"Кария" - късноантична крепост потъва в морето

България 16.04.2014 13:53

Изоставена на морските стихии и бури, късноантичната крепост "Кария" потъва в морето. Мерки за съхранението и не се взимат, въпреки нейната археологическа стойност, предаде кореспондентът на БГНЕС от Варна.

На информационните табели край крепостта изобилства от информация за решилите да посетат района.

Късноантична "Кария" и ранновизантийска крепост "Карея" /"Кареас" се намира на 6 км източно по права линия от центъра на Шабла и обхваща нос Шабла. Възникнала към края на 5 и началото на 6 в.пр. Н.е. и е просъществувала до към края на 6 век. Пристанището на града е било направено изкуствено, чрез издигнати каменни насипи - вълноломи от север, изток и юг, които са оформили басейн с дължина 280 метра и ширина 120 крачки, според описанието на К. Шкорпил. Стената на крепостта е издигната през късната античност. Укрепителни съоръжения били издигнати на носа, който тогава се е издавал по-навътре в морето и затварял тогава от югозапад закрития пристанищен басейн. Според бележките на К. Шкорпил, укреплението имало четириъгълен план с размери 67 на 40 крачки. Зидът на крепостта е бил изграден от ломени камъни, споени с бял хоросан и е бил широк 1.65 метра. В северния и южния ъгъл на западната стена е имало по една квадратна кула.

Според археологическите останки, укреплението има схема на класически квадрибургум и може да се класифицира като малък кастел, с четириъгълни ъглови кули, които се издават ненапълно пред стените. Укреплението е издигнато най-рано през първата половина на 4 век. Стандартите на квадрибургите предполагат приблизително квадратна реконструкция на неговия план с размери 60 на 60 метра.

Укреплението е изпълнявало военно-полицейски функции, изразяващи се в охрана на пристанището, наблюдение и контрол на сухопътния и морски трафик в района, събиране на разузнавателни данни, контрол на търговията и осъществяване на имперската данъчна и митническа политика.

Укреплението е приело името на селището, в чертите на което е било издигнато. От намерените материали, се предполага, че е разрушено при хунските нашествия през втората четвърт на 5 век, както и селището Кария. Към началото на 20 век, източната му половина вече била напълно унищожена, поради пропадането на морския бряг. Руините на крепостта били използвани за построяването на Шабленския фар. /БГНЕС

CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827