Мира Радева: Цялата съвременна култура фаворизира агресивната самка

България 23.08.2014 14:50

- Какви са тенденциите, свързани с брака?
- Живеем в етап от човешкото развитие, който е изключително динамичен. Революционен е, а се извършва за много кратки срокове. Самите ние не можем да разберем какво се случва. Ще се възползвам от едно сравнение, което прави Алвин Тофлър, обосновавайки "третата вълна".


Той казва, че първата колосална промяна е земеделската революция. Този период отнема на човечеството 3000 години. Следващата революция е индустриалната след откриването на парната машина. Този период отнема 300 години. Съвременната епоха, или т.нар. информационно общество, или третата вълна отнема само 30 години. Тази колосална промяна, в която живеем, не засяга само брачността, сексуалността или възпроизводствената функция на човека. Тя променя дълбоко характера на човешките отношения.


Това, което виждаме, са два процеса. Първият е, че младите хора остават в състояние по-близко до детското и младежкото поведение.


Етапът на
социализация
продължава
много по-дълго,



отколкото на предходните епохи. През Средновековието е било нормално хората да се женят на 15-16 години. Това го има в някои общества (включително, с които съжителстваме, като ромските етноси), които живеят изцяло на принципите на земеделската култура.


На тази култура съответства висока степен на устойчивост на брачната институция. Това е характерно и за други части от българското общество. И там се женят рано - на 15-16 години, което съвпада с физиологическата полова зрелост. Младежът и девойката тогава стават годни да се възпроизвеждат.


За тази култура е
характерно раждането
на много деца



То е обосновано, защото, за да се обрабатва земеделската земя, е необходима работна ръка.


Индустриалната култура оттегля брака на по-късен етап. Изискват се от младите хора друг тип знания и умения. По наше време на 23-24 за момичетата и за мъжете на 25-26 години беше нормално да се сключват бракове. Това веднага рефлектира към по-ниска степен на раждаемост - 2 до 3 деца. Логиката е, че не просто трябва да родиш дете, което да копае на нивата, а трябва да му дадеш съответното образование. Съвременната култура е безбрачна, а и подготвя преход на човечеството, в който рязко се ограничава раждаемостта. За първи път част от хората откровено се отказват от репродуктивната си функция.


- Защо се случва това?
- Причината отчасти е в приемането на нестандартните и различните сексуални отношения.
Има инвитро, но и то още не се приема от обществото. Каква буря от негодувание имаше срещу 60-годишната родилка. От една страна, приемаме нестандартните връзки от всякакъв тип, приемаме безбрачността, приемаме нуклеарните семейства, но широки части от обществото ги осъждат. Няма единен морал, няма единна визия. Живеейки уж един до друг, споделяме различни ценности.
Между тези култури протича процес на дълбоки конфликти.


Затова имаме пищни
сватби с помпозност,



характерна за буржоазната епоха, и след няколко месеца се стига до още по-гръмки разводи и раздели. Защото всички културни модели съжителстват помежду си.
В съвременната епоха социализацията надхвърля 30 години - и за мъжете, и за жените. Това е белег за отказа от родовост. Нелепо е да се смята, че всички мъже са фертилни до 80 години. Упехът на хората много повече зависи не от наследства, от пари в брой, а от индивидуалния ресурс. Бил Гейтс става един от най-великите хора на модерната епоха благодарение на собствения си капацитет. Това е най-големият капитал. Затова човек е готов да жертва всичко, включително и родовата си функция.


- Какво е влиянието на интернет?
- Най-страшното нещо, което наблюдавам, е, че младите се страхуват от живия контакт. Разцъфтява виртуалната любов. Става дума за заместител срещу самотата. Хората, които са участвали в сайтове за запознанства, споделят, че рядко се стига до срещи. Виртуалният секс разцъфтява, защото хората се страхуват да се покажат такива, каквито са. Има хора, които ми пишат във фейсбук, защото са харесали моята снимка. Някой ми казва колко съм сладка, без да си е сложил снимката, без годината на раждане. Това показва страх, че няма да ме харесат, че няма да ме обичат. Всъщност трябва да се задоволя с един ерзац.


- Кои професии са най-самотни?
- Програмистите са самотни. Те много трудно говорят, много трудно споделят. Те видимо са различни. Живеем в пъстротата на различни стилове и ценности, затова може да видим елементи от всичко. Много е трудно да кажем кой от изборите е собствен или наложен от социалните обстоятелства.


- Не са ли много страхливи мъжете?
- Ако съдя по това, което ви казах за фейсбук, на такова мирише. Цялата съвременна култура до голяма степен фаворизира агресивната самка. Жената завладя икономическата сфера. Често тя печели повече пари. На мъжете в същото време им внушават, че трябва да имат много пари, за да спечелят една жена. Те трябва да се преборят със страха, че ако нямат много пари, никой няма да им обърне внимание. Материалността на обществото също спомага за ниското самочувствие на мъжете. /24chasa.bg


CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.26558
RON RON 10 3.93084
TRY TRY 100 5.65362
USD USD 1 1.83957