Избират между 4 места да преместят фигурите от паметника при НДК

България 18.12.2014 22:24

С 1 млн. лв. от общината, МО и дарения
ще възстановят Войнишкия мемориал
Паметникът "1300 г. България" ще бъде демонтиран, скулптурите на проф. Валентин Старчев - реаранжирани на друго място, а на освободената площ ще бъдат възстановени мемориалните стени на загиналите над 2000 войници от Първи и Шести софийски пехотен полк. Това решение с почти пълно мнозинство взе вчера СОС и така сложи край на дългогодишната сага с паметника, известен сред софиянци като "Шестокрилия".


След бурни дебати, продължили повече от час, само трима съветници от БСП
бяха "против".

"Ще се срамувате от това решение", заяви Николай Белалов от БСП. Колежката му Милка Христова, шеф на червената група, обвини мнозинството във вандализъм, защото вандали били наричани тези, които навремето рушали статуите на римските богове. В защитата си за паметника тя дори обясни, че проф. Старчев не е бил член на БКП и бил репресиран, защото творението му не било разбрано.

"Браните паметника все едно е Бузлуджа", отвърна Стефан Иванов от СДС.

"Това не е паметник, а гротеска. Нека да затворим една срамна страница в историята на София и на България", каза Орлин Иванов от ГЕРБ.

Прошко Прошков от ДБГ пък прочел всички аргументи в защита на паметника, дори и тези, които го определяли като триизмерен Пикасо. Той настоя проф. Старчев, вместо да упорства, да приеме предложението на общината за реаранжиране на фигурите.

"Учудва ме яростната защита на нещо, получило названия, свързани все с един човешки орган. Каквото и да го правим, колкото и да го лустросаме, то ще си остане все това", заяви Владимир Кисьов от СДС.

"Нито ще взривяваме, нито ще унищожаваме. Запазваме творчеството на проф. Старчев и възстановяваме историческата справедливост на това място, след като паметта на българските мъже, загинали за родината, е била поругана", отсече шефката на групата на ГЕРБ Малина Едрева.

Очаква се демонтажът на паметника да започне напролет. Общината ще предложи 4 варианта на автора за ново място на скулптурите. Той ще избира между Борисовата градина, градината зад НДК и Южния парк. Не е изключено да се стигне и до съвсем друго решение по време на разговорите. Проф. Старчев ще може да предложи нова авторска визия как да бъдат реаранжирани творбите му.

Ако откаже поканата на общината, кметството ще възложи на друг реаранжирането на фигурите. В тази ситуация те може да бъдат експонирани и в Музея за социалистическо изкуство, което е четвъртият вариант.

След демонтажа фигурите ще бъдат прибрани за съхранение в Музея за история на София, докато се реши къде да бъдат поставени.

Всъщност паметникът отдавна се руши. Причината обаче не е само в поддръжката на огромната конструкция, а още в строителството му. Според строителните книжа на монумента, с които "24 часа" разполага, въпреки че за изграждането му през 1981 г. са дадени 5 млн. лв., се оказва, че са допуснати 12 сериозни дефекта (виж карето).
През септември 17 военни и патриотични организации с над 50 000 членове и фейсбук група с над 6400 членове дари на общината идеен проект за възстановяване на Войнишкия мемориал. Визията е максимално близка до автентичния вид на трите стени, издигали се на мястото. "От 15 г. се борим за възстановяването на мемориала. Проектът е толкова близък до оригинала, че като затворя очи, виждам старите стени", каза тогава председателят на Съюза на възпитаниците на военните на Негово Величество училища, ШЗО и РВГ Атанас Илиев.

Мемориалът е издигнат през 1934 г. Имал е три внушителни стени, разположени във формата на буквата П. Всяка била с размери 21 м ширина и 11 м височина. На централната стоял надписът "Загинали геройски за свободата и обединението на българския народ". До 1944 г. там са посрещани празници, провеждали са се военни церемонии, а посланиците са връчвали акредитивните си писма. Стените са били част от казармен комплекс. Пред средната стояла фигура на лъв, чиято дясна лапа е стъпила върху карта на Санстефанска България. При бомбардировките през 1944 г. през Втората световна война дясната е разрушена, а другите 2 са махнати при строителството на НДК.


Единствената разлика между оригиналните стени и проекта са съвременните материали и художествено осветление, което да краси мястото. Имената на загиналите вместо върху тъмносини плочи ше са изписани на матирано стъкло. Техническият проект тепърва ще се разработва и след това ще бъде подложен на обществено обсъждане.
Миналата есен служебният военен министър Велизар Шаламанов връчи становище на кмета Йорданка Фандъкова, че подкрепя възстановяването на мемориала.
По предварителни сметки мемориалът ще струва около 1 млн. лв. Те ще бъдат осигурени от военното министерство, общината, инициативния комитет и дарения.

Още през 1981 г.
открили 12 дефекта
в строителството
и проектирането
12 сериозни дефекта са допуснати при строителството на паметника "1300 г. България", сочи протоколът на приемателната комисия за пускането в експлоатация. Той е подписан с особено мнение заради допуснатите пропуски.


Особеното мнение е на директора на Стопанския комбинат за строителни облицовки. В него пише, че са допуснати пропуски в строителството, производството и проектирането на монумента. Приемателната комисия дава срок до 8 септември 1982 г. дефектите да бъдат отстранени. След откриването на паметника той обаче не е спазен.

На 30 декември 1981 г. се установява, че "при изпълнението на строително-монтажните работи са допуснати неизвършени, недовършени и дефектно извършени работи". Сред дефектите са изкривявания и отклонения в таванната облицовка, разместени медни панели по металната наклонна облицовка, хлътнали фуги в гранитната облицовка, незапълнени 2743 л. м фуги по трите тела на паметника и компрометиран кит във фугите. Той е потекъл, не е залепнал за гранитните плочи и е положен с по-малка от проектната дълбочина.
CHF CHF 1 2.01134
GBP GBP 1 2.2729
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.62332
USD USD 1 1.83233