Висшият съдебен съвет с декларация срещу Радан Кънев

България 20.10.2014 13:39

Висшият съдебен съвет се противопоставя на направените внушения и коментари от Радан Кънев (Демократи за силна България) в предаването „Панорама“ с водещ Бойко Василев, излъчено на 17.10.2014г. по БНТ1, според които, за да се постигне основната цел на съдебната реформа, законност и върховенство на закона трябва „да бъде ИЗКЪРТЕНО мафиотското влияние от Висшия съдебен съвет и Прокуратурата в Република България“.

Това пише в декларация, публикувана на страницата на ВСС тази сутрин.

"Подобни безотговорни нападки и обвинения поставят под съмнение не само независимостта, но и легитимността на съдебната власт, чийто висш ръководен орган е Висшият съдебен съвет. Обвинявайки Висшия съдебен съвет и Прокуратурата на Република България, като част от съдебната система, в „мафиотско влияние”, на практика се заявява, че България не е демократична и правова държава, която се управлява според Конституцията и законите на страната", продължава изявлението на най-висшия колективен орган в правосъдната система.

Накрая магистратите завършват: "Недопустимо е представител на политическа партия, която ще участва в работата на Народното събрание и ще определя основните политики в дейността на държавата през следващия парламентарен мандат, да отправя подобни коментари и обвинения.

Висшият съдебен съвет е легитимно избран орган, който работи и ще продължава да работи за реална съдебна реформа и отстояване върховенството на закона."

Както е известно, една от точките в предизборната платформа на Реформаторския блок бе ВСС безпрецедентно да бъде разделен на съдийска и прокурорска колегия. Служебният правосъден министър Христо Иванов също подкрепя идеята, която и залегна в неговата актуализирана стратегия за реформа в съдебната власт.

Това не радва особено членовете на настоящия ВСС, където според мнозина има "монолитно мнозинство", което гласува ан блок всички важни решения в съдебната система.
CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.2902
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.65181
USD USD 1 1.83853