Людмил Цветков*: Здравната стратегия е инструмент за изграждане на консенсус по здравните приоритет

Избрано 21.06.2012 14:07

- Група „Център“ ще внесе за разглеждане в Общинския съвет във Варна стратегия за общинското здравеопазване. Бихте ли споделили повече подробности? 
- Идеята за приемане на Стратегия за развитието на варненското общинско здравеопазване е на д-р Янко Станев още през мандата 2003-2007 г. но Общинския съвет тогава се стигна до специална сесия по здравните проблеми. През настоящият мандат съветниците от група „Център” предлагат на кмета и председателят на ОС - Стратегия за развитието на варненското общинско здравеопазване за периода 2013-2018 г. - „ПО-ДОБРО ЗДРАВЕ ЗА ВАРНЕНЦИ ПРЕЗ ХХІ-ви ВЕК”. Здравната стратегия е инструмент за изграждане на консенсус за изпълнение на дейностите по определените здравни приоритети. Тя отразява преди всичко крайната, водещата, дългосрочната цел, а политиката – тактиката и решенията за постигането на тази цел.

- Какви са новите моменти в стратегията?
- За формулиране на приоритетите на общинската здравна политика е необходимо да се вземат предвид националните приоритети и същевременно да се направи оценка на реалните здравни потребности на гражданите на община Варна:
- анализ на демографските процеси, заболеваемост, трайна неработоспособност, социални детерминанти на здравето (заетост, безработица, доходи, образование, стил на живот, вкл. рисково здравно поведение);
- състояние на околната среда (природна и инфраструктурна) и достъп до здравни грижи.

Въз основа на този анализ ще се селектират здравните потребности с приоритетно значение.

- С какво новата стратегия ще допринесе за по-доброто обслужване на варненци? Ще пести ли средства от общинските финанси?
- По предложение на Кмета, Общинският съвет да приеме решение за приоритетните здравни потребности на варненци в дългосрочен аспект и необходимите действия (диагностично-терапевтични, профилактични, санаторно-курортни, социални, здравно-просветни, финансови и екологични). Това ще даде възможност и за рационално разпределение на ресурсите в приоритетните области.

- Стратегията предвижда ли ликвидиране на болници или изграждане на нови?
- ПК по „Здравеопазване“, след анализ на потребностите и ресурсите, съвместно с изпълнителните структури на общинската администрация, ръководителите на лечебните заведения, сдружението на общопрактикуващите лекари, БЛС, РЗИ, МУ-Варна и гражданите, да предложи чрез Кмета на Общинския съвет - Варна:

- Как с наличните ресурси да се постигне максимална здравна ефективност (подобрено качество на живота и удовлетвореност на гражданите);
- Каква да бъде инвестиционната активност в медицински, екологични, образователни и инфраструктурни обекти със здравно значение;
- Какъв да бъде общинския дял в общия медицински пазар;
- Приватизация: за и против, колко и доколко, къде и кога;
- Има ли нужда от нови общински и други лечебни заведения.

- Как новата стратегия ще подпомогне решаването на този проблемът с недостига на квалифицирани лекари и медицински сестри?
- Липсата на кадри се отразява лошо на всяка система. Засега във Варна няма явен недостиг на квалифицирани медицински професионалисти. Приемането на Стратегията ще допринесе за развитието на допълнителни здравни услуги от които и в момента има нужда – хосписи например. Медицинският университет в града се справя отлично с задачите си, вкл. обучението и следдипломната квалификация.

- Очаквате ли предложението за стратегия за общинското здравеопазване да предизвика бурна дискусия в Общинския съвет?
- Очаквам Стратегията да бъде разгледана от всички групи в ОС, ръководителите на лечебните заведения, сдружението на общопрактикуващите лекари, БЛС, РЗИ, МУ-Варна и гражданите.

- Убеден ли сте че стратегията ще бъде приета от местния парламент?
- Категорично ДА!

*Д-р Людмил Цветков е общински съветник от група Център. Бивш зам.-кмет по здравеоиозване и социални дейности в община Варна (мандат 1995 – 1999г).

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027