Спорна промяна около имотите на длъжници в последните дни на кабинета „Орешарски”

България 28.07.2014 20:14

Спорни решения взе кабинетът „Орешарски” в последните си дни. Бизнесът, неправителствения сектор и частните съдебни изпълнители скочиха срещу приетото от Министерския съвет отпадане на т. нар. пропорционална такса, събирана от длъжниците.

На последното си редовно заседание правителството взе две важни решения, засягащи имотите. С едното въведе улеснения при вписването им и правенето на имотни справки, което засега се посреща добре от фирмите и гражданите. Другото обаче предизвика всеобщо негодувание. Промяната засяга длъжниците, с които се занимават частните съдебни изпълнители.

Министрите решиха, ако даден длъжник погаси дълга си в срока за доброволно погасяване, т.е. до две седмици, да не му се налага такса за работата на съдебния изпълнител, защото едва ли не той нищо не е свършил. Това обаче може да има обратен ефект и за длъжниците, и за частните съдебни изпълнители.

Всяка година продажбата на имоти от частни съдебни изпълнители расте, като в момента за продан от длъжници са над 4000 парцела и жилища. Т.нар. пропорционална такса е заплатата на съдебните изпълнители - тя е процент от дължимата сумата. Кабинетът реши да отреже тези пари, ако длъжникът си плати доброволно до две седмици.
„Текстът провокира възможности за злоупотреби на частните съдебни изпълнители. Той, вместо да ги стимулира да работят, ги стимулира длъжниците да не узнават, за да мине срокът и съдебния изпълнител да си получи възнаграждението”, обясни Георги Дичев от Камарата на частните съдебни изпълнители.

„Ако искаха да избегнат злоупотребите, щяха да променят и начинът на призоваване на длъжника. А сега хвърчащите листчета не само че няма да се залепват, а умишлено просто няма да се ходи до адреса на длъжника”, обясни Лидия Делирадева от Центъра за човешки права.

Неоспорвани досега са промени в Правилника за вписванията на имотите, които дават възможност за справки в имотния регистър не само по адрес на парцела, а и по името на собственика. А също и да правим справки в която и да било служба по вписванията в страната без значение дали имотът ни е към нея. „По този начин се спестяват доста разходи и време, защото в момента това може да се случи само в съответния град”, обясни Калоян Богданов, който е брокер на имоти.

Слага се край и на незаверените преписки, с които досега главно се правеха имотни сделки на черно. „Дълги години циркулираха незаверени копия от нотариални актове, които даваха възможност за извършване на имотни измами. Сега тази възможност е възпряна”, посочи нотариусът Димитър Танев.

Ще можем още да подаваме и взимаме имотните си справки в различни служби - например подаваме заявление във Варна и го получаваме заверено в столицата. Това обаче вероятно ще може да се изпълнява на практика след година.

Бизнесът, частните съдебни изпълнители и неправителствения сектор недоволстват, че промените са направени от досегашните управляващи без никаква консултация с тях и без обществено обсъждане. Затова се надяват служебното или следващото редовно правителство да преправят спорните текстове отново.
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911