Защо кюфтето стана гражданин

България 01.08.2013 14:03

Преди три-четири десетилетия пържените кюфтета бяха дежурна храна в ученическите, студенските, работническите столове, в казармата, в гостилниците. С малко кайма и много хляб, при социализма с тях пораснаха няколко поколения.
Когато избухна демокрацията и на столичния площад "Славейков" за първи път стъпи "Макдоналдс", що да видим - и там кюфте. За това ли рутихме Берлинската стена?

За това ли, за друго ли, ама днешните поколения растат с бургери. Каква е разликата? Бургерът е кюфтак в питка. Но за сина ми бургерът е висша кулинария, а кюфтетата на баба му са селско ядене. С бургерите той се чувства гражданин на света, с кюфетата - провинциалист. Не че при вкусовите предпочитания си дава сметка за етимологията, но всъщност бюргер на немски означава гражданин.

Ако има световно ястие с объркана биография, това е точно този гражданин. Кюфтето - мляно месо с пикантни подправки, опечено на скара, е с арабски произход. Пържено е с италиански корени - фритадела. На немски се нарича фрикадела. Навсякъде по планетата обаче го знаят под американското име бургер, прославено от няколко всепроникващи вериги за бързо хранене. Как се случва това? Ами през 1904 г. германците продават на Световното изложение в Сейнт Луис сандвичи с кюфтета/фрикадели, които наричат хамбургери. Американците много ги харесват, превръщат ги в индустрия и завладяват с нея всички континенти. Сандвичът "Биг Мак" даже става измерител на покупателната способност на различните нации. Казваш "Българинът може да си купи с една средна заплата около 180 броя" и е ясно къде сме ние.

Иначе в приготвянето на топките от мляно месо (както всъщност е изначалното име на английски) всеки народ си има традиции, в които голямата разлика са подправките. На Балканите традицията е турско-арабска, макар че, ако питаш сър-бите, те са измислили плескавицата с люти чушки, а румънците се гордеят с мититеите, в които прибавят чесън. Ние, българите, можем да претендираме само за кюфтетата по чирпански, сиреч със сос и много зарзават. И това всъщност е европейска тенденция, защото кюфтетата обикновено са със сос тъкмо по на запад.

А бургерите са еднакви и на запад, и на изток. Познати разказват, че след като децата им отишли да следват в чужбина и изяли достатъчно "граждани", взели да примират за бабините кюфтета. Явно колкото повече ставаш гражданин на света, толкова повече любиш, тачиш и милееш родното.

Ето и една интерсна рецепта за кюфтета по цариградски:

Продукти: 500 г кайма, 1 глава лук, 1 яйце, 1 филия хляб, магданоз, черен пипер, индийско орехче, сол, олио, кофичка кисело мляко, бучка масло, 5 скилидки чесън, 1 с.л. брашно, червен пипер.
Приготвяне: Омесваме каймата с нарязания лук, яйцето, накиснатия хляб, черен пипер, индийско орехче, магданоз. Оформяме малки кюфтенца и пържим до златисто от всички страни. Подреждаме ги в глинен или стъклен съд, който издържа висока температура. В мазнината запържваме брашното и добавяме киселото мляко. Щом кипне, заливаме кюфтетата със соса. В друг съд разтопяваме маслото и го подправяме с червения пипер. Изсипваме тук-там върху кюфтета, така че червеният сос да украси белия и сервираме веднага. /24chasa.bg

CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827