Евродепутати критикуват злоупотребата със СРС-та в България

ЕС и Свят 16.02.2011 08:28

Разочарован съм от мерките, които предприема сегашното правителство, заяви евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Ханес Свобода по време на дискусия в ЕП, посветена на СРС-та в България.

Той отбеляза, че през последните няколко години рязко е скочил броят на подслушванията - от 6 на 16 хиляди. Едва 2% от тях стигат до съда, а още по-малко завършват с присъда. "Много малък е процентът на СРС-та, които се предават на прокурорите, още по-малко стигат до съда. Скандалът е в България и ние основателно се занимаваме с него", подчерта Ханес Свобода. Той смята, че въпросът със СРС-та не е политически, става дума за човешки права и за спазване на законодателството. Ханес Свобода зададе риторичния въпрос какво се случва с масива събрани данни. "Много е интересно какво се случва с тези данни. Ако те не се предоставят на прокуратурата, с тях може да се злоупотреби", категоричен е евродепутатът.

"Днешният дебат не е за СРС-тата в България, нито е за или против един министър, а за принципите и ценностите на Европа, затова няма нищо по-естествено да бъде проведен от Европейския парламент", заяви евродепутатът Надежда Нейнски. "Става дума за свобода, за човешки права, за демократични закони, а това не е и не може да бъде само вътрешнонационален дебат", допълни тя. "Дебатът за човешките права е философията на обединена Европа, смисълът, който движеше новите демокрации след падането на Берлинската стена. Ако те загубят вярата си, че Европа се базира на принципи, то мнозина от гражданите им ще решат че пътят към нея - път пълен с много лишения - е бил напразен", смята евродепутатът Нейнски. "Истината също не може да бъде дясна или лява, не може да има и полуистини", каза тя и настоя отговорните институции в България да я назоват час по-скоро. Умишлено или не, бавейки отговора, те "наторяват зловредната среда на слуховете и така обслужват именно онези, срещу които декларират че се борят", изтъкна Надежда Нейнски. "Днешният дебат е и дебат за отговорността. Не на предишните или на бъдещите правителства, а на настоящето правителство", посочи тя. Отликата на демократичните управления според Нейнски е в това, че те винаги носят отговорност пред гражданите, независимо дали са техни симпатизанти или опозиция. "Поставянето на знак на равенство между опозицията и организираната престъпност е политически прийом на друг тип управление, което няма нищо общо с демокрацията", заяви българският евродепутат на финала на изказването си, изпратено с аплодисменти.

"Когато СРС-та се използват непропорционално това е проблем на Европейския съюз", заяви социалистът британец Клод Моралес по време на обсъждането на проблема със СРС-та в България. Той е категоричен, че СРС-та трябва да се прилагат само при изключителни случаи, за да не се получи нерегламентирано използване. Моралес призова за разследване, защото никой не може да каже, че няма непропорционално използване. "Затова трябва да има разследване", категоричен е той. Италианският евродепутат от АЛДЕ Джани Ватимо заяви, че в неговата страна СРС-та се използват за борба с мафията, както и при разследването на политици. "В България е по-различно, правителството злоупотребява с тях", подчерта той. С тях правителството се опитва да засегне своите опоненти като ги приравни с престъпниците. "Това е присъщо на полицейската държава. ЕК трябва да следи внимателно ставащото в България, за да ограничи вредите, до които може да доведат действията на българското правителство", категоричен е Джани Ватимо. Британският евродепутат Даяна Уолис сподели тревогата си от получената от нея информация за посещения на представители на българските специални служби в домовете на хора през нощта. Хората се опасяват, че по този начин им е оказван натиск да оттеглят подписите си, каза тя. "Предлагам въпросът да се проследи това много внимателно", заключи евродепутатът Уолис.

Българският евродепутат социалист Иляна Йотова отбеляза, че скандалът в България поставя под въпрос редица документи на ЕС като Стокхолмската конвенция. Нейният колега и съпартиец Ивайло Калфин заяви, че българският парламент е излязъл с доклад, в който ясно се казва, че има филтриране на информация от МВР преди тя да бъде предоставена на съда. Нещо повече, в доклада се посочва, че правителството не може да защити тази информация. "Нарушават се основни права на българите, които са и европейски граждани. Нарушават се няколко директиви. Тук не става за политическа пропаганда, а за ясни факти", каза Калфин.

Симон Бузутил от групата на ЕНП от Малта заяви, че е изненадан от повдигането на темата за използването на СРС в ЕП. "Очакваме прилагането на СРС да става само с разрешените от закона средства. "Трябва да има разрешение от съдия", изтъкна Бузутил. Според него тези мерки могат единствено да бъдат използвани за борба с организираната престъпност и за защита на националната сигурност. "Тази атака нанася голяма вреда на България в рамките на нейния механизъм за сътрудничество и контрол в светлината на предстоящото й влизане в Шенген", каза в заключение евродепутатът. От своя страна представителите на ГЕРБ в ЕП обвиниха българските си колеги, че се опитват да пренесат вътрешнополитическите битки в България на ниво европейски институции. "Очевидно колегите се борят от високопатриотична и родолюбива идея да навредят на българското правителство", отбеляза евродепутат от ГЕРБ.

Ескалацията в използването на СРС в България е факт и аз призовавам ЕК да се запознае с критичните констатации, направени от парламентарната подкомисия в Народното събрание за контрол върху СРС, апелира българският евродепутат Станимир Илчев по време на дебата в Европарламента по темата. Сред останалите по-важни въпроси той попита какъв сигнал ще излъчи ЕК към тези, които не разбират колко крехък е балансът между сигурността и свободата? Илчев се поинтересува и как Еврокомисията ще осъди власти, които използуват инструментариума на държавата за партийно политически и дори лични цели и доколко категорично тя ще подтикне един национален парламент да преодолее законодателни дефицити. Според българския евродепутат, секретно придобитата информация е споделяна освен в рамките на специализираните екипи и с политически лица. "Стана ясно, че оперативни работници селективно филтрират информацията към разследващите органи. В тези случаи законът е бил заобикалян или направо нарушаван", посочи Станимир Илчев. "Специалните служби в България развиха особен рефлекс към гражданите и се вдъхновяват от презумцията за виновност, от странната идея да се контролира едва ли не всичко, което се движи и диша". Българският евродепутат подчерта, че Стокхолмската програма не е пратена в музея. "Тя обяви Европа за зона на свобода, сигурност и справедливост и няма да допуснем отделни лица, партии или правителства да деградират която и да е държава-членка до един тъмен ъгъл на несвобода, несигурност и несправедливост", обяви българският евродепутат от АЛДЕ.

БГНЕС припомня, че в края на януари Станимир Илчев информира ръководството на НДСВ, че вече има предварително заявена подкрепа на либералите, социалистите и зелените в Европарламента за включване на въпроса за прекомерното използване на СРС в дневния ред на парламентарно заседание. Неприкосновеността на личния живот, правото на лична кореспонденция и свободата на общуване са универсални наднационални, европейски, планетарни права, неспазването, на които не може да бъде прието и пренебрегнато най-малко от Европейския съюз, коментираха тогава членовете на ръководството на НДСВ. Илчев посочи пред НДСВ, че българските евродепутати - либерали са поискали Европейската комисия да се ангажира с позиция за подслушванията у нас. В писмо до комисията от Станимир Илчев и Антония Първанова (НДСВ), Метин Казак (ДПС) и трима техни колеги - либерали от Румъния, Холандия и Люксембург посочиха, че в България ескалира употребата на специални разузнавателни средства, без да е ясно дали се спазват законовите изисквания и дали това винаги се прави в името на националната сигурност и борбата с престъпността.

"Има промяна във формата на дебата. Той не е по повод устен въпрос, внесен от депутати, а се променя по самосезиране на ЕК в изявление на комисията по повод скандала със СРС-та", заяви за БГНЕС малко преди началото на дебата в Европейския парламент евродепутатът Антония Първанова. "Най-напред комисията поиска информация, след това говорителят Марк Грей имаше изказване по въпроса", припомни Първанова. "Еврокомисията идва, за да направи изявление по този скандал, което показва, че всички които експлоатират позицията за подмолна дейност против правителството, са на погрешен път", изтъкна българският евродепутат. "ЕК е достатъчно чувствителна по отношение на нарушенията на права на гражданите. Тя наблюдава този процес от момента на обявяването на първата информация по изтичане на СРС-та у нас, която предшества със седмици устния въпрос. Очевидно това наблюдение продължава". Д-р Първанова допълни, че след проведения дебат ЕК ще продължи надзора над този скандал. "Всички, които си мислят, че това няма отношение към Шенген, много се лъжат – има отношение и към Шенген, и към злоупотребата с полицейски средства", посочи Антония Първанова.

Законодателството на ЕС защитава личния характер на комуникаците, изтъкна в началото на дебата в Европейския парламент еврокомисарят по развитието Андрис Пиебалгс. "Законодателството на България изглежда в съответствие с общите принципи на законодателството на ЕС", изтъкна той. "Въпросът е за прилагането на законовите изисквания и това е задължение на българското правителство", посочи еврокомисарят. "Специалните разузнавателни средства трябва да отговарят на тези изисквания. Комисията разбира, че българските власти са предприели необходимите стъпки, за да проверят злоупотребата със СРС. Комисията не е получавала никакви оплаквания за подслушване на електронна комуникация в България", каза още Андрис Пиебалгс. В отговор на въпросите, възникнали по време на дебата представителят на ЕК подчерта, че в ЕС има специални разпоредби, които определят използването на СРС. ЕК наблюдава обстановката и при необходимост, ще приложим законовите разпоредби на общността, каза той. "Комисията определено ще прилага законодателството на общността", отбеляза нейният представител. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147