Борисов: Украинската криза ще тегне на българската икономика

България 26.09.2014 07:33

Последиците от украинската криза вероятно ще се усещат в продължение на най-малко 10 до 20 години, като те ще се отразят на инвестициите и икономическия растеж в България, заяви бившият министър-председател Бойко Борисов, който има най-големи шансове да се върне на власт

"България ще изпитва и изпитва огромни загуби в туризма, газовите доставки и инвестициите", заяви Борисов в интервю в София в навечерието на насрочените за 5 октомври предсрочни парламентарни избори. "Връзките в Черноморския регион са затруднени заради проблемите между евроатлантическите страни и Русия".

Въоръженият конфликт в Украйна, който избухна след като през март Русия анексира Крим, ограничава перспективите за икономически растеж на Източна Европа, посочи Европейската банка за възстановяване и развитие на 18 септември. Възстановяването от последиците от дълговата криза в еврозоната е в опасност, след като Русия, най-голямата икономическа сила и основен доставчик на енергийни ресурси в региона, бе наказана от Европейския съюз и САЩ за това, че разпалва сепаратистките бунтове в Украйна. Властите в Москва отричат участие.

България, най-бедната страна в ЕС, се бори за стимулиране на растежа и за изкореняване на корупцията, като за две години направи четири правителствени промени, запазвайки политическата нестабилност. Европейската банка за възстановяване и развитие намали прогнозата си за растежа на страната през 2014 г. от 1,9 на 1,5 процента.

Борисов, бивш бодигард на последния комунистически диктатор на България Тодор Живков, беше министър-председател от 2009 до 2013 година, когато бе свален от власт в резултат на антиправителствени протести срещу строгите икономии.

ГЕРБ води

Неговата партия ГЕРБ води с 36 процента подкрепа в социологическо проучване на Gallup International, проведено между 12 и 18 септември сред 1010 души. Социалистите, чийто кабинет след една година на власт подаде оставка през юли, след като загуби парламентарна подкрепа и проблеми в една банка, има 18 процента подкрепа.

"Ако бъдем избрани, ние ще положим големи усилия, включително ще направил компромиси, за да сформираме стабилно правителство", заяви Борисов. "Ние, политическите лидери, трябва да бъдем отговорни и да потърсим спасение за страната."

ГЕРБ може да сформира коалиция с Реформаторския блок, обединен около България на гражданите на бившия европейски комисар Меглена Кунева и Демократи за силна България, посочва Борисов. Такава коалиция би представлявала "идеалната картина", каза той, дори след като блокът, който има 5,6% обществена подкрепа, според Gallup, обвини ГЕРБ в корупция.

България се присъедини към ЕС през 2007 г. и многократно е критикувана за неуспеха в борбата за ограничаване на корупцията.

"Европейският съюз е единственият източник на средства, фондове, стабилност и система от проверки и баланси", казва Борисов.

Дългове

Ако бъде избран, Борисов вероятно ще трябва да направи дългове за милиарди евро, за да покрие нарастващия бюджетен дефицит и изплащането на депозитите по сриналата се Корпоративна търговска банка, поставена под надзора на Централната банка и довела до падането на предишното правителство. Той обаче не посочва точни цифри.

Вземането на заем е "изключително важно" за икономическата стабилност на България и "тези, които предизвикаха провала, трябва да бъдат посочени и наказани", каза Борисов. Централната банка постави четвъртата по големина в страната банка под специален надзор на 20 юни, след като остана без достатъчно ликвидност, на фона на съобщенията за враждата между нейния мажоритарен собственик Цветан Василев и един от големите вложители - член на парламента, който изтегли своите средства.

На 16 септември Централната банка обяви, че удължава надзора с два месеца, до 20 ноември. Окончателното решение за бъдещето на банката ще бъде взето през ноември.

Южен поток

Борисов каза, че газопроводът Южен поток, който трябва да доставя руски газ по дъното на Черно море, през Балканите - към Европа, заобикаляйки Украйна, е "от полза за България" и той иска да се изгладят различията между Русия и ЕС.

Европейската комисия изпрати през юни писмо с препоръка да бъде спряна работата поради опасения, че България може да е нарушила европейското законодателство за обществените поръчки, облагодетелствайки местни и руски участници в търга.

На 11 септември Газпром посочи, че очаква решение от следващото правителство и работата по подготовката на проекта да продължи. /Блумбърг
CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147