Browning M1910 дава старт на Първата световна война

Любопитно 19.08.2014 23:22

На 28.06.2004 г. Военноисторическият музей във Виена показа за пръв път пистолета, с който точно преди 90 г. в Сараево 17-годишният босненски сърбин Гаврило Принцип застреля австрийския престолонаследник Франц Фердинанд и неговата съпруга София.

Фаталните изстрели стават повод за избухване на Първата световна война.
Години наред се считало, че оръжието на убийството е било безвъзвратно
изгубено. То било открито случайно под купчина отпадъци в сградата на йезуитска община в Южна Австрия заедно с имперския автомобил Graf&Stift Phaeton, в който са пътували високопоставените особи. Намерени били и пистолети и бомби на останалите съзаклятници от организацията "Млада Босна", в която членувал Гаврило Принцип.

Кое всъщност е оръжието на убийството?

Още през октомври 1914 г. след 12-дневен съдебен процес срещу заговорниците става известно, че Франц Фердинанд и съпругата му са застреляни с пистолет Browning М1910 с фабричен номер 19074. В някои публикации обаче изплувало твърдението, че номерът на пистолета на Гаврило Принцип е друг - 19075. Пистолетите, иззети още в деня на атентата, са с фабрични номера 19074, 19075, 19120, 19126. Близостта на фабричните номера подсказва, че и четирите пистолета на атентаторите са от един модел и са купени вероятно от един магазин или от един доставчик.

След края на процеса пистолетите са показани на изложба, след което били подарени на католическия свещеник Антон Пантигам от йезуитския орден, който извършил последното миропомазване на убития австро-унгарски престолонаследник и съпругата му. Свещеникът имал намерение да създаде музей в памет на Франц Фердинанд и София, но избухналата война провалила неговия замисъл.
100 г. след атентата няма спор, че оръжието на убийството е Browning М 1910. Все още обаче не е доказано какъв е калибърът на пистолета - Browning 7,65 мм или Browning 9 мм.

Какви са основанията за спора?

Пистолетът Browning М 1910 на атентатора е създаден от известния конструктор Джон Моузес Браунинг. Серийното производство започва през 1910 г. в белгийската компания Fabrique Nationale D'armes de Guerre Herstal. Пистолетът е предназначен за самоотбрана и за нуждите на полицията. Първоначално се произвеждал с калибър 7,65 мм и използвал патрон, създаден от същия конструктор.

Browning М 1910 имал невероятен търговски успех. Автоматиката му работи на принципа на отката на свободния затвор при неподвижна цев. Възвратната му пружина обхваща цевта, което позволява да бъдат намалени габаритните размери и теглото в сравнение с останалите пистолети от това време. Той е плосък, удобен за скрито носене и се изважда бързо изпод дрехи и от кобури.

Характерна особеност на конструкцията му е наличието на т.нар. "мускулен предпазител", който не позволява произвеждането на изстрел, преди ръкохватката да бъде обхваната и притисната плътно с длан. Тази особеност се изтъква от някои изследователи като една от причините атентаторът да не е успял да се самоубие с
пистолета след фаталните изстрели, а да прибегне към отровата. Гаврило Принцип бил само на 17 г. и не се отличавал с особени стрелкови умения.

След 1912 г. конструкторът Браунинг променя калибъра на пистолета, за да повиши неговите поразяващи качества. Новият модел е известен като Browning" М 1910/12. Той използва по-мощния патрон 9 мм Browning (9 мм Short). Именно от този модел са пистолетите на сараевските атентатори, изложени във Военния музей във Виена. Независимо от това в много публикации, посветени на атентата е записано, че пистолетът на атентатора е с калибър 7,65 мм?!

Освен това куршумът на патрона с калибър 7,65 мм има маса 4,5 г и се изстрелва с начална скорост 300 м/с и дулна енергия около 205 джаула. Куршумът на патрона с калибър 9 мм тежи 6,1 г и излита с начална скорост около 308 м/с и дулна енергия около 280-290 джаула. Ако изстреляният куршум е бил с калибър 7,65 мм, едва ли би пробил вратата на автомобила и би поразил с достатъчно енергия стомашната артерия на херцогинята, както е описано в съдебните протоколи. Това е още едно доказателство, че куршумът е бил с калибър 9 мм. По-голямата му маса и по-голямата му кинетична енергия напълно съответстват на картината на покушението.

Спор по отношение на оръжието на убиеца поражда странният факт, че във Военния музей във Виена пистолетите са експонирани така, че серийните им номера не се виждат, те остават от обратната страна. Изследователи, които се интересуват от всички подробности относно оръжията, са отправяли запитвания до ръководството на музея, но отговор така и не са получили. Това им дава повод да считат, че оръжието на Гаврило Принцип не е между изложените пистолети във витрините . 

Защо терористите избират именно пистолети на конструктора Браунинг?
Тук му е мястото да припомним още няколко факта. С пистолет Browning на 1.09.1911 г. в Киевския оперен театър руският анархист Дмитрий Богров застрелва министър-председателя Пьотър Столипин. 

С Browning М 1900 на 30.08.1918 г. полусляпата есерка Фани Каплан тежко ранява Владимир Ленин, като стреляла почти в упор, и то няколко пъти. Много по-късно, на 11.05.1981 г., турският професионален убиец Мехмед Али Агджа прострелва папа Йоан Павел II на площада "Св. Петър" в Рим с 9-милиметров Browning НР. Либийският лидер Муамар Кадафи също е бил любител на тази марка пистолети. След убийството му сред личните вещи на диктатора е намерен гравиран и позлатен Browning НР.

Пистолетите Browning действително притежават отлични качества. Те се славят с малък откат и изключителна надеждност. Носят се безопасно с патрон в цевта и бързо се привеждат в готовност за стрелба. Компактни са и лесно се укриват под дрехи и в багаж. Джон Браунинг дължи световната слава не само на това, че е конструирал своя суперпистолет, но и затова, че е създал серията патрони с калибър 6,35х15,5, 7,65х17, 9х17 и 12,7х9. /24chasa.bg

CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147