Еболата тръгнала от 2-годишно, яло месо от прилеп

България 20.10.2014 20:40

През декември 2013 г. едно 2-годишно дете от селището Гуекеду в Югоизточна Гвинея умря от ебола.

Смятат го за първа жертва на развихрилата се днес епидемия, пише британският в. “Индипендънт”.

Смъртоносния вирус детето прихванало от месото на плоден прилеп, който семейството му убило при лов.

Оттогава насам еболата се разнася от човек на човек, вече обиколи половината свят и уби хиляди хора. И предишните епидемии тръгнаха от заразени с вируса на ебола животни. Затова се надигат призиви да се забрани търговията с африканско месо от дивеч и консумацията му.

Въпросният дивеч - това са шимпанзета, горили и други маймуни, както и плодни прилепи, които африканците с охота ядат. Смята се, че от подобно месо в Западна Африка е тръгнал поне един щам на вируса на СПИН.

Прилепите от семейство Pteropodidae могат да носят широк спектър вируси, но за разлика от маймуните рядко се разболяват и умират от тях. Затова именно те вероятно са предали еболата на човека, пише “Индипендънт”.

Според британския епидемиолог проф. Джонатан Бол вирусът може да е прескочил директно от прилепите на човека и да се е добрал до кръвните му клетки. Това лесно може да стане по време на лов, когато, опитвайки се да се измъкнат, прилепите често хапят и драскат до кръв ловците.

Но решението не е в забраната на търговията с дивеч. Тя само ще насърчи контрабандата в този голям бизнес. 5 млн. тона месо от дивеч се комсумира годишно само в страните от басейна на река Конго. Африка не развива животновъдство както Европа, но културата и? е месоядна и хората прибягват към евтиното и достъпно месо от дивеч.

Ограничаването на лова и продажбата на месо не е лошо, но трябва да се подчертае, че предаването на ебола от животно на животно е рядкост.

Страшна е заразата от човек на човек, пише “Индипендънт”.

Според учени от Кеймбридж трябва да се наблегне на просвещаването на ловуващите африканци. Те са анкетирали 600 ловци от Гана и повечето от тях нямали представа за опасността, която крие дивечът.

Според д-р Маркус Роуклойф от Лондонското зоологическо общество, който е участвал в изследването, в Гана много хора съзнават рисковете за здравето, които крие ловът.

Но също така и ролята на прилепите за опрашването на растенията.

“С тези хора трябва да се работи за намиране на ефективно и трайно решение на проблема, което да е в крак с икономическите им нужди”, казва той. /24chasa.bg

CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.26558
RON RON 10 3.93084
TRY TRY 100 5.65362
USD USD 1 1.83957