Трудно е да се прогнозира кога човечеството ще се справи с лечението на рака

Наука 30.10.2012 11:47

Още е много трудно е да се прогнозира кога човечеството ще се справи с лечението на онкологичните заболявания, коментираха акад. Богдан Петрунов от БАН и проф. Кеничиро Хасуми от Япония.

Двамата участваха в научен форум в Плевен по проблемите на имунотерапията като един от новите методи за борба с рака.

Акад. Петрунов определи имунотерапията като най-съвременно и перспективно направление за лечението на злокачествените заболявания.

Всеки ден в човек се образуват ракови клетки и ако нямаме ефективна имунна система, организмът би се разпаднал, каза академикът.

По думите му Международната изследователска фондация (Hasumi-foundation.org), ръководена от проф. Кеничиро Хасуми, е сред първите в света, като напредък на ниво клинични проучвания чрез стимулиране на имунната система да се борим успешно с рака.

Д-р Хасуми има успехи с пациенти, които са в много напреднал стадий на развитие на злокачественото заболяване, посочи акад. Петрунов.

Проф. Хасуми заяви за БТА, че изследва терапевтична ваксина от 18 години. Той обясни, че чрез този метод се въвеждат успешно в организма клетки, които познават раковите и задействат имунната система на човека. Така тя се справя раковите клетки и организмът започва да се възстановява.

Като се инжектират култивирани клетки в тумора, след известно време те произвеждат клетки против вредните. Идеята е култивирани клетки да се съхраняват в банка, всеки месец да се инжектират в тумора и така болният от рак човек може да остане в ремисия една година и да се чувства добре.

В същото време няма да се появяват странични явления, каквито има при лъчетерапията или химиотерапията, коментира проф. Хасуми.

Акад. Петрунов допълни, че изследванията продължават в посока клетките "да се обучат" и те да могат непрекъснато да различават туморите и да ги унищожават.

Той е категоричен, че българските медици могат да бъдат добри партньори на фондация "Хасуми" при развитието на авангардното направление. Акад. Петрунов посочи, че Плевенският медицински университет, който бе домакин на форума, под ръководството на проф. Григор Горчев е въвел у нас най-авангардния метод за лечение на рака в онкологията чрез роботизираната система "Да Винчи".

Една от важните цели на форума в Плевен бе на основата на състоялите се дискусии и лични контакти да се създаде своеобразна мрежа от привърженици на идеята за важността от разработването и прилагането на терапевтични противоракови ваксини в България. /vesti.bg

CHF CHF 1 2.01134
GBP GBP 1 2.2729
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.62332
USD USD 1 1.83233