Виденов: Учение през целия живот, не се плашете да четете

България 30.10.2014 16:32

Не само бизнесът има проблем с намирането на добре подготвени кадри, но и висшите учебни заведения имат проблем с бизнеса, който невинаги е достатъчно наясно с това, какво трябва да знаят бъдещите му кадри.

Това заяви за БГНЕС Жан Виденов, преподавател в Европейския колеж в Пловдив.

"Проблемът е взаимен", констатира той и добави, че университетите у нас не успяват да променят учебните си програми толкова бързо, за да съ в съответствие с пазара на труда.

"Европейският колеж, в който работя, полага много големи усилия в тази насока, но те ни струват много скъпо. Ние непрекъснато променяме учебни планове и правим акредитации. Последното е свързано с преминаването на една много тежка бюрократична процедура. Българската акредитационно и рейтингова система определено не работи добре и е подвластна на лобистки интереси", заяви Жан Виденов

Той посочи, че и бизнесът не благоволява да формулира изискванията си към знанията, уменията и практическата натренираност на своите служители, защото самият той не ги знае. "Нормално е за прохождащ бизнес, нормално е за стартиращ бизнес, но не и за такъв, който вече стъпил стабилно на пазара", уточнява Жан Виденов.

"Най-много проблеми имаме с българския пазар на труда, защото той е още турбулентен. В него има неизяснени работодателски очаквания и изисквания. По-лесно работим с пазари на труда пригодени за специалисти с висше образование в съседни балкански страни – Гърция, Турция, Румъния, Косово, Сърбия, Молдова, а също и с европейските пазари", добави той.

Според него натрупването на знания продължава през целия живот, отдавна е минало времето, когато влизаме в университета между 20-та и 25-та година, след като сме свършили казармата. Днес може да започнеш да се образоваш и на 65 години.

"Образованието ще дойде от само себе си в момента, когато то ни е нужно. Моята философия е учение през целия живот. Това е господстващото виждане и в Европа. Младите колеги се нуждаят от смелост, риск и известна саможертва, ако искат с ума си да си пробият път в живота. Не трябва да се плашат да четат отново и отново", подчерта Виденов, за когото образоваността не трябва да се противопоставя на смелостта. Едновременно с това той констатира със съжаление, че общата култура доста запада: "С горчивина приемам този факт".

Жан Виденов в момента е преподавател в Европейският колеж в Пловдив, който повече от 12 години утвърждава реномето си на младо частно висше училище в Пловдивския, южнобългарския и балканския пазар на труда и образователните услуги.

"Европейският колеж действа с размах и бързо си извоюва авторитет. Основната му мисия е да готви икономисти и мениджъри с конкретни умения за реалния пазар на труда", заяви бившият политик. "Над 20% от нашите випускници работят в чужбина. Някои завършват там магистратури и аспирантури, дори остават да преподават там. Най-много се гордеем с тези наши възпитаници, които са ръководители в български фирми и показват, че сме им дали немалко умения, които са им били от полза. Не просто някакви абстрактни знания, които нямат никакво практическо значение", добавя Виденов.

Европейският колеж скоро ще стартира обучението на студенти и в съседните балкански страни. "Изнасяме образователни услуги", каза Виденов и добави, че вече имат подписан договор с турски партньор и с Република Сръбска в Босна.

Целта е също така да се привличат и студенти, които знаят български език. "Това е по-ефективно и по-евтино. Само формално сме си чужди с тези наши сънародници от Турция, Молдова или Македония. За съжаление по-голямо е търсенето на преподаването на майчин език или английски, но имаме готовност и за това", подчерта Виденов. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594