Опасен азиатски трипер внесен у нас

Любопитно 01.08.2014 14:28

Водел до безплодие и простатит
Опасен щам, устойчив на антибиотици азиански трипер е внесен у нас и води до безплодиен.

При гонореята положението е отчайващо, тъй като и у нас вече са внесени изключително резистентните щамове от Южна Азия, известни като азиатски, казва д-р Андрей Кузманов. Те се предават вече на местна почва и не е нужно човек да е ходил на екзотична екскурзия, за да се зарази. Установена е резистентност към хинолони, цефалоспорини, макролиди - основните оръжия в битката с причинителя.
При резистентен
щам изследването
е задължително,
за да се предложи ефективна терапия. Не опира до цената на медикаментите, а до това лекарят да си свърши работата - лечение има, уверява д-р Кузманов.
Най-дългият курс е 15 дни, но след това задължително трябва да се правят контролни изследвания. Иначе при мъжете има риск да се развие хроничен бактериален простатит. При жените също е опасно - тежки усложнения може да “се качат” нагоре по урогениталния тракт. 90% от случаите на запушване на маточните тръби е от инфекциозен произход, когато инфекцията не е открита навреме, обяснява д-р Кузманов.
Лошото при гонореята е, че жената трудно може да разбере за проблема, а той става хроничен. Опитен гинеколог може да се ориентира при преглед, но най-добре е и при липса на белези да се изследва материал от цервикалния канал. При мъжа
има течение
от уретрата
и заразата
се вижда,
докато при жената инфекцията “се крие”. Много често псевдоерозия на шийката на матката (раничка) се отстранява, без да се търси причината и какво е това, обяснява д-р Кузманов. В 60-70% от случаите след лечение с антибиотици "раничката" на шийката може да се скрие. Добре е да се мисли за HPV инфекция и да се търси, но далеч не е единствената причина.
Обичайно в половината случаи жените, които търсят помощ, имат смесена инфекция. Затова пакетът изследвания е правилният подход.

Тежко е положението и с трихомоназата. До 30% от жените, които идват в лабораторията, имат и вагинална инфекция с паразита трихомонас. Българката е средиземноморски тип жена и е предразположена към заразяване с трихомонас за разлика от скандинавския тип жени, при които се среща по-рядко, казва д-р Кузманов. Причината е генетична, но още е обект на проучвания. /24chasa.bg

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911