кон", "Скакалци", "Хотел "Плаза". Има роли във филмите "Точка първа", "Рицар без броня", "Сбогом, приятели!" и "Ненужен антракт". Масалитинова е носител на "Аскеер" за цялостен принос към театъра.

Джоко Росич
"За последно се видях с Джоко в болничната му стая. Чу ми гласа. Беше повдигнат на болничното легло, сякаш седнал. Махна ни с ръка. Като за сбогом..." Това разказа Йордан Василев - писател и близък приятел на актьора Джоко Росич, който почина на 81 години. Има здравословни проблеми, започва за губи зрението си, а накрая диагнозата се оказва тумор в мозъка. Росич твърдо се решава на операция. Спешната хирургическа интервенция е в "Пирогов". Уви, има разсейки... Минути преди това "24 часа" размени няколко думи с него: "Държа се. Не се предавам", каза той с характерния си дълбок глас. Но си отиде...

Певецът Гого от "Тоника"
Георги Найденов-Гого - певец от вокална група "Тоника", почина на 64 години. Той се бореше дълги години с тежка болест. Поставената му първоначална диагноза беше синдром на ЛАС (латерална амиотрофична склероза). Гого опита лечение в Европа и Китай, но без особен успех. Впоследствие се оказа, че диагнозата е лаймска болест и всъщност певецът е лекуван неправилно, каза жена му Ева. /БЛИЦ



CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827