Самолет изстреля ракета, тя изведе спътник в орбита

Наука 28.06.2013 07:43

Американската космическа агенция НАСА изведе в орбита през нощта срещу петък успешно нов космически телескоп, който трябва да разкрие тайните на ниските слоеве на атмосферата на Слънцето.
Тази част от светилото е в голяма степен неизвестен регион. Там се образува слънчевият вятър, който редовно удря Земята.
Спътникът носи телескопа ИРИС /IRIS - Interface Region Imaging Spectrograph/. Особен бе пътят му към орбита. Той се издигна от Пегас XL /Pegasus XL/ - ракетата на американската компания Орбитал сайънс /Orbital Sciences/, която пък излетя от самолет. От своя страна той се издигна от военновъздушната база Вандербърг в Калифорния.
Ракетата стартира на около 150 километра от бреговете на Калифорния на височина 11 880 метра.

Мисията струва 182 милиона щатски долара. На височина около 643 километра над земната повърхност спътникът трябва да разгъне слънчевите панели.
Ултравиолетовият телескоп е в състояние да заснема изображения с висока резолюция през няколко секунди. Той е насочен към тази, до голяма степен неизследвана, част от атмосферата на Слънцето между повърхността и началото на короната. Короната се разпростира върху милиони километри в космоса.
Целта на тази мисия от най-малко две години, е да се разбере как тази загадъчна област генерира слънчевия вятър.
Тя ще помогне по-добре да се предсказва началото на магнитните бури, които могат да влияят върху електрониката, комуникациите и електрическите мрежи.
Този район на Слънцето е източник на емисии на ултравиолетови лъчи, които оказват влияние върху ниските слоеве на атмосферата и земния климат, казват от НАСА.
Инженерите започнаха тестове на готовността на ИРИС за работа от орбита. Това ще продължи около месец, преди да спътникът да се заеме с основната си работа и да събира данни за Слънцето.
Стартът първоначално бе насрочен за четвъртък, на бе забавен с едно денонощие поради … повреда в електромрежата на тази част от Калифорния миналия уикенд. /АФП-БГНЕС

CHF CHF 1 2.01134
GBP GBP 1 2.2729
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.62332
USD USD 1 1.83233