Пловдивски учени създадоха уникално покритие за самолети

Наука 11.03.2014 18:09

Революционно самопочистващо се покритие за крилата на самолетите създадоха учени от Университета по хранителни технологии (УХТ) в Пловдив. Откритието им ще помогне за повишаване на безопасността на полетите и за решаване на проблемите с обледеняването на крилата и турбуленцията. Икономисват се и 10-15% гориво, което в глобален мащаб представлява сериозна сума.

Уникалното покритие е плод на 3-годишна упорита работа на катедрата по биотехнология във вуза с ръководител проф. дтн Алберт Кръстанов и на нейната школа по ензимология, която е международно призната.

“Получихме покана от консорциум от 8 държави да участваме в разработването на мултифункционалното покритие, с което се предотвратява отлагането на биологични материали върху крилата на летателните машини”, обяснява проф. Кръстанов.

Въпросните напластявания от насекоми съдържат влага, а това е предпоставка за образуване на лед, поява на турбуленция и увеличаване на разхода на гориво с 20%.
Освен учените от УХТ в проекта са включени още два университета от Италия и Ирландия, както и представители на самолетостроителни компании и производители на различни видове покрития.

Всички са имали различни задачи. Координатор на проекта е една от най-мощните корпорации по аеронавтика и самолетостроене в света - EADS. Финансирането в размер на близо 7 млн. евро е по Седма рамкова програма на Еврокомисията.

“Някои от партньорите се занимаваха с изработката на плоскостите, които ще се слагат върху онази част на крилете, която пори въздуха. Ние трябваше да намерим начин как тези покрития да разлагат напластяванията от инсекти (насекоми)”, уточнява проф. Кръстанов.

По проекта УХТ е получил около 400 000 евро, с които е оборудвана модерна ензимологична лаборатория. Именно в нея са извлечени 3 ензима (биомолекули) - протеаза, липаза и хитиназа.

Първият вид разгражда протеините в насекомите, вторият - липидите, а третият - хитините в обвивката им. “Хитиназите са нов тип биомолекули, за които имаме световен патент заедно с корпорацията EADS. В извличането им ни помогнаха и специалисти от Аграрния университет в Пловдив”, посочва шефът на катедрата по биотехнология в УХТ.
Трите ензима са получени от микроорганизми.

Пробата, от която са изолирани протеазите, е взета от Антарктида. Причината да се използва почва точно от Ледения континент е, че там ултравиолетовото лъчение е много силно, а ензимът трябва да е устойчив. Останалите 2 биомолекули са извлечени от български почви.

“Получихме и трите в чист вид и разработихме авангардна технология да ги прикрепим (имобилизираме) върху покритието на крилата на самолетите. За нея също получихме патент”, разказва проф. Алберт Кръстанов. На практика след залепянето им ензимите действат като катализатори и започват да разграждат насекомите, които се наслагват по време на полетите.

Проведени са изпитания със самолети във Франция и Италия, които са летели при различни височини и температури на въздуха. “След това покритията бяха свалени и изследвани в лаборатория. Резултатите показаха, че нашата технология работи”, горд е проф. Кръстанов.

Проектът трябва да приключи в края на месеца с финална среща на участниците в мегапроекта. Вторият етап е реално прилагане в практиката, предстоят още тестове със
самолети, преди да започне производството на уникалните самопочистващи покрития.

Според пловдивските специалисти животът им е 1-2 месеца, но те са открили и технология за т.нар. опресняване и дозареждане на биомолекулите. Не може да се каже точно какво количество ензими са необходими, за да се покрие плътно с тях частта от крилата на самолетите, където се натрупват най-много насекоми.

Големи корпорации са готови да произведат достатъчно ензими. Оптимистичните прогнози са, че още тази година летателните машини може да бъдат снабдени с покритията.

За успеха на българите вече има публикации във водещи научни списания. В момента катедрата по биотехнология на УХТ работи по двустранен проект с корпорация EADS, който се пази в тайна. Очаква се разработката да получи патент и да бъде внедрена в авиацията.



Иновациите са международно признати

Катедрата по биотехнология в Университета по хранителни технологии (УХТ) съществува от 50 г. Според най-новата рейтингова система на вузовете специалността “Биотехнология” се нарежда на II място.

По акредитационни оценки и реализация на кадрите тя е първа в класацията. Катедрата е най-добре оборудвана сред подобните в България. Студенти, докторанти и преподаватели от нея са направили редица разработки, които имат международно признание.

Една от тях е за ензимен нанореактор за катализиране на трансформации на неразтворими във вода вещества. Става въпрос за биодеградация на токсични полиароматни въглеводороди. Те се срещат навсякъде в природата, затова процесът на разпадането им е важен.

За първи път в историята на химията учените от катедрата успяват да окислят във вода химичното съединение фулерен, което е подобно на диаманта. Заслуга на пловдивчани е и технологията за получаване на нов пребиотик. Това е подсладител, който не предизвиква кариес и повишаване на кръвната захар.

Подходящ е за диабетици и спортисти, тъй като поддържа постоянно ниво на глюкоза в мозъка. По този начин се постига по-добра концентрация, стимулира се и развитието на полезни бактерии в дебелото черво. Към пребиотика вече проявяват интерес от Япония.

Със специалисти оттам учените от УХТ са родоначалници на микробна метаболомика и аквафотомика. Пловдивският вуз ще бъде един от първите, в който те ще се изучават в новите магистърски програми на специалност “Биотехнология”. /24chasa.bg



CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911