Общините не искат да плащат глоби по европроекти за нарушения, които не са по тяхна вина

България 29.09.2014 15:49

НСОРБ алармира за растящия брой финансови корекции, наложени на общините по европейските проекти, които вече надхвърлят 100 млн. лева. От сдружението на общините настояват правителството да приеме промени в постановленията си, за да може местната власт да не понася глоби за чужда вина, както е случаят с проблемните проекти заради противоречия в нашето и европейското законодателство.

В интервю за Дарик изпълнителният директор на сдружението Гинка Чавдарова подчерта, че в случаите с нарушения по европроектите не по вина на общините, местната власт и жителите на общините те трябва да плащат за това. Чавдарова настоя ясно да се разпишат отговорностите на контролните институции, като финансовата санкция да се налага на принципа „Виновният плаща!". „Когато по една програма по един и същи повод са наказани почти всички бенефициенти, това показва, че цялата система е сбъркана", аргументира се Чавдарова.

„При нас в момента имаме два типа бедствия - едните са природните. Вторият тип, който е не по-малко страшен - излизаме с публична позиция по този въпрос днес - това е уникалната българска практика по налагане на финансови корекции на европейски проекти. Няма в нито една страна такава практика, при която всички финансови корекции да се поемат от бенефициентите. Става въпрос за установени нарушения", уточни Чавдарова.

По думите й има отделени пет случая, по които било безумие да се търси отговорност на бенефициентите:

„Говорим за глоби от 5 млн., от 2 млн. на община. Категорично заявявам, че не могат да се наказват бенефициентите, поради факта, че българското законодателство не е синхронизирано с европейското. 1/3 от нашите корекции са за това. Какво е виновен бенефициентът, той трябва да си работи по българското законодателство. Това го наричаме безнадеждна лотария - противоречивите констатации на контролните органи, каквото и решение да вземе все единият от контролните органи ще каже, че е нарушение. Не отричаме, че на общинско равнище допускаме наши грешки и за тях сме съгласни да се търси отговорност от местните власти. Може би около 1/3 са си по виновно поведение на местно ниво".

Според Чавдарова вече става въпрос за стотици милиони:

„Всеки ден ще излизат нови корекции, защото искаме да покажем пред ЕК и по спрените програми, че се улавят нередности. Тази величина вече надхвърля 100 млн. лв. и ще се множи, защото сега приключват голяма част от проектите и следват нови проверки и нови санкции".

Около 50 общини са в много тежко финансово състояние и заради наводненията и заради проблемите около европейските проекти, посочи Гинка Чавдарова. Тя уточни, че около 20 общини са с блокирани средства в поставената под надзор КТБ, но засега проблемът се решава с отпускане на безлихвени кредити от държавата на тези общини. /Дарик радио

CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594